אאא

חייל חרדי המתגורר בעיר אלעד, נתון בחודשיים האחרונים תחת לחץ מצד קבוצת תושבים בשכונתו, הדורשים ממנו להפסיק ללבוש את מדי צה"ל ברחובות העיר.

ערוץ יהדות של וואלה" שחושף את הסיפור, מתאר את מסכת הלחצים שהופנתה כלפי החייל המשרת באחד מסלולי שילוב החרדים בצה"ל.

קבוצת אברכים מעירו העבירה לו מסר כי אם ימשיך להסתובב במדים בעיר, הם יפעילו נגדו צעדים שישפיעו "באופן דרמטי" על אורח חייו. כעבור מספר ימים, הפנתה אליו הקבוצה מסר חריף מקודמו והוסיפה כי עליו להופיע בפני אחד מרבני העיר. החייל התעלם במחשבה שאלו יתייאשו ויניחו לו, אך פעולות הקבוצה הוכיחו ההיפך. 

לפני כחודש, הגיע לביתו של החייל מכתב מ"ועדת האכלוס" של השכונה, גוף פרטי הקובע מי יהיו תושבי השכונה לפי קריטריונים מסוימים. במכתב נאמר לחייל כי אם ימשיך להתעלם מהדרישות כלפיו, חוזה השכירות שלו יבוטל. "לאור בקשות חוזרות ונשנות מצדנו שלא להסתובב בשכונה עם מדי צה"ל מכיוון שאין זה הולם את רוח השכונה, אנו נאלצים לפעול לביטול חוזה השכירות שלך בשכונתנו בדירה" כתבו חברי הוועדה, "אם בתוך 14 יום לא נראה אותך מתחשב ברגשות תושבי השכונה, נאלץ לקבוע סופית כי אין מקומך בשכונתנו. אין לנו כל עניין אישי נגדך, אך עליך לכבד את דעתנו שהיא דעת תורה ולכבד את תושבי השכונה".

גורם המעורב בפרשה סיפר כי "הם הבטיחו למרר את חייו. אמרו לו שידאגו לכך שילדיו לא יתקבלו לאף מוסד חרדי, ושהוא לא יוכל לגור יותר בשכונה".

משנוכח החייל כי מדובר באיום רציני והוא עלול לאבד את ביתו, הוא הבטיח לאחד מרבני העיר כי יעשה כל שביכולתו ולא ילבש מדים בעיר ובשכונה. החייל אף עירב גורמים בצבא, כדי לקבל פטור מלבישת מדים שלא בתחום הבסיס. יחד עם זאת, בצה"ל בודקים את האפשרות לנקוט בהליך משפטי נגד קבוצת האברכים שאיימה עליו.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה"ל מוקיע ומגנה כל ניסיון לפגיעה בחייליו העושים לילות כימים בהגנה על ביטחון ישראל". במקביל, הצבא מספק לחיילים חרדים אפשרות להגיש בקשה לפטור אותם מלבישת מדים מחוץ לבסיסי צה"ל, בעל רקע מצבם הייחודי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

איומים ותקיפות נגד חיילים חרדים אינם דבר חדש, ולאחרונה אף שב להופיע קמפיין החרד"'קים ללוחות המודעות בריכוזים החרדים. 

בעקבות כך, יו"ר המטה החרדי בליכוד וחבר נשיאות הליכוד, יעקב וידר יזם הצעת חוק הקוראת להטיל קנס כספי כבד ומאסר בפועל על כל תקיפה מילולית או פיזית של חייל על רקע השתייכותו המגזרית. אולם בתחילת השבוע, נעצר קידומה של הצעת החוק.

עיריית אלעד מסרה בתגובה כי "עד לרגע זה לא הגיעה אף פנייה לשום גוף עירוני בנושא. לכשתגיע היא תיבחן".

מעמותת הנח"ל החרדי נמסר בתגובה כי "החיילים החרדים הם חלק בלתי נפרד מהציבור החרדי, על כן הניסיון להדירם ולפגוע בהם הוא מעשה חמור. השימוש במושגים כמו 'דעת תורה' בהקשר זה הופך את המעשה לחמור שבעתיים, שכן אין דבר הנוגד יותר 'דעת תורה' כמו פגיעה בחיילים חרדים, המחרפים את נפשם למען ביטחון המדינה תוך שמירה מוקפדת על אורח חייהם ועל קיום מצווה קלה כחמורה".