אאא

כאילו לא די בחילולי שבת בירושלים המתוכננים בשבת הקרובה בפתיחת החניונים, וכבר מאיים מוקד חילול שבת נוסף בשכונת הרובע היהודי. בין המקומות הקדושים ביותר בירושלים.

בצהרי יום שלישי השבוע, עלו למעונו של הגר"ש הכהן שליט"א, ראש ישיבת פורת יוסף, חבר מועצת חכמי התורה ובעצמו תושב שכונת הרובע היהודי בבירה, הגאון רבי אליהו מדינה שליט"א, והגאון רבי אביגדור נבנצל שליט"א, רבני הרובע היהודי, והביעו בפניו את דאגתם העמוקה מחילולי השבת הנוראיים המתוכננים בגן תקומה.

גן תקומה שוכן בליבו של הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים, והוא מהווה מוקד משיכה של תיירים אליו כאתר היסטורי. בעבר היה מי שביקש לפתוח את הגן הזה בעיצומו של יום שבת קודש, ולערוך בו אירועים ומופעים תוך כדי רמיסת שבת קודשינו במקום הסמוך לשריד בית מקדשנו, ומבלי להתחשב בעובדה שהגן שוכן בשכונת הרובע היהודי שכל תושביו ללא יוצא מן הכלל הם שומרי שבת כהלכתה.

החברה לפיתוח הרובע היהודי, התנגדה לכל אורך השנים לחלל את השבת בגן תקומה ולהפריע את מנוחתם של שומרי השבת תושבי השכונה. אלא שבימים אלו, בעידן השלטון החדש בעיריית ירושלים המזכיר לרבים מאיתנו את שלטונו של טדי קולק, לנוכח ההתנהלות בפרשת החניונים, המבנים של תלמודי התורה בשכונות רמות וגבעת שאול, פינוי בתי הכנסת בקריית יובל ובהר חומה ופרשיות נוספות, החליטה העירייה על דעת עצמה לפתוח את גן תקומה בשבתות ולקיים אירועים ומופעים תוך כדי חילולי שבת מחרידים ופגיעה קשה ברגשותיהם של תושבי המקום, שלא לדבר על עצם מיקומו של הגן הסמוך ונראה לבית קודש הקודשים.

כאמור, ההחלטה התקבלה על ידי העירייה בניגוד לדעתה של החברה לפיתוח הרובע היהודי האחראית הבלעדית על הגן עצמו, והיא עצמה כפופה למשרד השיכון ולא לעיריית ירושלים. "החלטתה של הרשות המקומית, היא התערבות גסה בסמכותה של החברה", אומרים גורמים בפיתוח הרובע.

הרבנים הגאונים שליט"א, העלו את כאבם בפני הגר"ע יוסף שליט"א והגר"ש כהן, שהרחיב על חומרת העוון של חילולי השבת, שלא חרבה ירושלים אלא שחיללו בה את השבת, ובדיוק בחודשים אלו: תמוז – אב, אנו אבלים על חורבן ירושלים.

הגר"ע יוסף שליט"א, הביע בשיחה עימם את כאבו המר על הפרצה החמורה של חילולי השבת בירושלים בשבועות האחרונים, ואמר כי יורה לראשי תנועת ש"ס לפעול באופן נחרץ ביותר כנגד חילול יום השביעי ולעמוד על כך בכל תוקף לבל יחללו את השבת.

לאחר צאתם של הרבנים הגאונים מבית הרב הוא הורה ליו"ר תנועת ש"ס הר´ אלי ישי, להטיל את כל כובד משקלו ולפעול בכל האמצעים העומדים לרשותו בכדי למנוע את חילולי השבת ברובע היהודי, ובכלל זה התערבותו של שר השיכון הר´ אריאל אטיאס, שיורה לחברה לפיתוח הרובע לעמוד בתוקף שלא יחללו את השבת בגן תקומה, ושלא יסכימו על כך בשום אופן להתערבות גורמים שונים בסמכותם כפי שבא לידי ביטוי בהחלטת העירייה.