אאא

מתחילים לעבוד: 21 שרי הממשלה החדשה, הממשלה ה-33, נכנסים החל משעות הבוקר (שלישי) ללשכותיהם החדשות, שר שר ומשרדו כפי שקיבל במסגרת ההסכמים הקואליציוניים.

אתר "כיכר השבת" מגיש סיקור מיוחד מהטקסים במשרדים השונים וחילופי השרים.

שר הפנים גדעון סער

בטקס שנערך במשרד הפנים בירושלים, שר הפנים החדש גדעון סער, החליף את שר הפנים היוצא, חבר-הכנסת אלי ישי מש"ס.

במהלך הטקס, אמר ישי לסער: "אני מעביר לך משרד טוב, משרד חזק עם אנשים יקרים, תוכל להמשיך לקדם פה דברים עצומים". ישי התייחס לנושא שהעסיק אותו במהלך הקדנציה, נושא המסתננים ואמר כי "זו הייתה המשימה של הקדנציה הזו, ניהלתי מאבק חסר פשרות וידעתי שאם לא אעבוד מהר, יהיו פה היום 200 אלף מסתננים, בלמנו את הכניסה שלהם, זה הישג גדול מאוד".

 (צילום: פלאש 90)
סער וישי (צילום: פלאש 90)

ישי פרגן לסער ואמר לעובדי המשרד, איתם עבד במשך ארבעת השנים האחרונות: "אני מפנה את המשרד לידיד ותיק, תמצאו שר עובד, מוכשר וחרוץ שהאזרח הקטן לנגד עיניו".

גדעון סער, השר הנכנס, שיבח גם הוא את אלי ישי ואמר: "אין הרבה חברים בפוליטיקה אבל זה המקרה היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל. אני מכיר אותך הרבה מאוד שנים ואני יודע שפעלת תמיד מתוך תחושה אמיתית של שליחות".

סער הוסיף וסיפר על תוכניותיו למשרד ואמר: "בכוונתי להוביל רפורמות ומהלכים גדולים במשרד. אהיה שר פנים עם הפנים לאזרח ועם הפנים לפריפריה".

שר האוצר יאיר לפיד

במשרד האוצר בירושלים נכנס שר האוצר החדש יאיר לפיד והחליף את השר היוצא יובל שטייניץ.

במהלך הטקס, אמר יובל שטייניץ: "הגעתי לכאן בתקופה של מהומה ואני מסיים כאן היום בתחושה של סיפוק, זה תפקיד לא קל. נהניתי ולפעמים גם סבלתי. החודשים הראשונים היו קשים, לא היה ברור אם נצליח להתמודד עם המשבר ולהגן על כלכלת ישראל ועל האזרחים".

 (צילום: פלאש 90)
שטייניץ ולפיד (צילום: עידו ארז, ynet)

שטייניץ פנה לשר יאיר לפיד ואמר: "יש לך האינטליגנציה, הפתיחות והתפישה המהירה, אלה הנכסים הכי חשובים להצלחה בתפקיד הזה. אני מעביר לך, יאיר, את המדינה ואת הכלכלה במצב טוב ממה שקבלתי אותה".

השר הנכנס בירך את שטייניץ, והודה לו על תפקודו במשרד. "עוד לא התרגלתי לדבר בשם מדינת ישראל, אבל בשם מדינת ישראל כולנו מודים לך", אמר לפיד.

שרת המשפטים ציפי לבני

במשרד המשפטים שבמזרח ירושלים נכנסה השרה ציפי לבני במקומו של השר היוצא יעקב נאמן.

"אני נכנסת לתפקיד מתוך בחירה מלאה. אני רואה בהליך המדיני שעליו אני אמונה ובתפקיד שרת המשפטים, שני צדדים משלימים", אמר לבני בטקס.

"באתי להגן על בתי המשפט ועל החוק", הוסיפה לבני, "ומשרד המשפטים הוא בחזית המאבק. הוא המגדלור ששופך אור על החברה הישראלית. אני מתכוונת להלחם בגזענות ולדאוג שישלמו מחיר קשה על 'תגי מחיר'".

 (צילום: פלאש 90)
נאמן ולבני (צילום: אוהד צויגנברג, ynet)

השר היוצא יעקב נאמן אמר לשרה לבני: "העניין החשוב ביותר לטיפול הוא הסחבת בבתי המשפט. אנחנו בשיא עולמי של פיגור בתיקים והעומס גדול מאוד".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון

השר הבכיר ביותר בממשלה, משה בוגי יעלון, נכנס לתפקיד שר הביטחון במקומו של השר היוצא אהוד ברק.

השר היוצא ברק אמר במהלך הטקס: "אני רוצה לקבל את פניו של בוגי ולהגיד לך ברוך הבא. אתה מקבל מערכת שנמצאת בידיים טובות, נאמנות, מקצועיות, שמבינות איפה אנחנו חיים ולאן אנחנו הולכים. צריך להיאבק על הדברים שצריך להיאבק עליהם, ולקבל את ההחלטות וההכרעות כאשר המערכת של הדרג המדיני תקבל אותם, וצריך לעבור לצד השני של השולחן ולעשות את העשייה. נעשית עשייה עצומה כדי לבצר ולחזק את ביטחון המדינה".

 (צילום: פלאש 90)
ברק ויעלון (צילום: פלאש 90)

ברק הוסיף: "בוגי מביא איתו ניסיון עצום בתחום של המדים והבנה עמוקה של התחום המדיני, בוגי הוא אדם שגם במדים וגם בלעדיהם יודע איפה הוא נמצא, יציב, לא מתנדנד, הוא אומר את מה שהוא חושב, עושה את מה שהוא אומר, הוא ישנו שם".

השר הנכנס יעלון אמר: "עצם העובדה שבמסדר ידעתי לקרוא לכל אחד בשמו, אלופים, אנשי משהב"ט, היא סימן שלא התרחקתי יותר מדי מההוויה הביטחונית-צבאית".

"אני חש הבוקר חרדת קודש, משום שאני יודע מהו המשא הכבד הזה. אהוד חווה כבר כמה פעמים את המשא הזה עולה על הכתפיים ויורד מהכתפיים. אני זוכר את היום שסיימתי את תפקידי כרמטכ"ל ואת תחושת ההקלה שהייתה, והבוקר המטען הכבד שוב על הכתפיים ולכן אני באמת מכיר בגודל המשימה. אני רואה את המשימה הזו כמשימה שהיא שליחות, שהיא חשובה, ולכן גם חרדת הקודש", הוסיף יעלון.

שרת הבריאות יעל גרמן

במשרד הבריאות נכנסה השרה יעל גרמן לתפקיד שרת הבריאות במקומו של סגן השר יעקב ליצמן.

"אני עוזב את תפקידי בסיפוק רב, בראש מורם ובגאווה גדולה. נוכח העשייה המרובה שזכיתי בה למען מערכת הבריאות של כולנו", אמר ליצמן. "הוקרתי והערכתי למנכ"ל המשרד פרופ' רוני גמזו, להנהלת המשרד ולעובדים המסורים. איחולי הצלחה לשרת הבריאות הנכנסת הגב' יעל גרמן. תקוותי שתצליח במשימתה להמשך קידום וייעול הנערכת לטובת אזרחי ישראל".

 (צילום: פלאש 90)
גרמן וליצמן (צילום: פלאש 90)

השרה גרמן אמרה לליצמן: "אני מבקשת שתלווה אותי בתקופה הראשונה, כדי ללמוד ולשמור על ההישגים והרפורמות שבהן התחלת".

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור רוני גמזו אמר בטקס: "הרב יעקב ליצמן, הרשה לי לפנות אליך, ארבע שנים הנהגת את מערכת הבריאות יותר מרוב שרי הבריאות, זכיתי להיות לידך שנה כמנהל במערכת, התרשמתי עמוקות, אני ועוד נציגי ציבור, עד כמה הרפורמה חשובה לך, לא סקטוריאלית, לאומית".

שר המדע יעקב פרי

במשרד המדע נכנס היום השר יעקב פרי במקומו של הרב דניאל הרשקוביץ.

השר הנכנס פרי התחייב: "אדאג ואפעל לכך שסוגיות של חדשנות, חלל, מדע וטכנולוגיה ימשיכו להיות בקדמת הישגיה של מדינת ישראל".

"יש בי התלהבות ורצון עז להמשיך את המפעל האדיר שיצר המשרד. החלל והסייבר הם נושאים אקוטיים ולביטחון ישראל במזה"ת ובעולם כולו. נמשיך לפתחם במלוא העוצמה. סוכנות החלל הישראלית שנמצאת בקדמת הטכנולוגיה העולמית תהפוך לחלק מרכזי במשרד", אמר השר.

השר לשירותי דת נפתלי בנט

במשרד לשירותי דת, החליף השר נפתלי בנט את השר היוצא יעקב מרגי.

במהלך הטקס, אמר בנט כי המשרד לשירות דת הוא "הסיירת של היהדות במדינת ישראל והאחריות כבירה". בנט ציין כי אחת המשימות שהבית היהודי נטלה על עצמה היא 'להחזיר את הנשמה היהודית למדינה' - ואת זה הם מבקשים לעשות במשרד.

"זהו המשרד לקידוש השם ואנחנו מתייחסים למשימה הזו בחרדת קודש", אמר.

סגן השר, הרב אלי בן דאהן, אמר בטקס כי "שירותי הדת הם של כולם, חילונים ודתיים כאחד. אנחנו כאן כדי להצעיד את שירותי הדת קדימה ולהנגישם לכלל הציבור בישראל".

"אני הייתי המנכ"ל ששרון הטיל עליו לסגור את המשרד וכעת אני סגן השר שבעז"ה יקדם את אותם ויקרב אותם לכל אזרח. אני שמח על החזרתם של מערך הגיור, המקומות הקדושים והרבנות הראשית", הוסיף סגן השר.

שר החינוך שי פירון

במשרד החינוך, ברחוב הנביאים בירושלים, התחלפו בתפקידם, שר החינוך היוצא גדעון סער ושר החינוך הנכנס הרב שי פירון.

במהלך הטקס, נפרד סער מהתפקיד ואמר כי "ארבע השנים האחרונות היו תור הזהב של מערכת החינוך. זו הייתה תקופה שהחינוך שינה את מקומו בסדר העדיפויות הלאומי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"כל מה שעשיתי במשרד היה על פי האמונה, האמנתי בדברים שהובלתי וחטפתי עליהם מתקפות", הוסיף סער ואמר כי "עלינו צריכים לחזק את כבוד המורה ואת מעמדו בכל דרך אפשרית".

 (צילום: פלאש 90)
סער ופירון (צילום: אוהד צויגנברג, ynet)

שר החינוך הנכנס, שי פירון, הודה במהלך הטקס לגדעון סער ואמר: "הבאת את המשרד הזה להישגים יוצאי דופן. אני מאחל לך בהצלחה".

"אני היום הגעתי לפסגת חלומותיי ואני נמצא במקום הקדוש ביותר שאני יכול לחלום עליו", אמר פירון והוסיף כי "תפקיד המורה הוא תפקיד קדוש ועלינו לעשות הכל כדי שהחברה תכיר בחשיבות המורים בישראל. אני מזמין אותם להשמיע קול להיות שותפים בשיח החינוכי".

"אין תפקיד יותר חשוב מתפקיד המחנך", הוסיף שר החינוך החדש, "ואין דבר שמאיים יותר על חברה מטשטוש הזהות של קדושת המורים".