אאא

"נוכחותנו כאן היום, היא סמל לניצחון האנושות על הרוע" - כך אמר בצהריים (שלישי) המשנה לראש-הממשה השר סילבן שלום, במהלך "מצעד החיים" בפולין.

במצעד המצמרר, משתתפים כ-7000 בני אדם מעשרות מדינות ברחבי העולם. לראשונה משתתפים במצעד כ-20 צוערים בקורס קצינים בצבא גרמניה.

בראש המצעד עומד השר שלום. אמר שלום. "היום הוא יום בו אנו הופכים את הזיכרון הפרטי לזיכרון קולקטיבי של העולם כולו. מכאן, מחנה המוות אושוויץ-בירקנאו, אני קורא לכל אדם באשר הוא: אל תשכחו את הקורבנות אך גם אל תשכחו את הרוצחים. זכרו איך מיליוני יהודים הובלו אל מותם על ידי אותם מרצחים והעולם שתק. זכרו אך גם תפעלו. על העם היהודי ועל האנושות להפיק לקחים באופן מתמיד ולפעול בנחרצות להנחלת לקחי השואה לדורות הבאים. אין לאנושות עתיד ללא לימוד לקחי השואה".

השר שלום בחר גם להתייחס לנאום המחפיר של נשיא אירן, אמש בוועידת האו"ם: "השואה מלמדת אותנו שלמרות שהיהודים הם הראשונים לסבול מהשנאה ההרסנית של האנטישמיות, הם לא יהיו האחרונים ששנאה זו תפגע בהם. נוכחותנו כאן, היום היא קריאה לכל עמי העולם להיזהר מפני הסכנה של שנאת חינם, גזענות ודעות קדומות. גם היום, 64 שנה אחרי, יש מדינה שמכחישה את השואה וקוראת להשמדת ישראל ומחיקתה מהמפה.

"אירן מהווה איום קיומי על ישראל אך לא רק. אירן מהווה איום קיומי על העולם".