אאא

סוף שבוע לא שקט גם ברחבי השטחים ולאורך גבול הרצועה. כמו בכל יום שישי אחר הצהריים הפגינו מאות פלשתינאים ושמאלנים ישראלים בבילעין ובנעלין כנגד גדר ההפרדה שהוקמה ביישוביהם. חיילי משמר הגבול שהגיעו לפזר את ההפגנות התקבלו במטח אבנים והם השיבו בירי של פצצות עשן ובאמצעים לפיזור הפגנות.

בדרכים שוב הושלכו אבנים אל רכבים ובגבול הרצועה, אחרי הפסקה של כמה ימים שוב תפסו התושבים מחסה ונכנסו לחדרים הממוגנים עם הישמע קריאת הצבע האדום, בעיקר במועצה האזורית שדות נגב שלעברה שוגרה רקטת קסאם. זו התפוצצה בשדה פתוח. איש לא נפגע ולא נגרם כל נזק. הירי היה בשעה 6 בבוקר וב-8 היו כל בתי הכנסת מלאים עד אפס מקום. שעתיים זה זמן מספיק לתושבים המקומיים כדי להתאושש ולחזור לשגרה.

שיחת היום בסוף השבוע, בבתי הפלשתינאים והערבים הישראליים, לא הייתה המצב המדיני באזור וגם לא מות אביו של חאלד משעל בירדן, אלא אירועי יום השישי בהר הבית ובסביבתו. כמאה אלף מוסלמים באו ביום השישי הראשון לרמדאן להר הבית. קרוב לארבעת אלפים שוטרים, אנשי משמר הגבול וגורמי בטחון ישראליים המתינו להם מסביב לכל הכניסות והיציאות להר וברחבת הכותל.

הכוחות נערכו גם לאפשרות שייאלצו להפסיק את תפילות היהודים ליד הכותל, אך הדבר לא קרה. בסופו של דבר התפזרו המוסלמים בלי שנרשמו אירועים מיוחדים להוציא כמה היתקלויות מקומיות בין שוטרים למוסלמים, רובם אזרחים ישראליים שהתעקשו שלא לאפשר לשוטרים לבדוק בכליהם. חמישה מן המוסלמים בהם ארבעה ערבים ישראלים ופלשתינאי אחד נעצרו. אצל שניים מהם נמצאו סכינים. בחקירותיהם הכחישו שבאו לבצע פיגועים.

עניינו של שליט תפס בסוף השבוע מקום משני בתקשורת הערבית הממשיכה לספר שההסכם בעניינו כבר כמעט סגור. הרחיק לכת העיתון הפלסטיני "אל-מנאר" שדיווח בכותרתו כי עסקת חילופי האסירים כבר סגורה ועכשיו מחכים רק לאישורה בממשלה הישראלית. בירושלים מכחישים, ורק מוכנים לאשר שהשיחות מתנהלות ללא הפסקה.

מנגד מסר אתמול העיתון הגרמני "דר שפיגל" שהעניינים עוד רחוקים מלהיסגר וכי הכדור דווקא מצוי במגרש החמאסי. על-פי העיתון בשלב הראשון אמורה ישראל לשחרר 450 אסירים פלסטינים. העיתון הגרמני מגלה שהמתווך הגרמני הציב בפני החמאס אולטימטום ולפיו להשיב בתוך 3 ימים אם הוא מקבל את הצעת התיווך הגרמנית שישראל כבר הסכימה לאמצה.

כותרות המשנה בתקשורת העזתית אתמול עסקו בקריסתה של מנהרת הברחות בגבול עם מצרים, שם נקברו חיים שלושה בני משפחה אחת, שני אחים ובן דודם.

בווינה פרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, את הדין וחשבון העונתי שלה על המתחולל בטהראן בכל הקשור לייצור גרעיני ובמוקד הדו"ח ההודעה כי איראן הפחיתה את ייצור האורניום המועשר במתקניה. בירושלים מאשימים את הסוכנות שהדו"ח איננו משקף את כל האמת והא בבחינת זריית חול בעייני העולם.

גורמים מודיעיניים בגרמניה אמרו אמש כי לאיראנים יהיו שתי פצצות גרעיניות ראשונות כבר בפברואר של השנה הקרובה.