אאא

"כל בן ישיבה המוזמן להתייצב בלשכת הגיוס נקרא שלא לחתום על שום מסמך", כך התפרסם ביום שישי בשמם של מרנן גדולי ישראל, בעקבות פקיעתו של חוק טל.

בשבוע שעבר, ב-1 לאוגוסט, לי פסיקת בג"ץ פקע חוק טל בשל חוסר שוויוניות, והאחראיות על גיוס בני הישיבות הוטלה לפתחו של שר הביטחון אהוד ברק ומערכת הביטחון.

ברק הורה לבכירי צה"ל להיערך לגיוס תלמידי הישיבות ולהגיש בתוך כחודש הצעה ליישום חוק שירות הביטחון על צעירים חרדים וזאת עד לאישורו של החוק החדש.

בעקבות כך, פורסמה ביום שישי מודעה בחלק מהעיתונים החרדיים, בה נכתב: "נתבקשנו לפרסם על-ידי גדולי ישראל שליט"א, כל בן ישיבה המוזמן להתייצב בלשכת הגיוס, הן בפעם הראשונה והן בשלבים הבאים, נקרא שלא לחתום על שום מסמך (מעבר למסמכים של פרטים אישיים) בשום פנים ואופן, אלא אך ורק להצהיר על רצונו לקבלת ההסדר הקבוע של בן ישיבה שתורתו אומנותו".

זו פעם ראשונה בה ניתנת הוראה כלשהיא בציבור החרדי באשר לדרך בה יש לנהוג מול ביטול חוק טל והעובדה כי עשרות אלפי תלמידי ישיבות נתונים ללא הסדר כלשהו.

ב'קו החשיפות' דווח כי המודעה, שלא חתומה אלא מתפרסמת כהודעה כללית, פורסמה בהוראה ישירה שהגיעה מביתו של מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן שליט"א.

יצויין כי המודעה פורסמה רק ב'יתד נאמן' וב'המבשר', זאת לעומת עיתון 'המודיע' שלא פרסמה, לפי הדיווח ב'קו החשיפות', ככל הנראה מאחר ולא הגיעה הוראה לפרסם זאת מאדמו"ר חסידי או מסיעת אגודת ישראל.

ב'ישראל היום' נטען הבוקר כי המודעה שפורסמה באה כאיתות לראשי מערכת הביטחון לפיו גיוס חרדים אינו בא בחשבון ולא יענה בשיתוף פעולה.

אחד הגורמים המעורבים בפרסום המכתב הסביר ל'ישראל היום' כי "כשנכנס חוק טל ערך הצבא לבחורי הישיבות רישום בסיסי בלבד, בלי כל נתונים נוספים. מאז יום רביעי אנחנו שומעים מבחורי הישיבות שהצבא לוקח הרבה יותר פרטים, כנראה כדי שאם יצטרך לגייס אותם יהיה לו קל יותר. הרבנים באו להבהיר לצבא את הקו האדום לפני שזה מתחיל להידרדר".

המודעה ב'יתד'
המודעה ב'יתד'