הלוויה (צילום: פלאש 90)
אאא

יו"ר "חברא קדישא", הרב שלמה בן-עזרא, מגיב לראשונה בעקבות הפרשה המצערת של החלפת שני גופות שנחשפה לראשונה ב"קול החרדי". 

לדבריו, מדובר ב"טעות באמת נדירה. על-פי הנוהל הקבוע, משפחה מזהה את הנפטר ורק לאחר-מכן נערכת ההלוויה. המשפחה כאן זיהתה את הנפטר, כמו תמיד. מסתבר שהיה כאן אי-הבנה מוחלט".

הסיפור אירע אתמול. שני גברים, האחד חילוני והשני חרדי, נפטרו בבית-החולים "ביקור חולים" בירושלים. הגופות הועברו לחדר המתים בבית-החולים. בהמשך פונו הגופות לטיפול אנשי ´חברה קדישא´ שמונתה לערוך את סידורי הקבורה.

חלק מבני משפחתו של אחד הנפטרים שהו בחו"ל, ומסיבה זו, הוחלט לקבור אותו היום בבוקר, בעוד משפחתו של הנפטר השני - שהינם חרדים - ביקשו לקבור אותו כבר אמש.

בני המשפחה החרדים זיהו את הגופה על פי הנוהל, והלוויה יצאה לדרכה, אלא שרק בבוקר למחרת התגלתה הטעות החמורה. בני משפחתו של הנפטר השני באו לזהות את יקירם, ונדהמו לגלות על האלונקה גופה של אדם אחר - שלא מזכיר בכלל את בן משפחתם המת.

המומים וזועמים הם פנו לחברה קדישא וביקשו למצוא את המת הנכון כדי להביאו לקבורה בנוכחותם, ואז התגלתה הטעות הטרגית: הגופות הוחלפו.

על-פי הדיווחים, בהליך מזורז הוצאה הגופה הראשונה מהקבר והובאה למנוחות בשנית בנוכחות בני משפחתה האמיתייים. כך הסתיימה הפרשה בשלוש לוויות לשתי גופות.

כאמור, מנהל "חברא קדישא" הגיב היום לראשונה ובראיון לעיתונאי חיים גריינדיגר - המתפרסם כאן במלואו - הוא מגולל את השתלשלות הפרשה מהרגע הראשון. "התפלאתי לראות שהמשפחות הגיבו בצורה נינוחה, לא בכעס", הוא סיפר.