אאא

ועד כפר-חב"ד הגיש השבוע בקשה רישמית ל'יד ושם' בבקשה להעניק "אות חסיד אומות העולם" לראש המודיעין בצבא הנאצי וילהלם קנריס. הנימוק: האדמירל הנאצי הציל את האדמו"ר השישי לחסידות לובביץ' ומאות יהודים נוספים ממוות במהלך השואה כחסיד אומות עולם.

"קנריס לא הציל רק את הרבי כאיש פרטי‭,"‬ אומר ל'מעריב' החוקר רב יוסף-יצחק קמינצקי, "אלא הוא הציל את כל תנועת חב"ד. אם חלילה היה הרבי נספה בשואה, כל תנועת חב"ד הייתה נעלמת".

ביד ושם סירבו עד כה להעניק את התואר לקצין כה בכיר במנגנון הנאצי, אולם מידע חדש שחשף ההיסטוריון דני אורבך על פעילותו של הקצין הביא להגשה מחודשת של הבקשה.

האדמירל קנריס הציל את רבי יצחק יוסף שניאורסון, האדמו"ר השישי לחסידות לובביץ' (הרבי הריי"צ) ממוות בטוח בשואה על ידי הברחתו מהרייך בראשית ‭1940 -‬ וזאת, לטענת אורבך ואנשי חב"ד , ללא תמורה כספית או טובת הנאה אחרת ותוך סיכון חייו וחיי משפחתו.

ממחקרים שהתפרסמו עד כה בישראל, בארצות הברית ובגרמניה, מסתבר כי קנריס הציל באופן דומה מאות יהודים. עוזריו הקרובים של קנריס נעצרו על ידי הנאצים בשל מבצע הצלת יהודים באביב ‭,1943‬ וגם הוא עצמו נעצר והוצא לבסוף להורג בידי הנאצים.

עוזרו של קנריס, ד"ר האנס פון דוהנני, שפעל מטעמו של קנריס, קיבל ב־2003 את אות חסיד אומות העולם. "נראה לנו הגיוני וראוי שגם קנריס יקבל את אותה הכרה מיד ושם ומהעם היהודי‭,"‬ כתבו ראשי ועד כפר-חב"ד בפנייתם ליד ושם. לדבריהם, הבקשה נסמכת על מחקרים שכבר ראו אור בתוך חב"ד ועל חוות דעתו של אורבך, מחברו של המחקר ההיסטורי החדש "ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר‭,"‬ שראה אור לאחרונה ומבסס את ההנחה שקנריס פעל להצלת יהודים.

ב'יד ושם' אמרו כי עדיין לא קיבלו את הבקשה.