סער (צילום: פלאש 90)
סער (צילום: פלאש 90)

לשר החינוך, גדעון סער, יש תחביב חדש: לתקוף את החרדים בכל עת מצוא. אחרי שנאבק על שילוב לימודי הליב"ה בחינוך התורני, הוא מתפנה לנושא הבא והחם מכולם: חוק האברכים המושמץ.

היום, במהלך נאום שנשא בכנסת שדרות לחברה, תקף את הצעת החוק של חבר הכנסת משה גפני וכינה אותה "הצעה רעה שמנציחה עוני ופוגעת בערך העבודה".

סער הוסיף: "האם עבודה היא לא ערך שאדם יפרנס את משפחתו? העבודה היא לא ערך של הציונות, אלא ערך יהודי. הרמב"ם כבר כתב על זה לפני מאות שנים".

לגבי החוק עצמו אמר שר החינוך: "ההסדר שהוצע בהצעת החוק הוא לא טוב. עכשיו אנחנו מדברים על זה, ובחודש הבא נעבור לנושא אחר, ובכל פעם יהיה ויתור על עתיד ישראל.

 "אלו דברים שלא עולים בקנה אחד עם נוחות פוליטית. לא בחרתי בזה בגלל שכך אני רוצה, אלא כי אני חייב. זו החובה שלנו לעתיד שלנו".

אתמול תקף שר הרווחה, יצחק (בוז´י) הרצוג, את חוק האברכים ואמר: "החוק הזה מנוגד לאינטרס הלאומי והקהילתי של יציאת חרדים לתעסוקה, הוא מנציח מצוקה והוא יורה לציבור החרדי ברגליים.

"סבא שלי, הרב הרצוג, נחשב בציבור החרדי לאחד מגדולי הדור, אבל הוא עשה דוקטורט ולמד בסורבון. אני תמיד אומר, סעו לברוקלין ותראו איך חיי פרנסה לא פוגעים בחיי לימוד התורה".

פרופ´ דן בן דוד, מנהל מרכז טאוב, הציע אמש "עסקת חבילה" עם הציבור החרדי: "אפשר לפטור אותם משירות צבאי, אבל רק בתנאי שהילדים שלהם יקבלו את אורחי המשק, והם ילמדו את המקצועות שצריך ללמוד במשק מודרני". בן דוד, אולי בעקיצה לעברו של השר שטייניץ, הוסיף: "אסור לתת להם מתנה בחינם בדמות פטור משירות בצבא". בן דוד הזכיר, כי לפני שלושים שנה רק 21% מהציבור החרדי לא השתתף בשוק העבודה ואילו כיום, שיעור הבלתי מועסקים בקרב החרדים נסק לכדי 65%.