אאא

לקראת חג הפסח פורסמו בכלי התקשורת מודעות המציעות אטרקציה חדשה למטיילים בירושלים: האודיסיאה האווירית. מדובר למעשה בתוכנית חדשה לצפייה במסגרת מעלית הזמן המוכרת בירושלים.

רבים מהמבקרים במעלית הזמן במהלך חופשות וחגים נתקלו בכמות גדולה מהציבור החרדי שהגיע, על טפיו ונשיו, כדי לצפות בתוכנית ולהעניק לילדיו שעה של קורת רוח ולימוד בדרך חוויתית.

מי שהגיע בשבועות האחרונים לאודיסיאה האוירית ציפה לקבל חוויה דומה, אך לא.

על פי הפרסומים האטראקציה החדשה נועדה לקחת את המשתתפים למסע הרפתקאות בלתי נשכח בשמי הארץ, דרכו הם חווים את הנופים המוכרים של ארצנו מנקודת תצפית חדשה, וכן לגלות מקומות נסתרים, שכיות חמדה ונופים מרהיבים חדשים.

הצופים, יושבים על גבי כסאות אקטיבים המדמים, יחד עם החוויה שעל גבי המסך, טיסה במסוק מעל שמי הארץ.

"40 דקות תרחפו מעל הרים גבוהים וואדיות צרות; ערים סואנות עם גורדי שחקים, וישובים חקלאיים מוקפים בשדות צבעוניים; מפלים שוצפים ומדבריות צחיחות; חופי ימים ואגמים ונהרות, בתי כנסת, במסע עוצר נשימה אחד", נאמר בפרסום.

ובכן, כתב 'כיכר השבת' שביקר במקום חיפש אך לא מצא בתי כנסת במהלך 40 הדקות של ההקרנה.

יתירה מכך, בפרק המדבר על ירושלים, ישנה התייחסות רחבה במיוחד למבני הקהילה הנוצרית והמוסלמית, מבלי לאזכר כמעט את האתרים הקדושים לעם היהודי.

רבים מהצופים הרימו גבה בתמהון והרהרו בינם לבין עצמם האם הם נמצאים במדינת היהודים, או שמא נקלעו לתוכנית שהופקה על ידי מנזר קתולי, כאשר אחת לכמה דקות מוזכר של שמו של אותו האיש ימ"ש, תוך ציון נקודות מפורטות מימי חייו ופועלו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

וגם בנושא הצניעות, הפרוץ לחלוטין בהקרנה זו באופן בוטה במיוחד, עדיין לא הרחבנו את הדיבור.

"רציתי לתת לילדים שלי חוויה יהודית שורשית", אמר ל'כיכר השבת' אב חרדי שהגיע עם ילדיו למקום, "נדהמתי לגלות תוכנית שהיא כנגד כל ערכי היהדות, פרוצה לחלוטין מבחינת הצניעות והעבירה לילדים שלי מסרים שליילים. לא רק שלא יצאנו מכאן עם מסר חיובי אלא להפך, הבן שלי התחיל לשאול אותי מי היה אותו האיש ימ"ש. זו שערוריה.

"צריך לעורר את הציבור החרדי למען ידעו כולם שלא להגיע למקום ולא לשלוח את ילדיהם לחוויה הזו. אנו מקדישים את מיטב מרצנו להעניק לילדינו חינוך יהודי ולא ייתכן שבדלת האחורית נכניס להם כפירה ונצרות ח"ו. זהו חוסר רגישות מדרגא ראשונה שהיוצרים מפיקים פרסומת תמימה למיצג הזה שאינו מתאים לחלוטין לציבור הדתי והחרדי, ולדעתי גם אינו מתאים לציבור הכללי בישראל ואינו משקף כלל את ההוויה היהודית בארץ ישראל".

"יוצרי ההפקה ניסו לדחוס ל-40 דקות את כל תמצית ההוויה בארץ ישראל, אך אני מתפלא עליהם שבתוך פרק זמן כה קצר מוזכר שמו של אותו האיש ימ"ש ומוזכרים מנזרים ונצרות יותר מ-6 פעמים. מה זה אומר? תחשבו לבד", חותם האב החרדי בצער את השיחה.