אאא

 אפליקציית secret ניסתה בסך הכל לגרום לנו לשפוך את הסודות באנונימיות, ובכלל לאפשר לאנשים לפרוק את המועקות והסודות שלהם מהלב. אלא שמהר מאוד גילו יושבי כוכב הלכת המטורף אשר מתקרא ארץ, כי ברגע בו הם מתכסים באנונימיות, הופכים בני האדם המתורבתים, לרכלנים צמאי דם במקרה הטוב, ולנקמנים חסרי רגש במקרה הפחות טוב. או סתם לבני אדם רדודים ונדמים לזן נחות יותר.

וכך בתוך זמן קצר הפכה אפליקציית secret לאחת המושמצות ביותר, ובצדק, כשאיש החפץ בחיים נורמליים לא תדרוך כף ידו באפליקציה הזו. בקיצור, אפליקצייה שמסבירה לנו מדוע מכה רעהו בסתר זכה לארור מיוחד בתורה.

אלא שמתברר כי הרעיון שמאחורי secret - בו משתמשים יוכלו לחשוף את סודותיהם הכמוסים ביותר, בכדי להקל מעל ליבם, וכל זאת במעטה אנונימיות מבורכת- אינו חדש כלל. צעיר ישראלי כבר פתח אתר כבר לפני כשנה וחצי, ומטרתו הייתה לאפשר שיתוף סודות באופן אנונימי.

אלא שבניגוד לאפליקציה secret, אשר מאפשרת לכל דורש לרכל ולנסות להרוס את חייהם של יריביהם. בחלופה הישראלית לא מאפשרים את דברים אלו, והם מסננים תגובות או שיתופים פוגעניים אשר מופנים כלפי אדם מסוים, כמו גם כלפי קבוצות בכלל ומיעוטים בפרט.

בנוסף, באתר משתתפים מומחים כמו פסיכולוגים ומאמנים אישיים, אשר מסומנים כתגובת מומחה, לאחר שהמערכת מוודאת כי הם אכן מומחים, ואין מדובר במתחזים שרלטנים. וכך הם מסייעים לגולשים, שלא פעם מתמודדים עם בעיות קשות, אשר אינם משתפים בהם את הסובבים אותם מסיבות שונות.

כאן זה לא secret

בשיחה עם כיכר השבת, מספר צבי פוגל, מי שהקים את האתר הישראלי תחת השם 'זה סוד',  כי החלום על הקמת אתר כזה, הגיע דווקא מתוכי העיר בני ברק. כאשר סייע לפרויקט אקדמי ייחודי, בו התבקשו לאסוף סודות של אנשים רנדומליים, ולהפוך אותם למיצג אומנתי. צבי החליט להתמקם ברחוב רבי עקיבא בבני ברק, ולבקש מהעוברים והשבים לשתף באנונימיות מלאה את סודותיהם הכמוסים ביותר, מעל גבי דך נייר ללא סימנים מזהים.

לאחר שחזר לביתו עם שלל הסודות, גילה שהעוברים והשבים שיתפו פעולה מעל למצופה, ושיתפו את דפי הנייר בסודות שמעולם חשפו לאיש. כשחזר על הניסוי במרכז העיר ירושלים ולאחר מכן גם בתל אביב, הבין צבי כי העולם צריך לפרוק את הסודות מעל לליבם, ובני האדם רק מחפשים את הדרך בו הם יוכלו לפרוק את המטענים הכבדים מעל לליבם, שלא תמיד הם יכולים ורוצים לשתף בהם את קרוביהם וחבריהם.

גם באתר של פוגל לא חסרים תכנים שאינם מתאימים לרוח ישראל סבא, בלשון המעטה, ובהחלט לא מומלץ לבקר בו. אך הוא טוען כי הוא באתרו הוא מקפיד לא להפוך את האתר לזירת ניגוח, או אפילו לאתר רכילות זול, אשר פוגע בלא מעט אנשים. ובניגוד לסיקרט, הם גם מקפידים שהאתר עם המטרה החשובה, לא יאבד את המטרה המקורית שלו, והוא לסייע לאנשים לפרוק את אשר על ליבם, ולקבל גם עזרה מקצועית מאנשים המקצוע הגולשים באתר.