אאא

במהלך ימי ´ועידת רבני דת של בתי הסוהר באירופה´ שהתקימה השבוע בעיר האג שבהולנד על ידי ארגון אלף,נשא דברים יו"ר ועדת חוקה ומשפט, ח"כ דוד רותם, שדיבר על המורכבות של שיקום אסירים:"אני חושב שהבעיה העיקרית היא השיקום פושעים והחזרתם לחברה, הרבה פושעים, לאחר שנידונו וריצו את מאסרם.

יוצאים מבית הסוהר כפושעים גדולים יותר ממה שהיו קודם. היות ובית הסוהר נהיה בית ספר לפשע.

השאלה היא מה באמת הדרך למנוע את התגברות הפשע,ומהי הדרך הטובה ביותר לשקם פושעים. המחקרים שנעשו בכל העולם מוכיחים שהעלות של החזקת אנשים בבית הסוהר היא מאוד גבוהה לחברה, ובסוף דבר. אנשים אלה שבים לחברה ולא תורמים לה דבר. זה רק נותן לנו את הרגשה שאנחנו נלחמים בפשע, אך לא זו הדרך לפתור את הבעיה.

לאחרונה ,קראנו בכל סוגי המחקרים שנעשו בכל העולם ובעיקר בארה"ב שהדך הטובה ביותר להחזיר את הפושעים בחזרה לחברה היא ע"י חינוך נתינת כלים מתאימים לחיים תקינים, ועל ידי חיזוק הקשר ביניהם לבין משפחתם. אני חושב שלדת גם יש חלק בתהליך השיקום של הפושעים, בגלל שבדרך כלל קבוצות דתיות, משפחות דתיות, יודעות להתמודד עם הבעיה, הן מקבלות בחזרה את האדם או את בן המשפחה שביצע פשע נגד המדינה, נגד הדת ולכן צריך לדאוג שהמשפחה והחברה במיוחד בחברה הדתית, תוכל לקבל אפילו בן אדם שעשה פשע נגד החוק.

אני חושב שהדרך היחידה לעשות זאת היא ע"י שמירת קשר עם הפושע בזמן שהותו במאסר באמצעות הרב או קצין דת וללמד אותם איך לחזור לחברה, איך לחזור למשפחה, איך לחזור לדת. ואם כך נעשה, אזי ללא ספק נצליח להוריד את הפשע, ועובדה הזו יכולה לתרום לחברה ולכל העולם.

יש לציין כי הועידה דנה במהלך כל ימי הדיונים בנושאים רבים הקשורים לעצרים :כמו, חיזוק וביסוס מעמדם וסמכויותיהם של הרבנים ואנשי הדת בעיני שלטונות בתי הסוהר במדינות השונות. וכן את הצורך לייעל את דרכי הפעולה הן ביחסי הרבנים עם האסירים היהודיים והן בקשריהם עם מינהלות בתי-הכלא.

כמו כן דנו בייעול ושיפור הטיפול באסירים יהודיים, פיתוח והפעלת תוכניות שיקום על מנת לסייע לאסירים לצאת ממעגל הפשע, וכן שיקום וליווי האסיר, שיפור תנאיו וטיפול הולם בו - משימה ראשונה במעלה המביאה גם לחברה טובה יותר. צורך זה הביא את הארגון להחלטה לקיים ועידה מיוחדת לדון בנושאים חשובים אלו, בהשתתפות רבנים ראשיים, רבני קהילות ואנשי דת, כמו גם שורה ארוכה של אישי-ציבור, עורכי-דין, משפטנים ופעילים בתחום זכויות אדם.

ארגון "אלף" - ארגון הרווחה האירופאי – הינו ארגון הפועל בקרב היהודים הנמצאים מחוץ לקהילה יהודית מסודרת, וכן בקרב יהודים הנמצאים במצב מוגבל כמו: יהודים השוהים בבתי חולים, בתי אבות, בתי סוהר, מחנות צבא ומחנות פליטים ברחבי אירופה, ובקרב בני משפחותיהם.