אאא

תולדות חייו: האדמו"ר משומרי אמונים, הרב אברהם חיים ראטה זצ"ל נולד לפני 88 שנים לאביו הרב אהרן ראטה, שכונה בפי כל "ר' אהרלה" שהקים בשנת ה'תרפ"א את קהילת "יראי ה'" בעיר סאטמאר שברומניה, קהילה במרכזה עמדו חבורת אברכים שאין להם בעולמם אלא תורה תפילה ועבודת ה'.

בשנת תרפ"ח עלה הרב אהרן ראטה לארץ ישראל וייסד בית מדרש בשכונת מאה שערים בירושלים. עקב שימת הדגש המיוחדת בקהילתו על עניית אמן בקול רם, שינה רבי אהרן בשנת ה'תרצ"ג את שם חבורת חסידיו לשומר אמונים, זאת על פי מאמר חז"ל "פתחו שערים ויבא גוי צדיק שומר אמונים - אל תיקרי שומר אמונים אלא שאומרים אמן".

אביו הרב אהרן ראטה הסתלק לבית עולמו בו' בניסן ה'תש"ז כשקבוצת תלמידים וחסידים גדולה קיבלו כרבם את הרב אברהם חיים ראטה, והוא ירש את בית-מדרשו של אביו.

האדמו"ר רבי אברהם חיים ראטה זצ"ל הוא חתנו של רבי מרדכי גולדמן מזוועהיל. הוא נודע כתלמיד חכם בקיא בכל מכמני התורה, ירא שמיים ובעל תפילה בעל קול ערב, לפי נוסחו וניגוניו של אביו. הרב אברהם חיים הוציא לאור את ספרי אביו זצ"ל

לפני למעלה מחמישים שנה, הקים האדמו"ר את קריית שומרי אמונים בין השכונות הירושלמיות הוותיקות מאה שערים ובית ישראל שם ייסד תלמוד תורה וישיבה.

בשנת תשל"ו עבר האדמו"ר משומרי אמונים לעיר בני ברק, שם התגורר במשך רוב ימות השנה ובה הקים בית-מדרש וישיבה. את תקופת החגים בחודש תשרי עושה האדמו"ר בביתו שבירושלים, לשם מגיעים חסידיו מהארץ ומחו"ל. חלק מחודשי החורף עושה האדמו"ר בדירת הקיט שלו במושב תפרח שבדרום הארץ ובה מקווה פרטי ובית מדרש.

בשנים האחרונות הוקמו בתי מדרש נוספים של החסידות בערים אשדוד ובית שמש.

בחסידות "שומרי אמונים" נשמרת שיטתו של האדמו"ר הזקן בכל הנוגע לצורת התפילה. התפילה בבתי-המדרש של החסידות אורכת שעות רבות.

בשנים האחרונות מסר הרבי שיחות מוסר רבות ובהם עורר את ציבור החסידים על הגאולה הקרבה וכן על הצורך בעלייה לארץ ישראל. "מי שיהיה כאן בארץ ינצל ממלחמת גוג ומגוג", אמר הרבי והזהיר בחריפות מהמלחמות הקרבות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

את שיטתו זו העביר במסרים חריפים גם לאישי ממשל ופוליטיקאים שנועדו עמו ונדהמו מעוצמת שליטתו בדברים שבעלמא ובהלך הרוח בעולם הרחב.

הרבי תיקן בתקופה האחרונה תקנות מיוחדת לפיהם פעם בשבוע מתכנסים כל החסידים בבתי המדרשות ולומדים במשך שעות רצופות מתוך תענית דיבור והתמדה גדולה.

לפני מספר חודשים התמוטט הרבי במהלך תפילת שחרית בשעה ששהה בבית מדרשו שבירושלים. כונני מד"א ואיחוד הצלה ערכו החייאה במשך שעה ארוכה ולבסוף הצליחו להציל את חייו של הרבי הישיש, שהועבר לביה"ח ביקור חולים בירושלים.

לאחר שחלה הטבה במצבו הועבר לביה"ח שיבא בתל השומר שם ידע מצבו הרפואי עליות ומורדות כשהערב למגינת לב חסידיו ומעריציו הסתלקה נשמתו לגנזי מרומים.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.