אאא

עופר עיני, יו"ר ההסתדרות לשעבר, חוצה את הקווים. ל"כלכליסט" נודע כי עיני נשכר על ידי הנהלת דיסקונט כדי שישמש יועץ מטעמה בכל הקשור למשא ומתן עם העובדים.

הנהלת דיסקונט ועובדיה אינם נמצאים בסכסוך עבודה רשמי, אך פרסום התוכנית האסטרטגית של הבנק העלתה את מפלס המתיחות בין הצדדים, שכן העובדים לא אהבו את העובדה שלא שיתפו אותם בגיבושה. עיני, שעזב את תפקידו בהסתדרות במאי האחרון, היה עד אז אחראי על ייצוג העובדים ואילו כעת, עם תפקידו החדש, הוא ניצב לצד ההנהלה.

עיני, שמונה ביולי ליו"ר ההתאחדות לכדורגל, התחתן לפני כשבועיים עם רוית דום - באירוע בו נכחו, בין השאר, מנכ"לית דיסקונט לילך אשר טופילסקי ויו"ר הבנק יוסי בכר.

באוגוסט האחרון, במקביל לדו"חות הכספיים, פרסם בנק דיסקונט את התוכנית האסטרטגית שעליה שקדה ההנהלה מאז כניסת טופילסקי לתפקיד המנכ"לית בפברואר האחרון, יחד עם חברת הייעוץ הבינלאומית מקנזי. התוכנית כוללת פרישה מוקדמת של כ-250 עובדים בתוך שנה ומתבססת על פרישה טבעית של כ-600 עובדים עד 2019. בנוסף, היא כוללת צמצום של סניפי הבנק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כפי שנחשף ב"כלכליסט", ועד עובדי דיסקונט הודיע כי ייאבק בתוכנית, ויצא נגד חוסר שיתוף הפעולה של ההנהלה. הוועד הודיע בעבר כי לא יהסס להכריז סכסוך עבודה אם ההנהלה לא תשנה את גישתה.

דיסקונט היה נתון בסכסוך עבודה במשך שנה, עד כניסת טופילסקי לתפקיד. עם זאת, ההסכם שחתמה עם העובדים הוא ל-2014 בלבד. כעת נראה כי ההנהלה אינה רוצה להגיע שוב למצב של סכסוך עבודה, ושכרה את שירותיו של עיני. דיסקונט הוא הבנק עם יחס היעילות הגרוע ביותר במערכת הבנקאות - בשנת 2013 יחס זה עמד על 77.5%.

מהנהלת דיסקונט נמסר: "הבנק שכר את שירותיו של עיני על מנת לייעץ לבנק בכל הקשור ליחסי העבודה. עיני מביא מניסיונו רב השנים כמנהיג עובדים וכאיש ציבור, והבנק משוכנע שתהיה לו תרומה רבה לקידום מערכת יחסי העבודה בדיסקונט".

תגובת ועד העובדים לא התקבלה.