אאא

בפתח הדיון על הצעת חוק מע"מ 0 הבוקר בוועדת הכספים, דרשו חברי הכנסת החרדים לדעת כמה תעלה הצעת החוק, זאת לאחר ששר האוצר יאיר לפיד התראיין אמש בחדשות ערוץ 2, ואמר כי הצעת החוק תעלה 1.3 מיליארד שקל ולא 3 מיליארד שקל כפי שנאמר עד כה כי תהיה עלות החוק. "אפשר לדעת מה עלות החוק לכל הרוחות? שקל וחצי? ארבעה מיליארד?" צעקו חברי הכנסת משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה.

בראיון שנתן אתמול לפיד הוא התייחס להצעת החוק ובין היתר אמר: "הצעת החוק לא עולה 3 מיליארד שקל זו אגדה שמישהו הפיץ וכולם נתפסו למספר הזה. לפי תקציב 2015 היא עולה 1.3 מיליארד שקל״. הדברים של לפיד עומדים בניגוד מוחלט למה שאמרו נציגי האוצר בוועדת הכספים.

בפתח הדיונים על הצעת החוק - אמר ערן ניצן סגן הממונה על התקציבים כי עלות הצעת החוק תעמוד על כ-2.5 מיליארד שקל ואם יוכנסו קבוצות הרכישה הרי שעלות החוק תעמוד על כ- 3 מיליארד שקל. על הדברים חזרו בהמשך גם נציגים אחרים מהאוצר.

לפיכך, אף שלפיד אומר כי מדובר באגדה "שמישהו הפיץ" הרי שמדובר בנציגים רשמיים של משרד האוצר בוועדת הכספים. גפני הוסיף כי אם "שר האוצר שיקר בטלוויזיה הוא צריך להתנצל ואם הפקידים שיקרו הם צריכים להתנצל".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

עוד אמר משה גפני בתחילת הדיון כי "אנחנו יכולים למנוע את חקיקתו של חוק מע"מ אפס אם נודיע לנתניהו שאנחנו נכנסים לקואליציה. עם זאת, אנחנו לא מאשרים שאנחנו נכנסים לקואליציה", גפני חזר על דבריו מהשבוע שעבר ולפיהם נתניהו מתנגד לחוק הזה "אנחנו רוצים שתקדם את החוק הזה כדי ששר האוצר ישתה את כוס התרעלה עד תום וייכשל עד לבחירות", אמר גפני ליו״ר הוועדה סלומינסקי.

על פי פרוטוקול ועדת הכספים מתאריך ה-14 ביולי אמר ערן ניצן "היקף ההטבה הזו, אנחנו אומדים אותו ב-2.5 מיליארד שקל. 2.5 מילארד שקל המייצגים היקף עסקאות שאנו צופים ואנחנו נוכל להעביר גם לוועדה כ-15 אלף עסקאות בשנה״.

בדיון המשך היתה זו יעל מבורך, סגנית הממונה על התקציבים, שאמרה כי אומדן עלות החוק הוא מעל 2.5 מיליארד שקל שהם למעשה אבדן הכנסה למדינה. גם מנכ״ל משרד השיכון והבינוי שלמה בן אליהו השתתף בדיוני הוועדה וצוטט כאומר כי עלות החוק תעמוד על כ- 2.5 מיליארד שקל - "2.5 מיליארד שקל זה לא כסף גדול למנוע כאוס כלכלי במשבר (דיור) במדינה".