אאא

נוקיה מפעילה בישראל כלי רכב לצילום רחובות. ל"כלכליסט" נודע כי רכב צילום של החברה מבצע בימים אלו צילום של ערי מרכז וצפון הארץ. מדבר ברכב בעל שבע מצלמות חכמות, שסורקות את סביבתו ב-360 מעלות ומזהות בניינים ובתי עסק ספציפיים.

גורמים בנוקיה הסבירו ל"כלכליסט" כי לא מדובר במיפוי שמטרתו הפעלת שירות ניווט תלת ממדי בדומה לסטריט וויו של גוגל - כי אם במהלך טכני לעדכון מסד הנתונים של החברה בישראל.

לפי נוקיה, קצב פתיחת וסגירת העסקים בארץ, הבניה ושינויים אחרים מצריכים עדכון תדיר של מסדי הנתונים שברשותה. הסיבה העיקרית לפרויקט העדכון הנוכחי היא השקת ליין סמארטפוני נוקיה בארץ, אשר משתמשים באפליקציית City Lens, בעזרתה ניתן לאתר מסעדות, אירועים ומוקדי עניין אחרים על ידי מצלמת הטלפון בלבד.

בדיקת City Lens שביצע אתר PocketNow

מטרה נוספת של מהלך הצילום הנוכחי היא להרחיב את מפת הגבהים של נוקיה בישראל - במטרה לאתר נקודות בהן תוואי הכביש יצריך שימוש ביותר דלק. בכך, תוכל החברה לשפר את שירותי הניווט לרכב במכשיריה החדשים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גם מיפוי הלייזר צפוי לעשות עליה

שירות צילום הרחובות של נוקיה הינו מוגבל למדי בשלב זה וכולל רק את לונדון, הלסינקי, קופנהגן, סן פרנסיסקו, אוסלו, ברצלונה ושטוקהולם. מיפוי הרחובות מבוצע על ידי כלי רכב אחרים משנצפו בישראל - תחת מיתוג Here, שירותי הניווט הבינלאומיים של החברה. ל"כלכליסט" נמסר כי גם רכב מתקדם זה אמור להגיע לישראל - מה שכבר זכה לתקצוב מהחברה - אולם טרם נקבע מועד לתחילת הצילום.

מערכת הצילום של נוקיה מתבססת על גוף שמסתובב במהירות ושולח קרני לייזר (בתדר שאינו מסכן עוברי אורח) אל סביבתו. הוא משתמש בהחזרי הקרניים כדי לבצע מיפוי תלת ממדי של תוואי הקרקע והרחוב. מעליו, נמצא מערך מצלמות אשר מצלמות את תוואי הנסיעה של הרכב. התוצר הסופי הוא מודל תלת ממדי עליו מורכבות התמונות.

פיתוח שירות למיפוי רחובות הינו מהלך טבעי עבור נוקיה, ששירותי המיפוי שלה נחשבים למתחרים העיקריים של מפות גוגל. החברה רכשה באמצע נובמבר שעבר את Earthtime, חברה למיפוי רחובות אשר פעלה בעיקר בארצות הברית מאז 2006. יש להניח שהחברה תרחיב את שירות המיפוי שלה לערים נוספות, כחלק ממאמציה להתבלט בתחרות מול אפל, סמסונג והאחרות.