אאא

המאבק הבא כבר התחיל: איומים, הטרדות, הצקות ודברי נאצה – הם רק חלק מזערי מהעליהום שכוון במהלך היום (חמישי), כנגד הרב שלמה פפנהיים, מראשי הנהלת העדה החרדית, מייסד 'בית לפליטות' ובית ההחלמה ליולדות בטלז-סטון.

העדה החרדית בירושלים, למודה מאבקים ומלחמות. אלא שהפעם – המאבקים מתנהלים בבית פנימה. הפולמוס שהתעורר, הדברים הנחרצים שנאמרו, והעובדה שהדובר הוא אחד מחשובי העדה וראשיה – כמו קורעים את העדה החרדית מבפנים.

הכול החל בשעות הבוקר המוקדמות של יום חמישי. מבעד לערימות העיתונים שהונחו בפתחי החנויות והדוכנים, השתקפה דמות מוכרת: דיוקנו של הרב שלמה פפנהיים נמרחה על גבי שער המגזין של העיתון 'משפחה'. תחת הכותרת הסנסציונית "מי ביקש זאת מידכם" – מציג העיתון ראיון מקיף וחסר תקדים בחריפותו, שבו יוצא אחד מראשי העדה החרדית חוצץ כנגד ההפגנות שנערכו לאחרונה בירושלים, מגדיר אותן כמזיקות וקורא לחדול מהן לאלתר.

הראיון שהעניק הרב פפנהיים לעיתונאי אריה ארליך מ'משפחה', מתפרס על פני שבעה עמודים. במהלכו מטיח הרב פפנהיים האשמות כבדות כנגד היד הקלה על הדק ההפגנות, מפרט שורה של השלכות הרסניות הנובעות מהן ומבכה את מצבו של הנוער ההולך ומידרדר לאלימות כתוצאה מכך.

במהלך הראיון מותח הרב פפנהיים, מבוניה של בית שמש החרדית, קו ישיר בין האלימות בהפגנות למצוקת הדיור החרדית, ואומר: "זה שאנחנו לא רצויים בכל מקום – זה בגלל ההפגנות.


שבאבניקים שזורקים אבנים

"ההפגנות גורמות לשנאת הציבור החרדי, עוברת לשנאת הדת, ומסתיימת בשנאת, כביכול, נותן התורה", מתבטא חבר הנהלת העדה החרדית באחד החלקים היותר חריפים בראיון. "חילוני שקיבל אבן על רכבו בשבת, לעולם לא יחזור בתשובה", מוסיף הרב פפנהיים לחרוץ.

"במשך שבעים השנים שאני גר, ברוך השם, בירושלים", הוא מעיד בראיון, "נוכחתי בדבר אחד, מעניין וחשוב: בכל פעם שנלחמנו על זכותנו האלמנטארית לחיות כאן על פי התורה – כמו במערכה נגד גיוס בני הישיבות, המלחמה נגד שירות לאומי וכיוצא באלו – תמיד, אבל תמיד, הצלחנו. אבל, וכאן מגיע האבל הגדול: בכל פעם שרצינו לכוף את התורה על כופרים – במבחן התוצאה לא הצלחנו בכך".

הוא נשאל על ידי המראיין האם יצא לו לנהל דיאלוגים עם רבי עמרם בלויא, גדול הקנאים בכל הדורות, סביב סוגיית ההפגנות. בתגובה, מגלה הרב פפנהיים: "רבי עמרם בלויא הוא דוגמה מצוינת. הוא מעולם לא הרים יד. הוא קיבל מכות, לעיתים מכות רצח – ואף פעם הוא לא השמיע ולו מילת גנאי אחת כנגד שוטר. הוא היה אומר שהם, השוטרים, לא אשמים, כי הם בסך הכול ממלאים את תפקידם".

לאורך כל הראיון, לא חוסך הרב שלמה פפנהיים את שבט לשונו מתופעת ההפגנות ומהרעות-החולות שהיא מביאה לטעמו. "המציאות היא שלדאבוננו, בהתקהלות שנועדה להפגין, אין כל אפשרות למנוע אלימות", הוא קובע. "'שבאבניק' אחד זורק אבן ומסית את כל ההפגנה לפסים אלימים. ואם לא נמצא שבאבניק מאיתנו, חילוני מזדמן יעשה את הפרובוקציה ויוציא את המצב מידי שליטה".

כך הולך הראיון המרתק ומסתעף, כשכל משפט חד מקודמו וכל התבטאות חריפה מהבאה אחריה.

מחר: מודעות מחאה

מסתבר שהרב פפנהיים לקח היטב בחשבון את ההשלכות העלולות להיגרם כתוצאה מהראיון שהוענק לכתב 'משפחה'. בדברי ההקדמה לראיון, כותב המראיין, אריה ארליך: "כמי שעמד לאורך שנים רבות בחזית העשייה של העדה החרדית וגידל דור ישרים מבורך על ברכיה, יודע הרב פפנהיים אל נכון שדעתו תיתקל בהתנגדויות. הוא לוקח בחשבון את האפשרות שדבריו שייאמרו כאן, יגררו ביקורת ציבורית בתוככי חוגי העדה החרדית, ואינו שולל את האפשרות שגורמים עלומים יפזרו נגדו 'פשקווילים'. אולם אם כל ימיו ידע והצליח ללכת עם האמת שלו עד הסוף מבלי להתרשם מכל אבן-נגף, אויב ומפריע – הוא לא רואה כל סיבה שלא לעשות זאת כאשר ההתנגדות הפעם עשויה לבוא מבית פנימה".

וההתנגדות הגיעה, ובגדול. החל משעות הבוקר קרס קו הטלפון בביתו של הרב פפנהיים. הוא מקבל שיחות נזעמות מכיוונם של גורמים מיליטנטיים בעדה החרדית, כאלה שקידשו את דרך ההפגנות ורואים בה את דרכה של העדה החרדית. הללו מוחים נגדו, ודורשים כי יביע התנצלות פומבית על הדברים שאמר.

הרב שמואל חיים פפנהיים, מי שהיה עורך ביטאון 'העדה', הוא נכדו של הרב פפנהיים. לכל אורך שעות היממה היה פפנהיים הנכד עסוק בכיבוי הלהבות ובהרגעת הרוחות שהתלהטו סביב סבו, ללא הצלחה יתרה.

"עם כל הכבוד וההערכה לרב פפנהיים, איך הוא מעז לצאת נגד דעתו של הגאב"ד, ושל כל חברי הבד"צ בדורנו ובדורות קודמים?", מתבטאים גורמים מיליטנטיים בעדה החרדית לנוכח הראיון מחולל הסערה. "אסור לשכוח שאת ההשקפה הצרופה מתווים לנו הגאב"ד וחברי הבד"צ – ולא חברי ההנהלה, ותיקים וחשובים ככל שיהיו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אותם גורמים שהוציאו את קצפם על הרב פפנהיים והראיון המסעיר שפורסם בשמו, אינם מתכוונים לעבור על דבריו לסדר היום. למעלה מיובל שנותיו של הרב פפנהיים בשירות העדה החרדית, אינן מהוות עבורם בעיה. כבר מחר, הודיעו אותם גורמים, תוצף ירושלים החרדית במודעות מחאה נגד הדברים שהשמיע הרב שלמה פפנהיים.

הפתעה והלם

הרב שלמה פפנהיים (83), מונה לחבר בהנהלת העדה החרדית לפני חמישים וחמש שנים. במשך שנים ביסס את העדה החרדית ונחשב לאחת הדמויות הדומיננטיות המנהלות אותה. הוא הקים מוסדות רבים, כמו 'בית לפליטות' ובית ההחלמה ליולדות בטלז-סטון. בניו וצאצאיו מרושתים במוסדות העדה החרדית, ומוכרים כפעלתנים, לא פחות מאביהם. הרב שלמה פפנהיים הוא אביו של הרב גבריאל פפנהיים – מנכ"ל ועד הכשרות של העדה החרדית, מחותנו של הגר"מ ברנסדורפר זצ"ל, חמיו של הגרי"מ יורוביץ – חבר בד"צ העדה החרדית, וסבו של הרב שמואל חיים פפנהיים, המוכר כאחד מדובריה של העדה החרדית.

דעתו הפרגמטית בנושא ההפגנות לא פורסמה עד היום בפומבי, ומכאן ההפתעה הגדולה, שלא לומר ההלם הכביר, שנגרמו בעקבות פרסום הראיון, שאגב, גם לאחר גל הלחצים והאיומים, הוא ממשיך לעמוד מאחוריו ומאחורי כל מילה שנאמרה בו.

דומה שאם פרשיית האם שככה במקצת בימים האחרונים – הרי שהסערה הבאה תהיה לא פחות חמה ומתוקשרת. נכון לשלב הזה, איש בשני המתרסים בעדה החרדית אינו יודע כרגע כיצד היא תסתיים.