אאא

אחד הז'אנרים היפין במוזיקה היא המוזיקה הבלקנית, בתוכה תרבות השירה של הצוענים. היא לא מוגדרת, יש בה מן הקלאסיקה המערבית אך גם מניחוחות המזרח. 

מתברר כי גם בחצרות החסידים ברומניה ידעו את גודלה של מוזיקה זו. האדמו"ר בעל ה'אמרי חיים' זצ"ל מויז'ניץ, היה יוצא במיוחד אל הדרכים, מאזין לשירת הצוענים ומצווה על חסידיו לשיר את ניגוניהם בשעת עריכת שולחנו הטהור ובעיתות שמחה ומועד. '"קחו מזמרת הארץ" - יש לקחת מזמרת גויי הארץ לעבודת הבורא', אמר לכל המקשים על מנהגו זה.

לפני כשנתיים לקח על עצמו האומן נאור כרמי, חב"דניק חוזר בתשובה המנגן עם מיטב הזמרים בארץ, לברר את מידת השפעת הצוענים על חסידות זו. התברר שלמעלה מ-200 ניגונים שאובים מ'תרבות צוען', במישרין ובעקיפין.

נאור החליט לעבד חומרים נבחרים מניגוני ויז'ניץ ה'צועניים' בצורה המשיבה אותם לצורתם המקורית - ולהפגיש את הציבור הרחב עם התוצאה. לביצוע הוא בחר בדרך מקורית; הוא איתר כינור צועני אותנטי, הביא משפחה יהודית מוזיקלית מן הבלקן, זימן את הכלייזמר הנודע חיליק פרנק - ויצר מהחיבור של כולם מופע על טהרת ויז'ניץ וטהרת הצוענים כאחד.

המופע המרכזי שנערך לפני כשנה הוקלט באיכות מושלמת ולאחר עבודת אולפן מאומצת יוצא כעת אלבום המופע מנגנים ויז'ניץ. יצויין שהרכב 'הלב והמעיין' של נאור וחיליק זכה במקום ראשון בפסטיבל בינלאומי למוזיקת פולקלור באמסטרדם בסתיו הקודם.

השמחה והעצב המתחלפים בקיצוניות, האותנטיות והמקצועיות של האומנים והמשפחה הבלקנית הופכת אלבום זה לנדיר בעוצמתו, ולחומר שהנפש לא עומדת אדישה בפניו. אתם מוזמנים לעלות לרכבת הבלקני-היהודי.