אאא

הקבינט המדיני ביטחוני החליט אמש (מוצאי שבת) להאריך את הפסקת האש ב-24 שעות נוספות, עד הלילה בחצות, אך למרות זאת, החמאס ממשיך בירי הרקטות לעבר ישראל שבשלב זה לא מגיבה בירי חזרה.

הבוקר בשעה 8:10 נשמעו אזעקות באשדוד, באשקלון ובגדרה וכן ביישובים במועצת מטה יהודה. מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה מעל אשדוד, חמש רקטות נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים.

זמן קצר לאחר מכן, בשעה 8:25 נשמעו אזעקות בפתח תקווה ובהוד השרון וכעבור זמן קצר נשמע פיצוץ עז שהרעיד את האזור, כעבור זמן קצר התגלה כי רקטה התפוצצה בשטח פתוח באזור פתח תקווה. שוטרים החלו באיסופה בסיוע חבלנים. לא דווח על נזק או נפגעים. בנוסף רקטה יורטה בשמי מועצת חוף אשקלון.

ארגון הטרור חמאס קיבל אחריות לירי לעבר המרכז ולאזור אשדוד.

מוקדם יותר הבוקר הותר לפרסום כי חייל צה"ל נהרג מפגיעת פצצת מרגמה. החייל נפצע קשה דקות קודם להחלטת הממשלה להאריך את הפסקת האש וכעבור מספר שעות מת מפצעיו.

דובר צה"ל מסר כי ההרוג הוא נגד צה"ל, רב-סמל (מיל') ברק רפאל דגורקר, בן 27 מגן יבנה. בכך עומד מספר החיילים שנהרגו מתחילת מבצע "צוק איתן" על 43 קצינים וחיילים.

הבוקר, מטח הרקטות לעבר יישובי הדרום נמשך כרגיל. תושבי "עוטף עזה" התעוררו לבוקר של אזעקות שנשמעו במועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון ובאשכול. שלוש רקטות נפלו, אחת מהן ליד יישוב - נזק נגרם לכלי רכב.

גורמים מדיניים נימקו את ההחלטה להאריך את הפסקת האש ההומניטרית בכך שזה נעשה לבקשת האו"ם. בחמאס דורשים מנגד כי צה"ל ייסוג מרצועת עזה וכל זמן שזה לא נעשה מבחינתם אין הפסקת האש.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, כתב בפייסבוק כי "כל רגיעה הומינטרית שלא כוללת את נסיגת חיילי צה"ל מתוך גבול הרצועה ושאינה מאפשרת לאזרחים לחזור לבתיהם ולפנות את הפצועים אינה מתקבלת על הדעת". 

 (צילומים: פלאש 90)
המילואימניק ברק רפאל דגורקר הי"ד (צילום: דובר צה"ל)

בהחלטת הקבינט להאריך את הפסקת האש ב-24 שעות תמכו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בוגי יעלון, שרת המשפטים ציפי לבני, שר האוצר יאיר לפיד ושר התקשורת גלעד ארדן. התנגדו להחלטה - שר החוץ אביגדור ליברמן, שר הכלכלה נפתלי בנט והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'.

גורמים מדיניים מסרו כי "לאורך ההפוגה ההומניטרית תימשך פעולת צה"ל לנטרול המנהרות הטרור". הקבינט המדיני ביטחוני צפוי להתכנס היום לדון בהמשך מבצע 'צוק איתן' עד שישוב השקט לתקופה ממושכת לתושבי ישראל.

גורם מדיני אמר כי "כשהכוחות עסוקים בלחימה, הטיפול במנהרות איטי יותר. המטרה היא לאפשר את הגברת קצב השמדת המנהרות ולהשיג לגיטימציה בינלאומית כפי שהיה עד כה".