אאא

בשבוע שעבר הוציאה 'העדה החרדית' מכתב שהתפרש כהבעת תמיכה בסיקריקים המתגוררים בבית שמש. בעקבותיו, שיגר דניאל גולדמן, תושב העיר, מכתב זועם לחברי הבד"צ.

כזכור, בין היתר כתבה העדה החרדית: "בזמן האחרון הכבידו השלטונות את עולם על יראה ה' וחושבי שמו, ובתחבולות עושים מלחמה נגד גדרי הצניעות והקדושה, ואף בתוך המחנה החרדי פנימה מנסים מנסים לעקור את הכל בתואנות שונות ומשונות".

ובהמשך: "זאת ועוד כל אשר פוצה פה ומצפצף בקל מחאה נגרר על ידם למרתפי בית בור הכלא, ובמשפטים בל ידעום ובעלילות שקר וגיבובי דברים טפלו עליהם שקר זדים להמשיך מעצרם ולהביאם למשפטים בל ידעום, ובשבועות האחרונות נעצרו כמה וכמה מיקרי ירושלים ת"ו ועי"ת בית שמש על לא עוול בכפם".

גולדמן, המתגורר בעיר, החליט בצעד נדיר לפנות בכתב אל הרבנים. "כבוד הראב"ד והגאב"ד וכל חברי בד"צ העדה החרדית", הוא כותב, "אולי בעיניכם אני לא בן אדם דתי, ואין לי ציפיות בעניין. תאמינו לי או לא, עם ישראל ותורת ישראל חשובים לי מאוד. גדלתי בבית מסורתי ולמדתי במוסדות דתיים וגם חרדיים".

גולדמן כותב לאנשי העדה: "יש אולי חילוקי דעות קשים, אפילו תהומיים בינינו, ולא משנה מאיזה סיבות או על איזה רקע. אני יודע שיש לכם תחושות קשות מאוד כלפי הממסד והמדינה, ולא מהיום. לשמחתי אני רק  19 שנים בארץ ישראל ולכן לא חוויתי את אשר חוויתם ב-100 השנים האחרונות. בעומק של הדברים בטוחני שנסכים שאחים אנחנו.

"אני חרד מאוד, באופן הכי כן ואמיתי לגורלה של הציבור החרדי הכללי בכלל והעדה בפרט.

"תמיד האמנתי, ועדיין רוצה להאמין שעם ישראל מוכרח לכלול קהילות ואנשים בישראל שמציבים את כתר התורה בראש. לאורך ההיסטוריה תמיד היה כך. למרות אמונתי שאפשר לעבוד את הקב"ה בצורות שונות, לא רק שאני לא נגד החרדים אני בעדם. קראתי את הודעתכם שכביכול תומכת באנשים שביצעו מעשה אלימות קשים. אין לי אלא לבכות".

גולדמן כותב עוד: "עם כל הרצון לתמוך בזכותכם לחיות את חייכם על פי אמונתכם, אדם שמכבד את תורת ישראל ועם ישראל לא יכול לקבל בכל צורה שהיא התנהגות כזאת כלפי בני אדם בכלל וכלפי אחינו היהודים בפרט. אני מתחנן מכבוד הרבנים לשקול שוב את עמדתם ובמקום תמיכה בקיצונים האלימים לקרוא לקירוב לבבות".