אאא

ההחלטה נפלה: שלושת חברי הכנסת של תנועת "דגל התורה", משה גפני, אורי מקלב ויעקב אשר התכנסו הבוקר (ראשון) במשך שעה ארוכה במעונו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן כשעל על הפרק ניצבת תשובתם של המפלגות החרדיות לראש הממשלה בנימין נתניהו לגבי התחייבותם שלא להקים קואליציה חלופית בלעדיו, וכן להמליץ עליו לנשיא ולתמוך במועמדותו לתפקיד - לאחר הבחירות הקרובות זאת באם אכן יוקדמו כפי דרישתם.

כשיצאו חברי הכנסת מהמפגש הסכימו הללו להצהיר כי הפגישה עסקה בנושאי הממשלה, הבחירות והקואליציה החילופית אולם לא הסכימו לומר מהי הכרעתו של מרן ראש הישיבה.

אולם ל"כיכר השבת" נודע כי מרן הגראי"ל אישר להתחייב שלא להצטרף כעת לקואליציה חילופית באם יוקדמו הבחירות.

גורם בכיר בתנועת "דגל התורה" מאשר ל"כיכר השבת" כי מרן ראש הישיבה שמע מהח"כים כי הציבור החרדי הינו בעד בחירות ואכן אף הוא הצטרף לכך כשהוא מציין את כל הרעות שפעלה הממשלה הנוכחית כנגד עולם התורה.

"בשל כך אישר מרן ראש הישיבה לחברי הכנסת של תנועת דגל התורה להתחייב לנתניהו על כך שבאם יפזר את הכנסת ויודיע שהולכים לבחירות הרי שהם מתחייבים שלא להצטרף לכל קואליציה חילופית אפשרית", מוסיף הגורם הבכיר.

"באשר למצב לאחר הבחירות", אומר הגורם, "אין כל סיכום עם ראש הממשלה ולא תינתן התחייבות שכזאת. זה מגוחך לדבר כבר עכשיו על אחרי כשעדיין לא יודעים בכמה מנדטים תזכה כל סיעה ומי יוכל אכן להרכיב ממשלה ומה יהיו התנאים באותו הזמן".

יצויין כי ראשי המפלגות החרדיות חוששים כל העת כי פרסומים בדבר סיכומים מוקדמים בין נתניהו למפלגות החרדיות למהלך משותף, יזיקו בסופו של דבר לאינטרס החרדי ויגדילו חלילה את כוחו של לפיד שבשנה האחרונה "צולל" בסקרי דעת הקהל.

זו הסיבה העיקרית שמעדיפים במפלגות הללו לפזר ערפל באשר לסיכומים מול נתניהו בכדי שלא לקומם את חמת כלי התקשורת הכללים והציבור החילוני במדינה מה שעלול לגרום בסופו של דבר לנזק כבד לציבור החרדי.

לפני כשבועיים נועדו בפעם הראשונה בסוגייה זו חברי הכנסת של התנועה הליטאית בביתו של מרן ראש הישיבה כאשר אז על פי הדיווחים קיבלו "אור ירוק" לבדוק את הדברים אולם שלא להתחייב על דבר.

לאחר מכן כינס ח"כ יעקב ליצמן את חברי הכנסת של אגודת ישראל ועדכן אותם בהתפתחויות על רקע המשבר הפוליטי ועל האפשרות של הליכה לבחירות קרובות.

במהלך הכינוס בניר עציון סיפרו חברי הכנסת אריה דרעי, משה גפני ויעקב ליצמן על המגעים ובנוסף הזכיר ליצמן כי היתה אליו פנייה להקמת ממשלה חילופית בראשות הרצוג ולפיד. אנחנו בעד הליכה לבחירות אמרו החכ"כים החרדיים אך סירבו לומר האם יסכימו להתחייב לנתניהו לתמוך בו בקדנציה הבאה.

בשבוע האחרון ערך ליצמן סבב אצל חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל האדמו"רים מבעלזא, ויזניץ,צאנז, בויאן וביאלה שם עידכן אותם בסוגייה וביקש לקבל את הכרעתם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

על פי ההערכות באגו"י נוטים לתת אישור למהלך מול נתניהו ולהתחייב במידה זו או אחרת זאת בתנאי שמכריז על הליכה לבחירות.

מנגד בדגל התורה מחכים עדיין להכרעתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן כשאף הפרשן הפוליטי בן כספית הכתיר זאת בכותרת ראשית בסוף השבוע בעיתון מעריב, וכעת נדמה כי ההכרעה מגיעה אכן לשלב סופי.

לדברי גורם בתנועת דגל התורה, שלוש אפשרויות עומדות על הפרק. באם ראש הישיבה יכריע שאין להתחייב הרי שה"כדור" שב למגרשו של ראש הממשלה שצריך להכריע האם הולך לבחירות למרות זאת. באם ראש הישיבה יכריע שכן הרי שהכל סגור והממשלה הבאה יצאה לדרך.

לדבריו ההערכה הינה דווקא האופציה השלשית לפיה ההתחייבות תינתן באופן "אפור ולא פורמאלי". זאת אומרת אמנם לא התחייבו באופן רשמי, זאת בכדי שלא לסייע לשונאי הדת, שקופצים על העגלה וכבר בפיצים סיסמאות בחירות כאילו ונתניבהו מכר את המדינה לחרדים, אבל מאידך יגיעו להסכמות כאלו ואחרות מול נתניהו כשהצדדים נותנים אמון זה בזה.

הגורם מוסיף כי עדיין כל שלושת האופציות הינן ריאליות וצריך לחכות להכרעה הסופית.