אאא

שורה של פוליטיקאים ישראלים ואירופאים שהשתתפו היום בועידה בינלאומית בתל-אביב, קראו לחיזוק היחסים הבילטראליים בין ישראל לרוסיה לקראת שובו של ולדימיר פוטין לנשיאות רוסיה.

הפאנל שהתכנס היום בת"א בהשתתפות פוליטיקאים, אנשי אקדמיה ומעצבי דעת קהל, קרא לקיום מאמץ מחודש לחזק את היחסים הכלכליים והפוליטיים בין שתי המדינות, במיוחד לאור המשבר הכלכלי באירופה, חוסר היציבות במזרח התיכון וניסיונות החימוש הגרעיני של איראן.

בין הדוברים בועידה היה סגן שר החוץ, ח"כ דני איילון (ישראל ביתנו) שקרא לשיתוף  פעולה רב יותר בין אירופה ישראל ורוסיה בתחומים הכלכליים והפוליטיים. "רוסיה ופוטין הינם בני ברית חשובים ביותר בעבורנו. המצב במזרח התיכון משפיע על רוסיה, אירופה והעולם כולו ונושאים אלו מחייבים אותנו לפעול יחד" אמר איילון.  

ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו): "שר החוץ אביגדור ליברמן פועל מיום כניסתו לתפקיד לדיפלומטיה רב כיוונית ובעיקר לחיזוק היחסים בין מדינות חבר העמים לישראל. יעידו על כך הביקורים של נשיא המדינה, ראש הממשלה ושר החוץ ברוסיה. בתקופה האחרונה התרחבו גם היחסים הכלכליים בין המדינות, וגם ברמה המדינית צבאית. לרוסיה יש ניסיון רב בלוחמה בטרור ויש לנו הרבה מה להרוויח משיתוף הפעולה איתם בלחימה חסרת פשרות זו".

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג (העבודה): נוכח חוסר היציבות באירופה, רוסיה היא שוק חשוב מאוד בעבור ישראל, וקרקע פורייה לפיתוח כלכלי. רוסיה חשובה לכלכלת ישראל,  בשתיהן תעשייה ענפה והשקעות רבות. היינו רוצים לראות שחקנים רוסיים רבים יותר בשוק ההון הישראלי ובהשקעות בעסקים ישראליים. גם ישראל יכולה לסייע לרוסיה בזכות הידע הטכנולוגי הרב שיש בה".

בפאנל השתתף גם פרנקו פראטיני, עד לאחרונה שר החוץ האיטלקי, שאמר: "אני שמח על כך כי ככל הנראה נשיא רוסיה הבא יהיה ולדימיר פוטין. זה ממחיש את ההמשכיות והיציבות שהעולם זקוק להן בימים של זעזועים כלכליים ופוליטיים"

המשתתפים הסכימו על כך שחזרתו הצפויה של ולדימיר פוטין לנשיאות רוסיה בבחירות לנשיאות ב-2012, תבטיח את המשך פיתוח היחסים בין רוסיה לישראל. "ולדימיר פוטין הוא מנהיג חשוב ביותר בעל מעמד עולמי ובעל עמדה מכרעת בסוגיות אסטרטגיות חשובות וחשוב לנו לשמוע יותר את עמדתו בהקשרים הנוגעים לישראל. אנחנו מצפים ורוצים לראות עמדה רוסית נחרצת ביחס לגרעין האיראני. אנחנו חושבים שהעמדה הרוסית יכולה להיות עמדת שובר שוויון", אמר ח"כ הרצוג.    

העמדה של מרבית חברי הפאנל היתה שיציבות כלכלית ופוליטית, דוגמת זו ממנה נהנית רוסיה, הכרחית לפיתוח של קשרים בינלאומיים.

הועידה שאורגנה על ידי התאחדות העיתונאים דוברי הרוסית בישראל, יחד עם מכון המחקר המוסקבאי ללימודים בינלאומיים משולבים, תחת הכותרת "פיתוח יחסי ישראל – רוסיה – אירופה", נערכה במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בת"א.