אאא

ארגון הטרור חיזבאללה הציג לראשונה מטוס ללא טייס בעל יכולות התקפיות. אם עד עתה עשה הארגון השיעי שימוש במל"טים בעלי יכולות מודיעיניות בלבד, הרי שכעת חלה כאמור התפתחות מדאיגה במיוחד.

בסרטון שפורסם נראה המל"ט תוקף יעד של ארגון הטרור "ג'בהת א-נוסרה", הפועל בסוריה ומזוהה עם ארגון אל-קאעידה.

גורם איראני אישר היום כי חיזבאללה החל להשתמש בכלי החדש. בסוכנות הידיעות האראנית "פארס" דיווחו כי מל"טים השייכים לחיזבאללה הפציצו לפנות בוקר "בסיסי טרור" באזור העיירה ערסאל, שנמצאת על גבול סוריה-לבנון.

בצה"ל עוקבים בדאגה אחר התחמושותו של חיזבאללה, כאשר רק בימים האחרונים הצהירו בארגון כי במלחמה הבאה עם ישראל יכבוש הארגון שטחים בתוך ישראל.

כזכור, הארגון עשה בעבר מספר פעמים שימוש בכלי טיס בלתי מאוישים שחדרו לשטח האווירי של ישראל. באפריל 2013 יירטו מטוסי קרב של חיל האוויר מזל"ט שהמריא כנראה מאזור צידון שבלבנון וחדר לשטח האווירי של ישראל, כשמונה קילומטרים מערבית לחיפה.

באוקטובר 2012 הפילו בדרום הארץ מטוסי קרב של חיל האוויר מטוס לא-מאויש, ששלח הארגון הלבנוני. הוא חדר לשמי הארץ וטס מעל מתקנים רגישים, ויורט מעל יער יתיר. לטענת נסראללה המטוס גמא מרחק של עשרות קילומטרים והצליח לתעד במצלמותיו אזורים שונים בארץ, ולהעביר את המידע בשידור חי למפעיליו. נסראללה אמר אז כי המטוס יוצר באירן והורכב בלבנון. "ידענו שיפילו את המטוס", טען נסראללה, אך הוסיף בנאום שנשא בשעתו כי ההישג הגדול ביותר הוא שהמטוס הצליח לטוס מעל הכור האטומי בדימונה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

במקביל, גם ארגון הטרור חמאס הצליח להפעיל ב"צוק איתן" מל"טים מעל שמי ישראל, אך במקרים אלו מדובר עדיין במל"טים לא מתוחכמים במיוחד, כאשר צה"ל הצליח ליירט ללא קושי את המל"טים.

בכל הנוגע לחיזבאללה, כבר באוגוסט 2006, במהלך מלחמת לבנון השנייה, החדיר הארגון מזל"ט לתוך שטח מדינת ישראל. מטוסי קרב הצליחו לאתר את המזל"ט, לעקוב אחריו ולהשמיד אותו מול חופי ישראל.

צה"ל גילה את המזל"ט עוד בשטח לבנון, כעשר דקות לפני שחדר לתחום האווירי של ישראל. כעבור שישה ימים הופל מזל"ט נוסף ששוגר על ידי החיזבאללה.

כאמור, כעת עולה חיזבאללה שלב ומציג מל"ט תוקף, כאשר נראה כי ארגוני הטרור באזורנו ממשיכים להצטייד בכלים מתוחכמים ככל שעובר הזמן, דבר שמדיר שינה מעיני קברינטי המדינה.