אאא

זהו סיפור שתחילתו מאבק רועש - מלא צלצולים, וסופו כמעט חברות אישית בין "הצדדים הניצים".

לפני כשלוש שנים, בעקבות מספר אירועי חילול שבת של חברת התעופה 'אל על', הודיעה וועדת הרבנים לענייני שבת, על החלטת הרבנים לצאת בחרם חרדי כנגד חברת 'אל על'.

ההכרזה הרשמית נועדה להפעיל לחץ על חברת אל על ולהביאה לשלחן המשא ומתן, מן הטעם הזה לא פורסם "כתב החרם" עצמו מעולם, ונותר טמון במעמקי הכספת.

מי שניהל אז את המשא ומתן הקשה, הארוך ורב התהפוכות, אל מול רבני ונציגי הציבור החרדי, היה מנכ"ל 'אל על' חיים רומנו, זה שהודיע הבוקר על התפטרותו.

אז מה חושבים בציבור החרדי על הליכתו של האיש למולו התנהלה אז המערכה, האם חיים רומנו היה "רע ליהודים"? האם יכול להיות שמול אדם אחר היו החיים קלים יותר? והאם תחת ידיו של מנכ"ל חדש, צפויה חברת 'אל על' להתחיל לחלל שבת?

האיש שעמד אז למולו, וגם המשיך עימו את הקשר אחר כך, הינו הרב יצחק גולדנקונפף, מזכיר וועדת הרבנים לענייני שבת. המילים החמות שהוא אומר היום על רומנו, נשמעות לא הגיוניות עבור הציבור שזוכר את הצהרות החרם התקיפות ואת ההאשמות ההדדיות, אלו שקדמו לחתימת ההסכם שהביא לשקט.

"חיים רומנו הוא איש עקרונות ואיש אמת. אדם שיפרוש מעבודתו בכל מקום בו עקרונותיו לא יתממשו. איש מוכשר שבכל מקום שרק ירצה לעבוד, ייקחו אותו בזרועות פתוחות", מפתיע הרב גולדקנופף.

איך אתה מאמין בטהרת כוונותיו, אולי ההסכם אליו הגעתם איתו אז, היה תוצאה של כניעה מצידו לאחר כיפוף ידיים, ולא שהוא באמת הבין את חשיבות העניין? "חיים רומנו הוא אדם מסורתי, גם אצלו בבית שומר על צורה של שבת, גם אם לא כהלכתה. האנחנו הגענו איתו אז למצב של אמון וידידות אישית, ואין לי ספק, שבכל מקום שהוא יהיה בו בעתיד, נושא השבת יהיה אצלו בעל משמעות גבוהה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גם אריה פרנקל מנהל מחלקת יח"צ בפרסום 'גל אורן' ודובר 'אל על' למגזר החרדי, האיש שצבר 'שעות חיים רומנו' רבות באותם ימים, מלא שבחים (למרות שהוא לא יכול לומר ביקורת על לקוח...) על המנכ"ל המתפטר: "הוא אמר לי פעם בגאווה, שהוא המנכ"ל היחיד בעולם של חברת תעופה, שכל ערב שבת מתקבלת אצלו ההודעה: "כל מטוסינו נחתו בשלום לפני השבת". לדברי רומנו, המשבר ההוא היה עבורו הזדמנות פז להכיר מקרוב את מנהיגיו הרוחניים של הציבור החרדי, את גדולי ישראל ואת דרך חשיבתם ואופן קבלת ההחלטות מצידם, דבר שלא כל אדם זוכה לו. יש לו יחס בסיסי של כבוד והערכה לכל הנושא הרוחני ולערכי היהדות. ומעבר לכך, הוא גם כיבד את הציבור החרדי כלקוח".

ולמרות הדברים החמים הללו, המרמזים על הרבה יותר מידידות אישית, צריך להקשיב למה אומר האיש עצמו. המדובר בראיון שנתן רומנו לא מכבר למגזין 'ממון' של העיתון ידיעות אחרונות: "אנחנו מאד משתלים להיות ביחד ביום שישי בערב או בשבת בצהריים... בגדול, שום דבר אצלנו לא מקודש. לא מוצאים בטקסים האלה משמעות רוחנית עמוקה".

במסגרת שאלה אחרת שנשאל, הסביר רומנו את דעתו לגבי יום המנוחה: "החיים לא בנויים באינטרוולים של חמישה ימים. העולם לא הולך לישון בסוף השבוע, הביזנס לא נרגע, המחשבות לא עוזבות אותך והדילמות נשארות איתך".

האם צפוי כעת שינוי בסוגיית שמירת השבת של 'אל על' לאור פרישתו? "הובהר לי הבוקר על ידי גורם בכיר ביותר בדירקטוריון, כי לא צפוי שום שינוי במדיניות 'אל על', ההתחייבויות והסיכומים שהתקבלו בעבר ישמרו במלואן" אומר אריה פרנקל.