אאא

התאחדות הסוחרים ובעלי המכולות הקטנים הגישו בקשה על ביזוי החלטת בית המשפט כנגד ראש עיריית תל-אביב רון חולדאי וכן כנגד הרשתות הגדולות הפתוחות בשבת, לטענתם, חולדאי נמנע מלאכוף את פסק הדין של בית המשפט העליון.

בבקשה שהוגשה לבית המשפט המחוזי נכתב כי מדובר "בהפרה בוטה, מתמשכת ומודעת של פסק הדין ע"י העירייה העשירה והחזקה בישראל והעומד בראשה". הבקשה לביזיון בית המשפט מלווה בביקורת קשה על התנהלות העירייה מאז נקבעו פסקי הדין נגדה.

בבקשה מצוין כיצד החל מ- 30.5.2014 הייתה העירייה אמורה לעשות הכל שחוק העזר יקוים הלכה למעשה ע"י כל העסקים בעיר, וחנויות רשתות השיווק אמורות היו להיות סגורות בשבת.

בעלי המכולות והסוחרים הקטנים מצביעים כיצד פסק הדין לא מקוים, במשך עשרה שבועות, וכיצד הוא מופר ברגל גסה על ידי רשתות השיווק והעירייה שפשוט מתעלמות מקיומו. לדבריהם, "כל מי שהלך ברחובות תל-אביב בסופי השבוע מאז ניתן פסק הדין, יכול היה להיווכח במו עיניו כיצד חוק העזר מופר לאורכן ולרוחבן של חוצות העיר ובית המשפט מבוזה מדי שבוע בגאון ולעיני כל".

בטענותיהם כלפי בית המשפט מתארים בעלי המכולות מצב בו נעשו מאמצים מצד העירייה ואחת מרשתות השיווק להתחמק מביצוע פסק הדין. "הגדילה לעשות עיריית תא שהשתמשה בתירוץ המצב הביטחוני ככסות להתחמק מקיום ההחלטה", הם טעונים, "כאשר כשבוע לאחר תחילת מבצע "צוק איתן", הודיעה עיריית ת"א כי לא תקיים את פסק הדין ולא תאכוף את חוק העזר בסופי השבוע, "בשל אותו "מצב בטחוני".

"מדובר כמובן בתירוץ מופרך שבא לכסות על רצון העירייה להשהות את הקמפיין המתלהם שלה נגד החלטות בתי המשפט ושר הפנים לימים נוחים יותר מבחינה ציבורית ותקשורתית", נטען בבקשה.

"אם צריך בכלל לומר, ברי בעליל כי אין שום קשר בין המשך הפרת החוק וביזוי בית המשפט בראש חוצות לבין המצב הביטחוני. לראיה - הפסקת האכיפה יוחדה רק לסופי השבוע, זאת למרות שהמצב הביטחוני הוא אותו מצב גם באמצע השבוע. ככל הידוע, תל-אביב אינה סובלת ממצב ביטחוני חמור ביחס לרשויות מקומיות אחרות, אך היא היחידה שמשתמשת במצב כתירוץ להתחמקות מקיום חובותיה החוקיות. ובכלל יש לשאול - מה הקשר בין המצב הביטחוני לבין אי קיום פסק הדין?", נכתב.

לטענת בעלי המכולות מדובר בקמפיין ציני שמובילות רשתות השיווק שנועד כביכול לשמור על "צביונה" של העיר תל-אביב, כאשר הדבר בא לטשטש את המניעים הכלכליים של בעלי רשתות השיווק.  

עו"ד דוד שוב ועברי פיינגולד, היועצים המשפטיים של מאבק בעלי המכולות והסוחרים הקטנים אומרים כי "בחודשים האחרונים אנו עדים לעליית מדרגה מדאיגה ביותר בביזוי שלטון החוק בתל-אביב. לאחר שנים של הפרות בלתי פוסקות של החוק מצד עיריית תל-אביב ורשתות ה-24/7 ולאחר שבתי המשפט הורו להן לקיים את החוק, מפרות העירייה ורשתות השיווק מזה כחודשיים וחצי גם את הוראות בתי המשפט וממשיכות לפעול לא רק בניגוד לחוק, אלא גם בניגוד לפסקי דין מפורשים".

"מדובר בתופעה חסרת תקדים בחומרתה, שצריכה להדאיג את כל מי שערכי שלטון החוק והשוויון בפני החוק חשובים לו", מדגישים עורכי הדין.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

תגובת עיריית תל אביב יפו: "בניגוד לנטען, לאחר לימוד פסק הדין, הפעילה העירייה אמצעי פיקוח כלפי בתי עסק שנמצאו פתוחים בשבת אף למעלה מן הנדרש, ומשבת 27-28.6.2014 ביצעו פקחי העירייה אכיפה ונשלחו מיד התראות לכלל בתי העסק הרלוונטיים, כאשר עסק שכבר קיבל פעמיים קנסות הועבר לטיפול התביעה העירונית להכנת בקשה לצו סגירה בשבתות.

"מאז תחילת מבצע "צוק איתן" עבר הפיקוח למתכונת חירום. בהתאם, הופנו פקחי העירייה לטיפול בנושא המקלטים ואזורי המחסה בזמן נפילת טילים. במתכונת החירום צומצמה האכיפה למקרים הקשים ביותר היוצרים הפרעה ממשית לסדר הציבורי ולתנועה. עם החזרה למצב שגרה, בשבת הקרובה תחודש האכיפה כרגיל.

"יש להצר על כך שהעותרים מבקשים להיבנות ממצב החירום שבו הייתה המדינה כולה בעת מבצע "צוק איתן" על ידי הגשת בקשת ביזיון. העירייה תגיב לטענות בבית המשפט לאחר שתומצא לידיה הבקשה.

"נציין כי בעקבות החלטת שר הפנים, תביא בקרוב העירייה לאישור המועצה הצעה מתוקנת של חוק העזר העירוני המתיר פתיחת מרכולים בשבת וחגים, המבטאת, כמו ההצעה המקורית, את הרוח התל אביבית הדואגת לקיום יום מנוחה בשבת כערך סוציאלי במדינת היהודים, לצד מתן השירות הנדרש למימוש החופש של כל אחד ואחת ליהנות מיום המנוחה בדרכו".

בהכנת הידיעה השתתף צביקה גרוניך