אאא

תנועת "ישראל חופשית" תוקפת את הצעת החוק של סיעת "יהדות התורה" לפיה, "בית הדין הרבני יוסמך בעת הליך גירושים לדון בנושאי שמירת ערכי הזהות היהודית של המשפחה".

לדבריהם, "הצעת החוק החדשה של יהדות התורה רוצה לכבול אותנו עוד יותר לרבנות האורתודקסית ולשלוט בחיינו".

חברי התנועה מוסיפים ואמורים כי "אם החוק הזה יעבור, בית הדין הרבני יוכל לחייב הורים לעשות ברית מילה לילד, לשלול את הזכות למשמורת במידה והבית שלכם לא מספיק כשר, לדרוש התחייבות של האב לקחת את הבן לבית הכנסת או לגן דתי וכך לזכות אותו במשמורת על חשבון האם החילונית יותר... הכל כיד הדימיון של הדיינים".

הצעת החוק הגיעה בעקבות המקרה בו פסל בג"ץ פסק דין של בית הדין הרבני בנוגע לבקשתו של אב מבית הדין לחייב את אשתו לערוך ברית מילה לבנם, זאת בכפוף להליך הגירושין בהם היו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "ברית המילה היא המצווה הראשונה שנצטווה אבי האומה היהודית אברהם אבינו, לפני כשלושת אלפים ושמונה מאות שנים. מאז ועד היום, מסרו היהודים את נפשם על קיום מצווה זו, גם בתקופות קשות בהיסטוריה של העם היהודי שבהן ניסו גורמים שונים לגזור גזירות ולאסור על עריכת ברית המילה". 

עוד נכתב בדברי ההסבר כי "למרות כל הניסיונות, הגזירות והקשיים, מצווה זו מקוימת בקרב כל עם ישראל במסירות נפש, וזו המצווה היחידה שמקיימים כל הזרמים, החוגים והעדות, דתיים כחילונים, ועל פי סקרים, כמעט 100% מכלל המגזר היהודי מקיימים מצווה זו. 

"לאור הספק שהתעורר בדבר סמכותו של בית הדין הרבני, מוצע כי ייקבע בחוק במפורש שבית הדין הרבני מוסמך, במסגרת הליך הגירושין, לדון בנושאי שמירת ערכי הזהות היהודית של המשפחה".