אאא

עשרות אלפים השתתפו אמש בהפגנה שארגנו אירגוני שמאל ותנועת מרצ נגד מה שמכונה "ההשתלטות החרדית על הצבא". בהפגנה נכחו אומנים, סופרים, אנשי רוח ופוליטיקאים שקראו לממשלה להתערב ולהחזיר לאלתר את חוק 'תורתו אומנותו' שהיה נהוג במדינה לפני עשרות שנים.

"כל עוד זה הסתכם בתפילות חובה והכשר הרב לנדא בבסיסי צה"ל, שתקנו למען אחדותו של צה"ל, אבל הפקודה לחייב את החיילים לטבול במקווה מידי יום – זו שערוריה", אמר מארגן העצרת, הקשיש אהוד ברק שהיה בעברו רמטכ"ל וראש-הממשלה.

המארגנים האשימו את אלו שיזמו את ביטול חוק טל שעבר בכנסת לפני כמעט שלושים שנה וראו בו את זרע הפורענות כדבריהם. כידוע, מאז שחויבו החרדים בשירות בצה"ל, החלו עשרות אלפי חרדים בני 18 למלא את מחזורי הגיוס והציפו את כל יחידות צה"ל.

מנת המשכל הגבוהה של תלמידי הישיבה יחד עם החינוך למסירות נפש וציות לפקודות של הציבור החרדי יצר זן חדש של לוחמים שעד מהרה החלו לפלס את דרכם לצמרת הפיקוד הצה"לית.

בשנים הראשונות עוד נעשו ניסיונות של קציני צה"ל מהדור הקודם לבלום את קידומם של הקצינים החרדים, אולם לאחר שהדבר נחשף ופורסם בתקשורת, הזדעקו חברי הכנסת הדתיים.

ועדה שמינה שר הביטחון וסגן ראש הממשלה דאז מר אלי ישי המליצה ליצור 'אפליה מתקנת' לטובת הציבור החרדי בצבא, דבר שהביא לקידומם של עשרות קצינים דתיים ומינוים לתפקידים בכירים בצמרת הפיקוד העליונה של צה"ל.

כאמור, הצטרפותם של מאות אלפי חרדים לצבא הביאה לשורה של פקודות חדשות שנועדו להתאים את הצבא למסגרת החיים החרדית.

בשלב ראשון הונהגה הפרדה מלאה בצה"ל בין בנים לבנות. בסיסים מיוחדים הוקמו עבור חיילות בלבד והן הועסקו בבישול, מיון, תפירה וניקוי כלי נשק. מפקדים חילונים שביקשו, הורשו להישאר עם פקידותיהן בתנאי שכל מפגש ביניהם יתקיים עם דלת פתוחה ובנוכחות אדם שלישי.

ההחלטה כזכור, עוררה סערה וצעירים בני קיבוצים אף חיברו 'מכתב שמיניסטים' בו איימו שיפסיקו כליל את הגיוס שגם כך לא היה גבוה במיוחד, אם לא יותר להם שירות מעורב. בעקבות הלחץ, מינה הרמטכ"ל קצין מיוחד יוצא קיבוץ במטרה לפתור את בעיית שילוב הקיבוצניקים בצבא. לצורך כך הוקמו יחידות מיוחדות של ביני"קים (בני קיבוצים) בהן משרתים הקיבוצניקים לצד הבנות ומסייעים להן בעבודות מטבח ותחזוקה במחנה הקריה בתל אביב.

בתנועת 'ישראל חופשית' מצביעים על מינויו של הרמטכ"ל החרדי הראשון רב אלוף הרב שלמה-זלמן ויינגרטן, כנקודת המפנה הקריטית בתולדות צה"ל. ווינגרטן, חסיד גור, בוגר ישיבת שפת אמת בירושלים, ששימש כראש אכ"א ולאחר מכן כאלוף פיקוד המרכז וסגן הרמטכ"ל. החזיר את הנוהג לפיו כל חייל חייב בחבישת כומתה בכל שעות היום וסדר היום בכל יחידות צה"ל מתחיל בתפילת שחרית במניין ושיעור בדף היומי חובה.

גם הקוד האתי והוראות הפתיחה באש של צה"ל רועננו ונוסחו מחדש על ידי הרב יעקב יוסף והרב יצחק שפירא אחרי שבהוראת הרמטכ"ל פורק חיל החינוך והפך ל'אגף החינוך' ברבנות הצבאית.

בהקדמה לחוזר החדש שהפיץ הרב הצבאי הראשי תא"ל הרב יהונתן יוסף בנו של הרב יעקב יוסף: "הקוד החדש נסמך על הלכות המלחמה לרמב"ם ומגדיר כל ערבי במזרח התיכון כ'גנב הבא במחתרת' ודינו מפורש בשו"ע".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הסיבה להפגנה אמש הייתה הידיעות בעיתונות לפיהן בכוונתו של ראש אכ"א החדש האלוף מנחם מנדל פרידמן לבנות מקוואות בכל הבסיסים, ולחייב את כל החיילים בטבילה במקווה בכל בוקר.

האלוף פרידמן הכחיש את הדברים, וטען כי הטבילה בניית המקוואות נועדה לנוחיות הזרם החסידי בצה"ל, וכי מי שאינו חפץ לטבול לא יחויב בטבילה. אך עם זאת, הודה האלוף פרידמן בשיחה עם כתבים צבאיים כי לדעתו צה"ל עדיין אינו בשל לטבילה בפקודה, אך הוא אינו שולל זאת על הסף.

בהפגנה נשאה דברים העיתונאית הוותיקה והסופרת אריאנה מלמד. "הלא אמרתי לכם 'אל תחטאו בילד וגם דמו הנה נדרש'", ציטטה מלמד מתוך ספר בראשית. "כבר לפני שלושים שנה בימי מלחמת עזה, התרעתי בפני כל מי שרק יכולתי שביטול חוק טל הוא אסון למדינה, ושאסור בשום אופן לתת לחרדים דריסת רגל בצבא, כבר אז טענתי שהפתרון הסופי לבעיית החרדים הוא השירות האזרחי. אם אז היינו שולחים אותם לרחוץ קשישים בבתי חולים או להתנדב בעמותות חסד במקום לגייס אותם לצבא, צה"ל היה נשאר נקי מחרדים", אמרה מלמד.

לאחר מסכת הנאומים ומופע של שורת אומנים, התפזרו אלפי המשתתפים לבתיהם. אך גם המארגנים הודו כי העצרת נועדה בעיקר להביע מחאה משום שאין בכוחה של הפגנה גדולה ככל שתהיה לשנות את המצב בצבא וכי נדרשת חקיקה דבר שנראה חסר סיכוי לנוכח המבנה הנוכחי של הקואליציה.