אאא

חבר-הכנסת הרב חיים אמסלם מסרב כנראה לרדת מהכותרות. אחרי שכינס מסיבת עיתונאים דרמטית והגן על עמדותיו, הוא מתראיין הבוקר לתוכנית "מונופוליטי" ברדיו של המרכז הבינתחומי בהרצליה, ותוקף חזיתית את מפלגת ש"ס.

לפי הראיון שהובא באתר וואלה, אמר אמסלם: "אנחנו חיים בצורת חיים שמחייבת את הילדים שלנו לחיי עוני. תורה אינה מנוגדת לעבודה, מה שהרסו פה ב-25 שנה ייקח זמן לתקן".

ומי חושש ממנו? הליטאים, ש"הולכים לאבד את חוטבי העצים ושואבי המים שלהם".

את הדברים הללו השמיע אמסלם בעבר, אולם כעת הוא מחריף את התבטאויותיו. "הרב עובדיה יושב במגדל השן התורני, בפסיקת ההלכה, ולא מודע למה שקורה בשטח", אמר.

אמסלם שב והדגיש כי לא יתפטר מהכנסת. "מאסתי בדיקטטורה הרעיונית השלטת. אם ש"ס מעוניינת שאני לא אפעל מתוך שורותיה, שתשים מודעה גדולה בעיתון ותכריז על כך. אני לא אחזיר את המנדט, אבל לא אפעל בשורות ש"ס".

אתמול העניק אמסלם ראיון ראשון למרדכי לביא ברדיו "קול חי". במהלכו, הוא התמודד לראשונה עם כל הטיעונים נגדו: הדעות הבעייתיות שלו, הציטוטים שכתב עליו מורו ורבו רבי מאיר מאזוז ראש-ישיבת "כסא רחמים", וההיתרים שהוא מוצא בסוגיות מורכבות ביחסי דתיים-חילונים.

"בפרשת עמנואל ניסיתי לשתוק ולהבליג, ראיתי את צרת אחי המעונים, את ביזיון הספרדים, וכנציג ש"ס - שהוקמה כדי להחזיר עטרה ליושנה, התביישתי. על זה כמעט הודחתי. גם בפרשת הגיורים, אחרי שהוצאתי ספר שקיבלו הסכמות רבות - ניסו להדיח אותי", אמר אמסלם. "הלכו לרבנים והוציאו דברים מהקשרם. ניסו להציג אותי כבעל דעות מעוותות".

מדוע עושים לך את זה, שאל המראיין. "לא סוד שיש לי דעות שונות, ספרדיות שורשיות. לא ינקתי את השקפתי מהישיבות הליטאיות, אלא מהיכלי התורה הספרדיים ואני הולך לאור מה שעשו הספרדים מדורי דורות".

המראיין הקשה: אבל יש לנו את מרן הגר"ע יוסף. "אני אוהב, מעריץ, מוקיר את מורינו ורבינו מרים קרן הספרדים, רבינו הרב עובדיה יוסף שליט"א", השיב אמסלם. אין נושא שאני עוסק בו ואיני מצטט אותו. אין אדם בש"ס שמכיר אותו יותר ממני. הבעיה היא, ואני אמרתי את זה היום במסיבת העיתונאים - לו היה מתאפשר לי, ולזכות ולהשמיע את דעתם אצל מרן, הייתי עושה זאת".