אאא

דיוני ועדת הכספים, עסקו אתמול בנושאים חשובים מאוד על סדר היום של חיי הדת בארץ.

שר המשפטים, יעקב נאמן, והשר לשירותי דת, יעקב מרגי, הציגו בפני הוועדה את פעילות משרדם. יו"ר הוועדה, חה"כ משה גפני אמר בסיכום, כי "חייבים לשפר מיידית את מצב בתי הדין, ועל האוצר להסביר בהקדם מדוע תקציבו של המשרד לשירותי דת רחוק מאוד מצרכי הדת האמיתיים של אזרחי המדינה".

רשם העמותות ובתי הדין הרבניים

ועדת הכספים זכתה אתמול לביקורו של שר המשפטים, יעקב נאמן. השר שסקר את פעילות משרדו, ציין כי משרד המשפטים הינו מהמתקדמים ביותר בקרב משרדי הממשלה בתחום המחשוב והטכנולוגיה.

יו"ר הועדה העיר לשר, כי דווקא בתחום העמותות, המצב ממש לא מעודד. הוא ציין כי בכל הקשור לרשם העמותות יש צורך לנבור בארגזים במשרדים השונים. מנכ"ל משרד המשפטים, אמר בתגובה, כי גם נושא זה נמצא לקראת שינוי, וכי בקרוב, להערכתו תוך שנה וחצי לכל היותר, יוכלו אזרחי ישראל לראות את כל הפרטים הרלוונטיים באתר האינטרנט של רשם העמותות ולא יזדקקו לנבירה בארגזי המשרד.

חה"כ לשעבר, ניסן סלומיאנסקי אמר בדיון כי מצבם של בתי הדין הרבניים חמור במיוחד, ואינו מתקרב ברמתו למצבם של בתי המשפט בישראל. על כך אמר מנכ"ל משרד המשפטים, כי בתי הדין הרבניים הינם יחידת סמך במשרד, וכי הוא אינו אחראי עליהם. עם זאת כי ציין כי חייבים לטפל במצבם של בתי הדין.

נזכיר, כי רק לאחרונה כתבנו ב'כיכר' על פיילוט המחשוב שמתבצע בבתי הדין הרבניים במסגרת פרוייקט 'שירה' למחשוב בתי הדין.

המשרד לשירותי דת

בדיון נוסף שנערך בועדת הכספים הציג השר לשירותי דת, יעקב מרגי, את פעילות משרדו בנושאים שונים: כשרויות, שבת, עירובין וקבורה.

השר אמר בדבריו כי המשרד עדיין בשלבי התנתקות ממשרד ראש הממשלה בדרכו להפוך למשרד עצמאי ככל משרדי הממשלה, כפי שהיה משך שנים רבות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מנכ"ל המשרד אביגדור אוחנה אמר כי התקציב הבסיסי של המשרד איננו רלוונטי וכי העלויות הם פי כמה מהמופיע בתקציב, "לדוגמא בתחום העירובין, אנו מקבלים מהאוצר 160 אלף ₪ כאשר העלויות הן פי עשרה, מיליון ושש מאות אלף שקלים".

בעקבות הדברים של המנכ"ל, דרש יו"ר הועדה מנציגי משרד האוצר לשוב עם הסבר ברור לתופעה זו, הגורמת לדבריו למצב של סחטנות פוליטית.

בדיון אמר ח"כ יעקב אדרי כי ישנם ערים רבות בישראל ללא רב והדבר אינו מתקבל על הדעת, גם ח"כ פאינה קירשנבאום אמרה כי המשרד איננו מסייע להקמת בתי כנסת וכי אף ביישוב בה היא מתגוררת מתקשים למצוא מימון לבתי כנסת לעדות השונות. ח"כ זאב ביילסקי הציע לשר לפתוח במשרד לשכה לפניות ציבור על מנת שיוכלו לשפר את מתן שירותי הדת לאזרחים בישראל.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני אמר כי ברור שהמצב הנוכחי איננו הולם ומספיק אך ברור כי הדבר נובע בשל הקמת המשרד מחדש ובשל בעיות הבירוקרטיה השונות וכי הוא בטוח שהשר מרגי יעשה את המרב על מנת שהמשימות העומדות בסדר יומו, יבוצעו בצורה נאותה למען כלל אזרחי ישראל.