אאא

חשוד חדש ברשימת הגורמים שנבדקו כמחוללי מגיפת האי-קולי באירופה. הרשות האירופית לאוכל ומניעת מחלות חוקרת את האפשרות כי מגפת חיידק אי-קולי פרצה על ידי זרעים של צמח, מסוג "גרגרנית יוונית", שגודלו במצרים.

הצמח המכונה "גרגרנית יוונית" מוכר יותר בשמו העממי "חילבה", שנמכר בצורת זרעים ונחשב לבעל סגולות רפואיות שונות.

בהודעת הרשות נאמר כי "יש עדיין אי בהירות בנוגע לאפשרות שהמשלוח המצרי הוא אכן המקור למגפה".

עד כה אלפים נדבקו בזיהום, מתוכם מאות מוגדרים במצב קשה, רובם נשים. 47 איש נהרגו מהידבקות במחלה הקטלנית כמעט כולם בגרמניה. ההתפרצות כונתה בתחילה "מגיפת המלפפונים" בשל הטלת האחריות על מלפפונים תוצרת ספרד, לאחר מכן החל מצעד של ירקות חשודים, שנלקחו לבדיקה מעבדה כדי לבדוק האם הם זוהמו בחיידק המסוכן, בשל הנתונים שהצביעו על כך שמרבית הנדבקים בחיידק צרכו כמות גדולה משמעותית מהממוצע של ירקות טריים.

הזן הזה של החיידק, שהינו אלים ועמיד במיוחד, גורם לתסמונת המוליטית-אורמית (HUS) שהיא מחלה מסוכנת ביותר הגורמת לנזקים קשים לכבד ולכליות ולדימום מהמעיים. מבתי חולים דווח כי אצל כשליש מהחולים שאשפזו בעקבות ההתפרצות, פסקו הכליות לתפקד לחלוטין.

האם זרעי החילבה המצרית הם הגורם להתפרצות הקטלנית? או ששוב מדובר בחשד שיתחלף בעתיד? במקרה שהחשד יתבסס, תתחזק התביעה של ספרד, לפיצוי מהאיחוד האירופי בעקבות הפגיעה הכלכלית הקשה שנאלצה לספוג בגין הייצוא האבוד.