מרן הרב שטיינמן. בעיגול: חיים כהן  (צילומים: כיכר השבת)
אאא

ההשתלטות על 'יתד נאמן', באמצעות הדחת ההנהגה השולטת על העיתון ומינוי הנהגה חדשה לעיתון, הכפופה למרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן, ממשיכה להסעיר את הרוחות ברחוב החרדי.

מקורבו של מרן הגרי"ש אלישיב, חיים כהן, מתייחס הבוקר (ראשון) למהלך הדרמטי, בראיון למרדכי לביא ברדיו 'קול ברמה', ואומר כי "אני לא יודע למה הופכים את זה לסערה או דרמה, הדברים מבחינתי הם מאוד פשוטים".

טלטלה ביתד: סיקור מלא ב'כיכר השבת' >>>
העורך הראשי פוטר, ההנהלה הישנה הוחלפה 
לא מוותרים: הנהלה הישנה תבקש צו מניעה
היום שאחרי הסערה: צפו בשער של 'יתד נאמן'
כיבוש 'יתד': הסיפור שלא סופר - מאחורי הקלעים 

לדברי חיים כהן, "זה לא סוד שבשנים האחרונות אצל הרב אלישיב לא היה סוגיה ציבורית שהוא לא דאג והוא לא החשיב את דעתו של ראש הישיבה הרב שטיינמן, ומטבע הדברים היו כמובן שכולנו מתפללים ומחכים לרפואת הרב אלישיב, ובינתיים יש הרבה סוגיות והרבה שאלות שצריכים לענות עליהן תשובה, ומטבע הדברים מי שעונה ומי שמנהיג כיום את הציבור זה ראש הישיבה הרב שטיינמן וזכותו המלאה והבלעדית להחליט מה שהוא מבין ואיך שהוא מבין, אז אני לא מבין מה הדרמה פה, הוא החליט שהוא רוצה לעשות כמה שינויים, זכותו המלאה".

- היה כאן איש של הרב אלישיב שפוטר על-ידי האנשים של הרב שטיינמן, זה מה שאתה בעצם אומר?

"חס ושלום, אני לא אומר דבר כזה. אני אומר שמכיוון שהיום מי שמנהיג את הציבור זה ראש הישיבה הרב שטיינמן, והוא חושב שמבחינתו צריך לעשות כמה שינויים בכל מיני מערכות, ואחד השינויים שצריך לשעות זה בעיתון, מסיבה כזו או אחרת, זכותו המלאה לעשות את זה. אני לא מבין מה הדרמה".

חיים כהן מסרב להבין למה זה נקרא השתלטות ומה הדרמה, ואומר: "אני לא בקי בנושא הטכני איך זה נעשה ולמה ובאיזו צורה, מה הסיבות עשו את זה ככה, אני לא בקי. דבר אחד אני יודע, שמהרגע שהרב שטיינמן החליט שזה מה שהוא רוצה, נגמר הסיפור. פשוט מאוד".

- נתי גרוסמן אומר שיפעל בכל דרך אפשרית בכדי לקבל את המושכות חזרה ב'יתד נאמן'. מה אתה מבין מזה?

"אני לא הדובר של נתי גרוסמן, אבל דבר אחד אני יודע שהעיתון הזה בדרך-כלל הולך בקו ברור של 'דעת תורה', ואם היום צריכים לשמוע מה היא הדעת תורה, אז הרב שטיינמן הוא הדעת תורה. ואם הוא החליט מה שהוא החליט, אז אני לא מבין את שאר הדברים".

"העיתון לאורך כל השנים דיבר ברור, שאנחנו נשמעים לגדולי ישראל, והיום מי שמנהיג את הדור זה הרב שטיינמן, ואם הרב שטיינמן החליט מה שהחליט אני לא מבין מה השאלה בכלל", מוסיף חיים כהן.

"דרך אגב", הוא מוסיף, "אני לא מבין את השתיקה של הח"כים של דגל התורה. הם אלה שהיו צריכים לעלות היום לשידור ולהסביר את הדברים הפשוטים האלה".

- הם לא רוצים להיכנס לאש, נעשה כאן הליך משפטי שלא ברור איך הוא יסתיים, והם לא רוצים להסתבך עם נתי גרוסמן.

"אם הם נקראים 'ידא אריכתא' של גדולי ישראל, הם הראשונים שצריכים לעמוד ולהסביר בדיוק את מה שאני אומר לך".

- אתה חושב שנראה 'יתד נאמן' פחות לוחמני, עיתון אחר?

"אני אמרתי שהעיתון הזה כל הזמן העביר מסר שאנחנו עושים את מה שגדולי ישראל אומרים. מה אתה חושב, שהרב שטיינמן הוא יהיה יותר פשרני? אני לא מבין אותך. אם אנחנו אומרים שהוא זה שמנהיג את הדור, בנקודות שהוא יראה שצריך להילחם הוא יהיה לוחמני ובנקודות שהוא יראה שלא צריך להילחם הוא לא יהיה לוחמני".

חיים כהן מוסיף וטוען כי היו אנשים שניסו להפוך את הרב שטיינמן לפשרן וזה לא נכון. "אני יודע, היו הרבה סוגיות ציבורית שבאו לשולחנו של הרב אלישיב והוא שלח לשאול את הרב שטינמן והתשובות לא היו מפתיעות, הרב אלישיב לא שלח סתם לרב שטיינמן. זה שהיו אנשים שגם אז לא אהבו שכביכול הרב אלישיב שולח לשאול את הרב שטיינמן, אותם אנשים לא אוהבים גם היום את מה שנעשה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

- האם זה נכון שמביתו של הרב שטיינמן נתנו רוח גבית בכל מה שנוגע לנח"ל החרדי בתחילת הדרך?

"אני אל הדובר של הבית של הרב שטיינמן, דבר אחד אני יודע שכל הנושא הזה שאתה מתכוון על ועדת טל, היה תיאום מלא בין הרב אלישיב לרב שטיינמן, נקודה. כל מי שינסה לסלף את העובדות שינסה להסביר אותם, היה תיאום מלא ביניהם בנוגע לועדת טל".

- האם אתה יכול לאשר שיש לאנשים בבית של הרב שטיינמן וידאו שבו הרב אלישיב אומר לו שיקח את השליטה על יתד נאמן?

"אני לא יודע אם יש וידאו, דבר אחד אני יודע שהרב אלישיב אמר לא רק על יתד נאמן אלא גם על דברים אחרים, שהרב שטיינמן יקבע וזה אל המקום לפרט".

(הראיון המלא באדיבות 'קול ברמה')