אאא

המאבק על חוק הגיור: ועדת הפנים של הכנסת קיימה בצהריים (רביעי) דיון נוסף בהתנהלות משרד הדתות בנושא החלטת המציעים להקמת מוטבי גיור מקומיים. הדיון עסק ברובו בשאלת תיאום הצעת המחליטים עם הרבנים הראשיים. במהלך הדיון היה ניתן לראות כי יו"ר הוועדה מירי רגב תומכת בעמדת הרבנים הראשיים ולא חוששת לתקוף את שר הדתות וסגנו. 

יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב בחרה לתקוף בפתח דבריה את סגן שר הדתות אלי בן דהן ואת השר נפתלי בנט: "מדוע החלטתם אתה והשר בנט שהצעת המחליטים תוציא את הרבנות מהעניין? מה עשה הראשון לציון עשרות שנים? לא גייר מספיק? חשוב להנגיש את שירותי הדת, אבל למה שמתם איקס על הרבנים הראשיים בעניין הגיור? האם השר בנט זקוק לגב של לבני? האם אינו מספיק חזק כדי לומר שאינו מאמין ברבנות?".

"ישב פה היועץ המשפטי של מערך הגיור", הוסיפה רגב, "ואמר שההצעה לא תואמה איתו כך שיש פה כשל בין משרד הדתות למשרד המשפטים. האם נכון שהרבנים הראשיים לא רצו להתייחס להצעת המחליטים ובזה אפשרו לבנט ולבני להוביל מהלך שמוציא את הגיור מהרבנות? הראשון לציון פגוע עד עמקי נשמתו מהמהלך".

בן דהן הגיב ואמר: "הרבנים הראשיים שניהם הסכימו לנוסח הגרוע של הצעת החוק של ח"כ שטרן. הראשון לציון הרב יצחק יוסף ביקש רק תוספת הנוגעת להסמכת רבני הערים. להצעת החוק הממשלתית".

איציק אלחרר, ראש לשכתו של הגר"י יוסף הכחיש את דברי בן דהן ואמר: "הרב לא רוצה להתערב בגיור לחיוב או לשלילה לא נתנגד ולא נתמוך".

אלי בן דהן דיבר גם על המשמעות הקואליציונית של החוק ואמר: "כדי למנוע משבר הסכמנו להצעת מחליטים, שהיא פחות גרועה מהצעת החוק. ראש העדה היה ונשאר הרב הראשי לישראל. אם לא יאשר לא יהיה גיור".

"מה יקרה אז?", שאלה רגב ובן דהן השיב לה: "לא מעניין אותי. אני מאמין שהרב הראשי ענייני. כל מתגייר ידע שגיורו מותנה ברב הראשי". הוא הוסיף: "צר לי שהרבנים לא הושיטו יד. שמפלגת הליכוד תודיע שאם הצעת החוק של שטרן תעלה היא מפילה אותה יחד עם הבית היהודי".

היועץ המשפטי למשרד לשירותי דת, ישראל פת אמר כי "הנהלת בתי הדין אינה כפופה למשרדנו. הציטוט של היו"ר רגב כאילו לא נעשה תיאום הוא שגוי. מאז שמערך הגיור עבר למשרדנו הוא כפוף למשרדנו. עמדתי המשפטית היא המייצגת את עמדת המשרד לשירותי דת. ח"כ רגב העירה: "התיאום הוא בניגוד לרבנות ולראש מערך הגיור".

 (צילום: פלאש 90)
ח"כ רגב מקבלת את ברכת הגר"י יוסף. משמאל: ראש הלשכה איציק אלחרר (צילום: יעקב כהן)
הגדלה

רגב המשיכה ותקפה את בן דהן: "השר בנט זקוק לגב של השרה לבני לומר שאינו מאמין ברבנות? לבית היהודי יש זכות וטו אבל בנט רוצה את הרב סתיו שם. לא קיבלנו אותו כרב ראשי, נקבל אותו כמנהל מערך הגיור. פישלתם בעניין הגיור".

בן דהן השיב לה: "אין לנו וטו אחרי קריאה ראשונה. שמפלגת הליכוד תודיע שאם הצעת החוק של ח"כ שטרן תעלה היא מפילה אותה יחד עם הבית היהודי".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) תקף את בן דהן ואמר: "אחרי קריאה ראשונה אתם עבדים של הקואליציה? זה כנראה לא חשוב לכם מספיק כי אתם יכולים לומר לממשלה שאם זה עובר תצאו מהממשלה". הוא הוסיף כי "יש כאן הונאת הגר. תרמו אנשים שנה שלמה ובסוף לא יחתמו להם".

ח"כ דוד צור (התנועה) אמר כי: "היה צריך להשאיר את הנושא בוועדת החוקה. ח"כ שטרן צריך לקבל פרס ישראל על פרויקט נתיב".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ח"כ יעקב אשר העיר לו: "הוא צריך לקבל טיפול תרופתי".

צור המשיך ושיבח את שטרן: "היה קצין אמיץ ונשאר אמיץ במלחמתו לגיור. הצעה באה למנוע התבוללות. אתם מבזים את הרבנים הראשיים כשאתם אומרים שהם חותמת גומי".

ח"כ יעקב אשר אמר בדיון כי מדובר "בדיון פוליטי לשמו ועסקה פוליטית. כמו שיש משטרה צבא לא ייתכן מסלול עוקף. אם אתם רוצים תסגרו את הרבנות אבל אסור לתת יד לכבישים עוקפים. לבית היהודי יש טראומה מהבחירות ברבנות וזו הסיבה היחידה שהם עושים זאת".

יו"ר הוועדה, ח"כ רגב סיכמה את הדיון כשהיא חוזרת ותוקפת את בנט ובן דהן יחד עם הממשלה: "ממתי ממשלה מובילה הצעת חוק פרטית? זה לא הגון ולא נכון להביא הצעת מחליטים שיוצרת גוף עוקף רבנות. פגענו בגיור, פגענו ברבנות והבאנו לתוצאה שאנשים לא יוכלו להתחתן כי הצעת המחליטים אינה ברורה והולכת בין הטיפות. התנהלות הייעוץ המשפטי של משרד הדתות הייתה קלוקלת. אני קוראת לשר בנט להתערב באופן אישי, לבוא לרבנים הראשיים ולהביא הצעת מחליטים שמקובלת על כולם".

"אני מבקשת שלא להביאה עד שתתואם עם הרבנים הראשיים. נביא הצעה הגונה ואמתית שתגמיש את השירותים הדתיים אך לא תבטל את מעמד הרבנים הראשיים ולא תשנה את הסטטוס הקיים" הוסיפה רגב.