אאא

ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום (שני) לקריאה ראשונה תיקון לחוק הדיינים, תיקון שישנה את הרכב הוועדה לבחירת דיינים ובוועדה החדשה יכהנו גם ארבע נשים.

בחוק הקיים, הוועדה לבחירת דיינים מורכבת מעשרה חברים, שני הרבנים הראשיים לישראל, שני דיינים של בית הדין הרבני הגדול, שר המשפטים (שמשמש כיו"ר הוועדה) ושר נוסף, שני חברי כנסת, ושני עו"ד נציגים של לשכת עורכי הדין.

ח"כ שולי מועלם מהבית היהודי, מבקשת לקבוע בהצעת החוק שהגישה, כי אחד מנציגי הממשלה, הכנסת ולשכת עורכי הדין לוועדה לבחירת דיינים, תהיה בדווקא אישה.

בנוסף, מבקשת מועלם בהצעת החוק להרחיב את הוועדה מ-10 ל-11 חברים, כאשר החברה הנוספת בוועדה, תהיה טוענת רבנית שתיבחר על ידי הרשות לקידום מעמד האישה, כך שארבע מתוך אחד-עשר חברי הוועדה יהיו נשים.

ח"כ זהבה גלאון, מבקשת לקבוע בהצעת החוק שהגישה, כי אחד מנציגי הכנסת ומלשכת עורכי הדין, תהיה אישה.

ח"כ שולי מועלם אמרה במהלך הדיון בוועדה כי "אני רוצה להביא לכך, שיבחרו דיינים שעבודתם תשקף את הציבור כולו. 50% מהציבור, הן נשים. אני מניחה שכאשר נשים תהיינה מעורבות בבחירה, תהיה יותר אפשרות לעשות את ההלכה, יהודית יותר". מועלם הדגישה כי ההלכה היהודית, היא נר לרגליה וכי חשוב לה לשמר אותה.

ח"כ משה גפני שהתנגד נחרצות להצעת החוק תקף ואמר בדיון: "אתם תעשו את המדינה הזו חילונית לגמרי עם כיפה סרוגה". גפני התריס כנגד חברי הכנסת: "למה אתם לא מחוקקים חוק דומה בוועדה למינוי שופטים? בדרך שלכם אתם לא תהיו פה בעוד דור, רק אנחנו נשאר פה. אתם רוצים להרוס את הדת". דבריו שוסעו בקריאות ביניים רמות מצד חברות הכנסת שהציעו את החוק.

ח"כ מועלם טענה שהצעתה תואמת את פסק ההלכה של הרב הראשי לישראל הרב בן ציור מאיר חי עוזיאל זצ"ל. גפני השיב לה: "אתם מחללים את זכרו של הרב עוזיאל אשר מתהפך בקברו. הכוונה בהצעה, היא לקעקע את המערכת". גפני הוסיף ותקף את מועלם: "את מתחילה את ההידרדרות של המדינה, כמדינה יהודית".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ח"כ עדי קול (יש עתיד) אמרה: "כבת למשפחה חילונית, לראשונה בחיי הייתי בבית כנסת, רק כשהייתי בת 27. ודברי גפני רק מרחיקים ולא מקרבים".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר: "אתם רוצים להטות את הדין ולהלך אימים על הדיינים דבר שהוא ללא תקדים. ההצעה שהאישה תבחר עי ארגון נשים, כמוה כהצעה שנפגעי בית המשפט יבקשו למנות שופטים". מקלב פנה לבית היהודי ולליכוד "אתם נלחמים נגד מינוי נציגי ארגונים בוועדות ציבורית, וכאן, הארגון מבקש להכניס את נציגיו לוועדה, בתמיכתכם".

יו"ר הוועדה ח"כ דוד רותם ביקש לתקן את החוק ולהשוותו לחוק לבחירת שופטים, בכך שבחירת דיין לבית הדין הגדול, תותנה בתמיכת שמונה מחברי הוועדה. הצעתו נתמכה ע"י רוב חברי הוועדה. במענה לביקורת שהוטחה בייצוג הדיינים, השיב רותם "שופטים ודיינים אינם מייצגים את הציבור אלא את החוק ואת המשפט".

בסיום הדיון הוועדה החליטה למזג את הצעת החוק של ח"כ מועלם יחד עם הצעתה של ח"כ גלאון ולאשר את הצעת החוק הממוזגת, לקריאה ראשונה.