אאא

בדיון העברות תקציביות שהתקיים היום (ב') בוועדת הכספים, הועברו כמיליארד מיליון שקל במסגרת העברות תקציביות. 500 מיליון שקל אושרו עבור תע"ש להמשך מימון פרישה בהסכמה של העובדים, 310 מיליון שקל אושרו עבור מענקים לניצולי שואה, וכן הועברו כ-30 מיליון שקל עבור מתאם הפעולות בשטחים.

מוקדם יותר דנה הוועדה בהעברה תקציבית בסך 2 מיליון שקל עבור הוועד המקומי בחברון - העברה שאושרה כבר בשבוע שעבר, אך חברי "יש עתיד" הגישו התנגדו עליה ועל כן הבוקר התקיימה הצבעה חוזרת בנושא.

לאחר שחברי "יש עתיד" הצביעו הפעם בעד ההעברה תקפה שפיר את חברי "יש עתיד" ואמרה: "הייתם אמורים להיות שותפים של הציבור. אחרי המחאה שאלתם איפה הכסף? ראש המפלגה שלכם לפיד אמר כי כל הכסף נמצא בין יצהר לבין איתמר. אחרי המחאה החברתית אתם מצביעים בעד כאילו זה כלום”.

ח"כ סתיו שפיר הוצאה במהלך הדיון, גם הפעם לאחר ויכוח קולני שהתפתח בינה לבין יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי. הוויכוח נסוב סביב הצבעה חוזרת על העברה של מיליונים לרשויות המקומיות, העברה שאושרה כבר בשבוע הבא, אך בעקבות התנגדויות לה, התקיים היום דיון נוסף.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מדובר בהעברה של מקדמות כספיות לרשויות מקומיות שנפגעו בעקבות "צוק איתן" ושבשבוע שעבר הוצגו על ידי נציגי האוצר נתונים ולפיהם מועצה אזורית הר חברון מקבלת מקדמה גבוהה יותר מרשויות בדרום. שפיר טענה כי בשבוע שעבר הבטיחו נציגי האוצר לחזור עם תשובות בנוגע להעברה התקציבית הזו, אך גם היום לא קיבלה תשובות. סלומינסקי ענה לה ואמר שההסברים ניתנו בשבוע שעבר והטיח בה שוב, כמו בשבוע שעבר כי היא מתעלמת מהעובדות והנתונים - "את מונעת על ידי השמאל הקיצוני, או שאת לא מבינה או שאת לא רוצה להתבלבל מהעובדות ומשקרת". סלומינסקי התייחס גם לצלם שצילם בוועדה ואמר: "ברגע שתפסיק לצלם היא תירגע”. כאמור בשלב מסוים כאשר שפיר "לא נרגעה" כפי שדרש ממנה סלומינסקי, שטען כי היא לא מנהלת תרבות דיון, הוא הוציא אותה מחדר הוועדה.

עוד במהלך הדיון, סלומינסקי הציג בפני חברי הוועדה נתונים עדכניים בנוגע למקדמות הכספיות שהועברו ליישובים בעקבות מבצע צוק איתן. סלומינסקי ביקש בכך "להזים את הטענות" כאילו מועצה אזורית הר חברון קיבלה מקדמות גבוהות יותר מאשר רשויות בדרום - והציג טבלת נתונים חדשה ולפיה הרשויות בדרום קיבלו הרבה יותר כסף.

עם זאת, בשבוע שעבר כאשר נציג האוצר ביקש את אישור הוועדה עבור חלוקת המקדמות, סלומינסקי לא הציג את הנתונים האלה, אלא הציג רק את הנתונים ולפיהם הר חברון זוכה למקדמה כספית גדולה יותר מאשר מועצה אזורית חוף אשקלון, כך שבזמן אמת לא היו הנתונים המלאים בידי הנוכחים בוועדה. "הטבלה של משרד הפנים מראה בדיוק כמה כל רשות קיבלה ומראה שהכל נעשה באופן ישר והגון. הר חברון קיבלה בסה"כ 471 אלף שקל בעוד רשויות ומועצות אחרות קיבלו מיליוני שקל מקדמות. כל ההאשמות כאילו אני מיטיב עם התנחלויות על חשבון רשויות בדרום זה עורבא פרח. ח"כ שפיר מנסה כל הזמן להשתלט על הדיונים ולא נותנת לאף אחד לדבר”, אמר סלומינסקי בעניין.