אאא

הבחירות לרשויות המקומיות: במהלך השבוע הבא, מייד לאחר ימי ראש השנה, צפוי מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן להכריע בעניין הסוגיות המונציפאליות שיבואו לשולחנו ע"י ראשי תנועת דגל התורה. בחלק מהמקומות מדובר על שאלת זהות ראשי הערים, ובחלק אחר על הרכב הרשימה המקומית של התנועה הליטאית ושיתופי הפעולה האפשריים עם מפלגות אחרות.

בינתיים מתברר, כי מתחת לפני השטח רוחשת פעילות רבה בקרב עסקני התנועה ושמות של מועמדים רבים עולים בבורסה הפנימית במפלגה. מסתבר, כי אכן יש כוונה רצינית בהנהגת התנועה לקדם כוחות "מבפנים" לתפקידים בכירים יותר וכן לערוך סבב של שינויים אפשריים ברשימות.

בבני ברק, עולה בימים האחרונים שמו של מנחם שפירא - מנהל המחלקה המונציפאלית של התנועה, כמי שעשוי לכהן לצידו של ראש העיר כיום אברהם רובינשטיין ולפעול יחד עמו בשיתוף פעולה שיגביר את עוצמתה הפוליטית של התנועה הליטאית בעיר, וזאת לאור העובדה שבקדנציה הקרובה יכהן בתפקיד איש הסיעה המרכזית באגו"י חנוך זייברט בתפקיד ראש העיר.

 (צילום: כיכר השבת)
שפירא, בדרך לבני ברק? (צילום: כיכר השבת)
הגדלה

גורמים בדגל התורה אומרים הצהריים ל'כיכר השבת', כי "אין סיבה שלא יקודמו עסקנים צעירים שיפעלו לצידם של פעילי המפלגה הוותיקים". לדבריהם, ברור שמעמדו של רובינשטיין יישמר. "רובינשטיין נחשב למוערך ביותר במסדרונות התנועה וחשוב מאוד שימשיך את עשייתו הברוכה למען תושבי העיר אלא שלצד זאת ישמיע שפירא את קולם של צעירי התנועה".

הגורמים התנועה מזכירים כי שפירא נחשב לכוח פוליטי עולה בדגל התורה וכמי ששורת ניצחונות במערכות הבחירות האחרונות רשומות על שמו. לדבריהם, שיתוף הפעולה בין השניים יכול להווה תוספת כוח משמעותית ולהציב את 'דגל' בעמדה מובילה ועוצמתית בבני ברק.

הגורמים מציינים, כי הן רובינשטיין והן שפירא נחשבים לאנשי אמונם ומקרוביהם של מרנן ורבנן גדולי ישראל הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קנייבסקי, וסיכויי ההצלחה של המהלך נחשבים לגבוהים במיוחד.

אפשרות נוספת שעלתה בימים האחרונים, היא כפי שפורסם בעבר: שפירא ירוץ לראשות עיריית מודיעין עילית ואילו יעקב גוטרמן יכהן לצידו של רובינשטיין בב"ב.

במקביל לאפשרויות עלו, על פי המסתמן, יוחלפו רובם של הנציגים המכהנים כיום ברשימה בב"ב, בכוחות רעננים ומחודשים.

בעיר אלעד, עלה בימים האחרונים שמו של העיתונאי והעסקן אליעזר ראוכברגר כמי שעשוי להיות מוצב בראשות הרשימה המקומית של "דגל התורה", וזאת כמחליפו של זליג אורלנסקי המכהן כמנכ"ל עיתון יתד נאמן ועבר לאחרונה להתגורר בנתניה. 

 (צילום: כיכר השבת)
פגישת הרב לאו ובנו עם מרן הרב שטיינמן, ברקע: ראוכברגר ושפירא (צילום: כיכר השבת)
הגדלה

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ראוכברגר הנחשב לאיש עשייה ותיק בתנועה, עשוי להיות הכרעה מוסכמת בין נציגי הקהילות, כאשר המו"מ מתנהל בימים האחרונים ונמצא בעיצומו יחד עם כל הגבאים ועסקני הציבור.

אפשרות נוספת היא שראוכברגר יקודם דווקא לתפקיד חבר מועצה בירושלים, אם כי מקורביו מכחישים בכל תוקף ואומרים כי העניין אינו עומד על הפרק.

במקביל, עלה שמו של העסקן שבתי מרקוביץ, כמי שעשוי להיות "הפנים החדשות" ברשימה הירושלמית. מרקוביץ' נחשב לבכיר בכשרותו של הגאון רבי יוסף אפרתי, וכמי שמקובל על כל הזרמים הליטאיים בירושלים.

באם אכן יקודמו שפירא וראוכברגר הנחשבים מ"כוורת גפני" ועל שמם נרשמו שורה של הצלחות והישגים לתנועה (כדוגמת בחירתם של הרבנים הראשיים), הרי שזו תהיה הצהרה של התחדשות מצידה של התנועה הליטאית שבשנים האחרונות קפאה על שמריה.