אאא

כעת נערך דיון סוער בנושא 'הדרת נשים' בוועדה לקידום מעמד האישה. ח"כ הרב ישראל אייכלר וראש עיריית בית שמש משה אבוטבול - הוצאו מהדיון.

בדיון תקפו חכי"ם מסיעות שונות את הרשות השניה שמאפשרת לתחנת הרדיו החרדית 'קול ברמה' שלא לעלות לנשים לשידור - ברוב שעות פעילות הרדיו.

שרת התרבות לימור לבנת פנתה ליו"ר הרשות השניה אילן אבישר ודרשה ממנו לפקח על הנעשה ב'קול ברמה'. "יש חוק במדינה. תחנת רדיו שקיבלה זיכיון מהמדינה - הרשות השניה צריכה לפקח על זה", אמרה.

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ח"כ ציפי חוטובלי שאלה: "האם יש קבוצה במדינת ישראל שמתנגדת לשוויון מגדרי? אנשים שמדירים נשים צריכים ללכת לכלא".

אילן אבישר יו"ר הרשות השניה הגיב ש"שיוויון מגדרי" זה מונח קצת עמום. "הענקנו זיכיונות לשש עשרה תחנות רדיושישרתו מגזרים שונים. המגזרים הללו מרגישים לא פעם שהם מודרים ונכון לספק להם אתהמסגרות הנכונות להם. התחלנו במהלך שחושף את הציבור וחושף אותו להוויה הישראלית.עלינו למנוע כפיה חילונית בשידורי התחנה ולא להדיר את האוכלוסייה החרדית משידורי הרדיו".

לאחר-מכן שאלה יו"ר הוועדה את יו"ר הרשות השניה מה נעשה עד היום בנושא 'הדרת נשים': "מה אתם עשיתם כדי למנוע 'הדרת נשים' בכלי התקשורת שאתם מפקחים עליהם?" חוטובלי ביקשה מיו"ר הרשות השניה להפסיק ולגונן על חוסר השיוויון.

במהלך הדיון הגיבה היועצת המשפטית של הרשות השניה לטענות ואמרה, "אם אישה רוצה לעלות לשידור ברדיו 'קול ברמה' ואוסרים עליה - צריכה לפנות בתלונה לרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו".

אוירבך: "לא רוצה להתראיין יותר"

ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי) הודיע בדיון כי לא יתראיין ב'קול ברמה' בגלל 'הדרת נשי'ם': "יש חוגים, שבהם גם כשיש אלימות בתוך המשפחה, המדינה לא מתנערת ואומרת: זה לא ענייני, זה עניין פרטי. אני לא מתראיין ברדיו 'קול ברמה' מאז שהם מדירים נשים. אני אעמוד בנזק הזה, בפריימריז שלנו, שאני לא אתראיין ב'קול ברמה'".

עוד הוסיף ח"כ אורבך בציניות: "אני מבין שעכשיו יש שידורים לנשים בין 7 ל-8, ושאם חס וחלילה זה יהיה בשעה אחרת, אז גברים פשוט יפלו על הרצפה. וגם נשים בבית לא באמת מדברות עם הגברים, אלא מעבירות להם פקס".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ח"כ נחמן שי (קדימה) תקף את אמירת 'קול ברמה' לפיה בסקר שערכו הוברר כי רוב המאזינים לא מעוניינים שנשים ידברו בתחנה. "עשו סקר בקרב מאזיני התחנה, ורובם אמרו שהם לא רוצים לשמוע נשים בתחנה. ואם היו שואלים לגביי ערבים, אז גם ערבים לא היו משמיעים. אז נכון שמדובר בתחנה מגזרית, אבל אי-אפשר שכל מי שהמאזינים לא רוצים לשמוע אותו - לא ישמיעו אותו בכלל".

אייכלר זעק - ונזרק

במהלך הדיון הוצא ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול מהדיון עקב "התנהגות בלתי הולמת". לאחר-מכן הוצא גם חבר-הכנסת הרב ישראל אייכלר מהדיון, לאחר ששאל בציניות מדוע לא ילחמו בהדרת הנשים בבית-הכנסת ויאפשרו להם להיות חזניות. לדברי נוכחים בדיון ח"כ הרב אייכלר הגדיר נשים שקוראות בתורה "כופרות".

ח"כ חוטובלי הודיעה לנציגי 'קול ברמה' והרשות השניה: "אנחנו נותנים עכשיו חודשיים שתגישו לנו פירוט של לוח שידורים איך משלבים נשים לתוך התכניות".

אבי מימרן, מנהל התכניות ב'קול ברמה' הסביר בפני משתתפי הדיון כי התחנה איננה תחנה ממלכתית וכי נועדה לשרת ציבור מסוים שלא מעוניין בשידורים בהם ידברו נשים. מימרן אף הזמין כל אישה שרוצה לעלות לשידור להתקשר לטלפון של הרדיו ולבקש לעלות לשידור.