אאא

חוק שחרור מחבלים: ממשלת ישראל צפויה לקבל הבוקר (ראשון) החלטה לקדם את החוק של יו"ר סיעת 'הבית היהודי', ח"כ איילת שקד, הקובע כי בית משפט בישראל יוכל להטיל עונש מאסר ללא אפשרות חנינה למחבלים עם דם על הידיים.

הצעתה של שקד זוכה לתמיכת ראש הממשלה בנימין נתניהו והסיבה שהיא עולה שוב לדיון בישיבת המשלה זאת בעקבות ערר שהגיש איש יש עתיד השר יעקב פרי.

"ההצעה מבקשת לצמצם את הסמכות הנתונה לנשיא המדינה לחון עבריינים ולהקל בעונשם, וזאת לגבי מי שביצע מעשי רצח חריגים בחומרתם, כגון רצח ילדים ומטעמים מיוחדים כגון טרור", נכתב בדברי ההסבר לחוק החדש.

"בשנים האחרונות שחררה המדינה מספר רב של מחבלים כחלק מעסקאות שחרור שבויים או כמחווה מדינית", נכתב, "הצעת חוק זו באה לתקן מצב דברים זה ולמנוע מצב שבו עקב לחצים כאלה ואחרים, כמו רצח ילדים או מעשי רצח חריגים אחרים, יוחלט על מתן חנינה למחבלים שביצעו מעשי רצח במסגרת עסקאות חילופי שבויים או מחוות מדיניות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אשר על כן, מוצע כי אם מתקיימים טעמים מיוחדים, רשאי בית המשפט לקבוע ביחס למי שהורשע ברצח ממניעים לאומניים עונש מלא של מאסר עולם, ללא אפשרות להקלה בעונשו או קבלת חנינה מאת נשיא המדינה", לשון ההסבר.

"בנוסף, באה הצעת החוק לאפשר לבית המשפט לקבוע כי במקרי רצח חמורים במיוחד, כגון רצח ילדים, לא תהיה אפשרות לקציבת עונשו ולחנינתו של הרוצח", מנמקים מגישי ההצעה.

פרי כתב בבקשת הערער לו נגד החוק: "הצעת החוק מבקשת לאפשר לבית המשפט לכבול, באופן מוחלט, את ידיה של הממשלה ואת שיקול דעתה באשר למימוש אחריותה ולמנוע ממנה להפעיל את כלל השיקולים והאיזונים הנדרשים בבואה לקבל הכרעות מדיניות. אני מאמין כי בעת הזו, מחובתה של המדינה להימנע מאישורה של הצעת החוק שבנידון".