אאא

זהו העדכון השני והיחסים בינינו מתחילים להתהדק. קיבלתי המון תגובות במיילים חוזרים. כשפרסמתי טורים בימיי כעיתונאי, "קיבלתי המון תגובות" פירושו שלושה אנשים שעצרו אותך ברחוב, "הרבה תגובות" – זה שני אנשים, ואם איש אחד שלח לך מכתב זה אומר ש"המערכת הוצפה במכתבים". ובכן הניוזלטר הראשון באמת זכה בעשרות תגובות בדוא"ל חוזר, כך שזה באמת המון ואתם מוזמנים להגיב גם על העדכון הזה.

חוק זה חוק

הנה כמה הצעות שהגשתי בחודש וחצי האחרון שכלל את פגרת הפסח.

בהמלצת המועצה לשלום הילד הגשתי הצעת חוק להגביל את הגיל המותר לאימון במטווח ירי, דבר המותר כיום גם למי שאין ברשותו רישיון לנשק.

הצעת חוק נוספת עוסקת בזכויות התלמיד ומוצע כי כאשר מתעורר חשד להפרת טוהר בחינות הבגרות, התלמיד יקבל הודעה תוך פרק זמן מוגבל ותהיה לו הזכות להשמיע גרסתו בפני ועדה שתוסמך לכך. עכשיו צריך לחשוב גם על כמה חוקים בקשר לחובות התלמיד...

בוועדות ובממשלה

הוועדות הקבועות התחילו את עבודתן הסדירה. אני חבר בוועדת הכספים, בוועדת חוקה חוק ומשפט ובוועדה לזכויות הילד. הדיונים לקראת התקציב החלו בוועדת הכספים וכל יום מציב נושאים חדשים ללימוד ולדיון.

בזירה הממשלתית, סיעת הבית היהודי הציבה כמה דרישות תקציביות בעת הדיון בממשלה. הדרישות שלנו, כולן בתחום החברתי, נענו במלואן, ובראשן מניעת קיצוץ לנוער בסיכון, מניעת ביטול מינהל לחינוך התיישבותי ועוד. משרד המדע זכה בתוספת תקציב נאה, ונוספו גם 150 תקנים חדשים לבנות שירות לאומי.

בקרוב:

יו"ר הכנסת נענה ליוזמתי לערוך לרגל שבוע הספר אירוע הוקרה רשמי לספרות העברית ולסופרים בישראל, "הצעה לספר" שמו, במסגרתו יקראו חברי כנסת קטעים מספרים האהובים עליהם. באירוע ישתתפו גם סופרים ואורחים נכבדים נוספים. אני מאוד מקווה שהאירוע יהפוך למסורת בכנסת.

סיורים

אחת ההנאות השמורות לחבר כנסת היא האפשרות להצטרף לסיורים מעניינים ומועילים. הצטרפתי לסיור הרשמי של יו"ר הכנסת רובי ריבלין באום אל פאחם. מובן שהביקור עורר התעניינות תקשורתית מיוחדת. מטרתי שלי היתה בהחלט לומר שהדרך של הכהניסטים הצועדים בעיר הערבית ומשחרים לתגרה אינה דרכנו. ומנגד, את דעותיי בדבר זכותנו על אמרתי גם באום אל פאחם.

ובמעבר חד, ביקרתי בהנהלת ההתאחדות לכדורגל ברמת גן. דנו במספר נושאים משותפים לציבור הדתי ולהתאחדות לכדורגל: המשחקים בשבתות, קבוצות הילדים של ליגות צו פיוס ועוד. בכדורגל, ממש כמו בדת, יש חוקים ברורים, יש מסורת והזדהות, וגם כמה דברים שקשה להבין. פתחנו ערוץ קשר מעניין עם ראשי ההתאחדות. וסליחה על ההתרגשות בקולי, אפילו פגשתי את מוטל´ה שפיגלר.

הצעות לסדר:
הגשתי הצעות לסדר היום בנושא גדר ההפרדה באזור מודיעין עילית. התוואי המוצע פוגע באפשרות לבנות שם שכונה חרדית. הנושא ידון בוועדת חוץ וביטחון. העליתי בהצעה דחופה לסדר היום בכנסת גם את נושא הכחשת השואה במיגזר הערבי.

במסגרת נאומים בני דקה הנהוגים כל יום שלישי, יזמנו שהנאום של מספר ח"כים לקראת נסיעתו של נתניהו יהיה אחיד לגמרי, מילה במילה. זה טריק נחמד וכלי פרלמנטרי מקורי שזכה להד מסוים. הצטרפו אלי הח"כים ציפי חוטובלי, זאב אלקין, אופיר אקוניס ויריב לוין.

לתמר דוידוביץ, מתורגמנית לשפת החרשים שסירבה לתרגם תוכנית טלוויזיה גסה במיוחד בערוץ 2, הקדשתי נאום מיוחד.

בתחום המדיני ייצגתי בתקשורת את עמדת המפלגה המתנגדת לשתי מדינות לשני עמים. גם סוגיית המאחזים עלתה לראש סדר היום, וגם לכך הקדשנו תשומת לב.

בשם חרדים שפנו אליי, הבעתי התנגדות לקווי אוטובוס מהדרין הנפרדים בירושלים.

ערכנו שני ימי עיון בדבר עתידה של המפלגה, איך ניערך לבניית מוסדות מפלגתיים ולבחירות פנימיות ועוד ועוד. באותו עניין אני מרבה להיפגש ביחד ולחוד עם פעילים שונים כדי לחשוב על העתיד.

הצלנו בית יהודי בישראל

לא מכבר קיבלתי פנייה על כך שעומדים להרוס את מיתחם "שערי תורה" בנוה צדק בו פעל הרב קוק האב בראשית המאה. הגשתי שאילתא דחופה לשר הפנים, נשלח מכתב לראש עיריית תל אביב. עמיתי ח"כ זבולון אורלב זימן את ועדת החינוך בראשותו בדחיפות לדון בסוגיה עם כל הגורמים המעורבים. כל הפעולות האלה הביאו לכך שהעירייה והרשויות התערבו ובית הרב קוק לא ייהרס אלא ישומר. זו היתה בשבילי דוגמה טובה איך אפשר באמצעות הכנסת, גם בלי צורך בחקיקה, להביא תועלת מיידית ומוחשית. הנושא הוא סמלי ומהותי כאחד, כיוון שיש בו נגיעה לציונות בכלל ולציונות דתית בפרט, ערכים של פעם עם ערכים מודרניים של שימור והגנת הסביבה.

טיפול בתלונה

"אסור שהאמא תשמע בשבח האישה, זה גורם לה דקירות בלב"

זה טקסט מאפיין ומתון יחסית מתוך חוברת עצות לחתנים לקראת נישואין שחילקו במועצה הדתית בירושלים. העצות אולי טובות, אבל הסגנון שוביניסטי ומעליב ומתאים בקושי לחתנים חרדים מזרם מסוים. תלונה שהתקבלה טופלה מיידית ומעכשיו יחלקו חומר הסברה יותר עדכני לחתנים. דווקא בגלל שיש לנו עניין שרבים יינשאו ברבנות כדת משה וישראל, יש להקפיד שהחומר המחולק שם יתאים להם ולא יבריח אותם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ובקצרצרה, את מי עוד פגשתי?

השתתפתי בפגישה של ח"כים דתיים עם הרבנים הראשיים בעניין בג"ץ מכוני הגיור, תלמידות אולפנה מנהרייה התארחו בכנסת ודיברנו קצת, שיעור באזרחות באולפנה לאמנויות ביום ירושלים, נציגי עובדים מכמה מפעלים, ביקרתי באקדמיה ללשון העברית, הכרתי את המשנה לשגריר ספרד בישראל, התארחתי בפורום בית מדרש של מנהלי בתי"ס דתיים וחילוניים בתיכון מכבים-רעות, התארחתי במרכז האוניברסיטאי המרשים באריאל, עודדתי הורים בגני תקווה לשלוח ילדיהם לבי"ס הממ"ד המקומי וקיימתי עוד פגישות רבות. היה יום אחד בפגרה, בין 4 ל- 6 אחר הצהריים שסתם התבטלתי. סליחה.

במחשבה שנייה

האפיפיור הגיע אבל לא התאים לי לבוא לקבלת הפנים אצל הנשיא. לא היה יותר נכון להצהיר שגם אני "מחרים" את האירוע? זה תמיד יותר מעניין.

אם בסיור עם שר המדע דניאל הרשקוביץ במתקן בטחוני רגיש מראים לנו טיל משוכלל ויקר שפוגע בקסאם קטן במרחק 5 קילומטר ומפוצץ אותו באוויר, אבל המצגת שהכינו לנו, נעבעך, לא עובדת – מה זה אומר?

גם כשאתה מופיע בשבוע אחד בשלוש תוכניות טלוויזיה מרכזיות, בארבע תוכניות בוקר מרכזיות ברדיו, בשני עיתוני הציבור הדתי, ובעוד שני טורים בעלוני שבת ואפילו בתוכנית גרפולוגיה תמיד יהיה מישהו שיזרוק לך ברצינות גמורה: לאן נעלמת בשבוע האחרון?