אאא

כהונתם של הרבנים הראשיים לישראל, מוגבלת בחוק לעשר שנים. בעוד כשנתיים, אמורה להסתיים תקופת כהונתם של הרבנים הנוכחיים, הרב משה-שלמה עמאר והרב יונה מצגר.

בשנת תש"מ, עת כיהן מרן הגר"ע יוסף בתפקיד הרב הראשי, נחקק החוק המגביל את תקופת כהונת הרבנים הראשיים לישראל. כעת, גורמים שונים, מסיבות שונות, החליטו לפעול להעביר חוק בכנסת, שיאפשר את הארכת כהונתם הרבנים הראשיים, הרב עמאר והרב מצגר.

לפי הצעת החוק החדשה, אותה הגיש חבר-הכנסת אלי אפללו מ´קדימה´, תתאפשר המשך כהונתם של הרבנים הראשיים, או במקביל יתאפשר להם להתמודד שוב בבחירות לתפקיד.

הראשון-לציון הרב עמאר תומך נלהב במהלך, עשרות חברי-כנסת כבר גויסו וחתמו על הצעת החוק המדוברת. אך לא מעט גורמים שונים מתנגדים למהלך, כל אחד וסיבותיו עמו.

מי שהפתיע בהתנגדותו למהלך, הוא דווקא הרב הראשי האשכנזי, הרב יונה מצגר, שבראיון למוטי לוי מאתר ´וואלה!´, הביע את התנגדותו למהלך אותו כינה "המצאות חדשות", שאמור להאריך את כהונתו כרב ראשי.

הרב מצגר נשאל על-כך שלאחרונה מתארגנת יוזמת חקיקה שתאפשר לרב ראשי לישראל להיבחר שוב לתפקיד לקדנציה נוספת. אם יעבור החוק, האם תתמודד שוב? "אני לא חושב שזה יעבור", השיב הרב מצגר. "ניסו את זה גם קודמינו וזה לא עלה בידם, וגם קודמי-קודמינו ניסו ולא עלה בידם. אני לא חושב שאנחנו נמציא המצאות חדשות. אני בכל אופן לא פועל בדבר הזה. אם זה יהיה רלוונטי אתייעץ עם גדולי ישראל".