אאא

פרויקט הקמת ´יחידות אורגניות´ של זק"א בקהילות היהודית ברחבי העולם במסגרת ´היחידה הבינלאומית´ של זק"א, הולך ותופס תאוצה. אחרי ארה"ב, צרפת, מנצ´סטר, מכסיקו, ארגנטינה, הונג קונג, סינגפור מצטרפות גם הקהילה היהודית במוסקבה שברוסיה.

25 מתנדבים מהקהילה היהודית במוסקבה שברוסיה סיימו בהצלחה השבוע קורס הכשרה של ארגון זק"א, בחסות רבה של רוסיה הרה"ג רבי בערל לאזאר שליט"א. וזאת במסגרת פרויקט הרחבת והקמת ´יחידות אורגניות´ של זק"א בקהילות היהודית ברחבי העולם במסגרת ´היחידה הבינלאומית´ של זק"א, בראשותו של הנגיד מר מיכאל מירילשוילי המשמש כיו"ר חבר הנאמנים הבינלאומי של ארגון זק"א.

הקורס התקיים במרכז החסד היהודי "שערי צדק" בשכונת "מארינה רושצ´ה",

משתתפי הקורס קבלו הדרכה ושמעו הרצאות מיו"ר ועד רבני זק"א הרב יעקב רוז´ה, מתי גולדשטיין מפקד היחידה הבינלאומית של זק"א, דב מייזל קמב"צ היחידה, ד"ר נחמן ריקרדו ס. מנהל המכון לרפואה משפטית באבו כביר בישראל.

הנושאים שנלמדו בקורס הם: ניהול זירת אירוע עם מספר רב של נפגעים, חסד של אמת, זיהוי הלכתי ומקצועי, הצלת חיים, חילוץ.

בין היתר הוצג בפני המתנדבים תרחיש של אירוע, בדמות רעידת האדמה בהאיטי, מתחילת האירוע, שלבי ההרס והחורבן, איתור וחילוץ, וטיפול בנפגעים הפצועים והחללים. המתנדבים שמעו מכלי ראשון מדב מייזל מי שניהל את צוות החילוץ של ארגון זק"א להאיטי, על הפעילות הענפה שם.

בסיומו של הקורס שערך שבוע ימים, נערך תרגיל מסכם בתרחיש שדימה חדירת מחבל מתאבד בבית הכנסת של הקהילה בתפילת שבת, בניהול האירוע, טיפול בפצועים באירוע רב נפגעים ולאחר מכן טיפול באיסוף הממצאים ובזיהוי החללים שנהרגו באירוע. החניכים הראו רצינות רבה ותפקדו בצורה מאוד מקצועית.

עם תום הקורס התקיים טכס מרשים בהשתתפות: רבה הראשי של רוסיה הגר"ב לאזאר, שגרירת ישראל ברוסיה גב´ דורית גולנדר, מפקד המשטרה ב´מארינה רושצ´ה´, הפתולוג הראשי בבית הרפואה בשכונת ´מארינה רושצ´ה´ מר יורי ברזובסקי, ראש מחלקת הבטיחות באקדמיה להגנה אזרחית במצבי חירום הקולונל סרגיי פדוטוב, ס. מנהל המכון הלאומי לרפואה משפטית בישראל ד"ר נחמן ריקרדו. נציגי כוחות ההצלה והבטחון ועוד.

בדבריו אמר הרב לאזאר: "לצערנו הטרור נהפך להיות תופעה גלובלית, ולכן חשוב ללמוד ולהשתמש בנסיון הרב שארגון זק"א צבר. וכמו שבפיגוע האחרון בשדה התעופה של מוסקבה, היו נציגי הקהילה היהודית מהראשונים שהגיעו לזירה כדי להושיט עזרה וסיוע, כך יהיו המתנדבים החדשים של יחידת זק"א ראש וראשונים להושיט עזרה וסיוע לא רק בפיגועים ח"ו אלא בכל אסון או קטסטרופה".

הרב הדגיש: "כי הסיוע יינתן לכל הקורבנות, זק"א זה לא רק ליהודים אלא לכל מי שיהיה זקוק, ללא הבדל דת גזע ומין, אנחנו צריכים לאחד כוחות כדי לעזור אחד לשני וזה חלק מהתרומה שלנו במאבק בטרור".

בטכס שהונחה בכשרון ע"י רב הצבא והשב"ס ברוסיה הרב אהרן גורביץ - הוענקו למתנדבים ´תעודת מתנדב´ היחידה הבינלאומית של זק"א, אפודים וציוד, ובכך הצטרפה יחידת זק"א רוסיה למשפחת ´היחידה הבינלאומית´ של זק"א ההולכת ומתרחבת ברחבי העולם, כארגון היהודי היחידי המשמש כארגון בינלאומי המוכר ע"י האו"ם לחילוץ והצלה וחסד של אמת. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

25 בוגרי הקורס כשירים עתה לשמש כמתנדבי יחידת זק"א ברוסיה, ובכך מצטרפים הם לאחיהם ברחבי העולם במסגרת ´היחידה הבינלאומית של זק"א´, ליחידות שהוקמו עד כה בארה"ב, מנצ´סטר צרפת, מכסיקו, ארגנטינה, הונג קונג, וסינגפור. מוכנים ומצוידים כדי להבטיח תגובה מהירה לכל מצב חירום אזורי או נפגעים באירוע המוני שעלול להתרחש, כמו גם תמיכה של שירותי החירום המקומיים. בהמשך, יעברו המתנדבים השתלמויות נוספות.

הרעיון שעומד מאחורי ´היחידה הבינלאומית´ של זק"א הוא ארגון בינלאומי של אלפי מתנדבים מתוך חברי הקהילות היהודיות בעולם שיוכשרו בהגשת עזרה ראשונה ורפואה דחופה, וטיפול באיתור ופינוי וסיוע בזיהוי חללים. כדי לאפשר להם להגיש עזרה מהירה במקרי חירום המתרחשים בארצותיהם. או להקפיצם למדינות שכנות בעת אירוע אסון, וזאת בתיאום ובשיתוף פעולה מלא עם גורמי החירום וההצלה במקום.

הפעלת ארגון יהודי לסיוע הומניטארי, שמושבו בישראל, יוכל להעניק סיוע ועזרה בתחומי הצלה וחרום, לכל נצרך, קהילה או מדינה, על בסיס ריכוז הידע והניסיון הישראלי העצום בתחומים אלו.

מטרת ´היחידה הבינלאומית´ תהיה לקצר טווחים, כך שאנשים שעברו את ההכשרה, יוכלו להגיע למקומות אסון הומניטארי ולהיות כוח חלוץ של מדינת ישראל והעם היהודי בכל מקום בעולם, לא רק באסונות שנפגעים בהם יהודים.