אאא

החגים בשבוע הבא כבר כאן ובצה"ל נערכים כדי שכל לובשי המדים שיבלו את ימי החג בבסיסים, יוכלו לקיים את מצוות החג ויזכו לסעודות חגיגיות ומשביעות.

בראש השנה יטבלו חיילי צה"ל 32 טון תפוחי עץ בכשלוש טונות דבש, כמיטב המסורת. המטבחים הצה"ליים יצטיידו גם בכחמש טונות וחצי של רימונים, ובין ביס של תפוח לכפית של רימון, ייהנו השנה המשרתים גם משמונה טונות של עוגות דבש שיספק מרכז המזון הצה"לי. כדי לקיים את מצוות החג במלואה, לא שכחו במרכז המזון את התירוש. כ–20 אלף ליטרים של מיץ ענבים תירוש יימזגו במהלך שלושת ימי החג. ואי אפשר כמובן בלי הדג, כדי שנהיה לראש ולא לזנב, שמונה טונות של דג נסיכת הנילוס יקשטו את שולחנות החג במחנות צה"ל.

כחלק מההיערכות לסעודת ראש השנה, נדרשו מרכז המזון והרבנות הצבאית להתמודד עם החיבור בין החג לשבת. "בחג מותר לבשל על–ידי העברת אש לאש", מסביר ראש מדור בסיסי מזון ברבנות, רס"ן הרב אשר לנדאו, "ולכן התרנו בצבא להשתמש בחלק מהאמצעים לחימום מזון, כמו עגלות וארונות חימום. כמו כן, הפצנו מכתב שמנחה חיילים כיצד להתכונן לחג, מה התפריט המומלץ ומה כדאי להכין במוצאי שבת. אם בשעה שבע וחצי יוצאת השבת, ברוב היחידות ירצו לקיים את הסעודה כבר בשמונה וחצי, ולכן זמן ההיערכות קצר".

בתוך כך, חולקו בשבועות האחרונים לבסיסי צה"ל 12,330 מחזורי תפילה בנוסח אשכנז, 10,190 מחזורי תפילה בנוסח ספרד, 3,740 ספרי סליחות, 738 שופרות ו-245 "קיטלים". הפריטים הופצו על ידי חיל הרבנות הצבאית לקראת חודש אלול וחגי תשרי. נוסף לאלו, חולקו גם מחזורי תפילה גדולים לשליחי ציבור ולוח דינים ומנהגים מהודר, שמאגד בתוכו את התאריכים המרכזיים בשנה, לצד פרשות השבוע, חגים ומועדים שונים.

מי שקיבלו את מספר השופרות ומחזורי התפילה הספרדיים הגבוה ביותר היו חיילי פיקוד המרכז, כ-200 שופרות וכ-2,400 מחזורים. מספר מחזורי התפילה האשכנזיים הגבוה ביותר חולק לחיל האוויר, כ-2,650 מחזורים. ברבנות הצבאית ציינו השבוע כי מרבית הפריטים אינם חדשים ונשמרו בבסיס הרבנות הצבאית בצריפין. לצד זאת, הצטיידו בחודשים האחרונים בבסיס במספר שופרות חדשים שכבר נופקו ליחידות, לצד חיטוי ורענון השופרות הקיימים. "אנו עושים זאת כדי למנוע בלאי והתלעה", הסבירו בבסיס הרבנות הצבאית. "אם לא שומרים על השופר נכון, יש ריקבון".