אאא

יש מנהיג למערכת הכשרות בירושלים. זו הבשורה העיקרית בסיפור הבא. אחרי תקופה ארוכה של דיווחים על בוקה ומבולקה, בפרט בכל הקשור למערכת הכשרות של רבנות ירושלים, זו שהייתה נחשבת פעם כעומדת בשורה אחת עם הבד"צים המחמירים.

תחילתו של הסיפור,  בדו"ח החריף של מבקר המדינה על הרבנות ירושלים, בו קבע המבקר, כי עקב העובדה שמאז 2003 לא אוישה משרת רב ראשי לירושלים; ובהיעדר רב ראשי או רב הממונה לחתום על תעודות הכשר, הונפקו תעודות ההכשר שלא בהתאם לחוק איסור הונאה בכשרות.

בתקופה זו, קבע המבקר, הנפיקו בעלי תפקידים שונים במועצה הדתית, ובהם מזכירי המחלקות ומנהלי המחלקות, תעודות הכשר וחתמו עליהן בלא שהוסמכו לכך בידי מועצת הרה"ר.

מצבה העגום של הרבנות ירושלים, התגלה פעם נוספת לאחרונה בחשיפה תקשורתית חמורה, בה פורסם, כי מאות בתי עסק בירושלים, קנו "תעודות כשרות למהדרין" מגורם פלילי כשהוא ששיווק אותן במחירים נמוכים.

המדובר במכשלה חמורה, כאשר לצד תעודות הכשרות האמיתיות של הרבנות המקומית, הוצגו "תעודות כשרות למהדרין", המעודדות שומרי תורה ומצוות לרכוש אצלם, כשהמדובר כמובן בתעודה פיקטיבית שהוצאה על ידי גורמים פליליים.

המפנה החל בחודשים האחרונים, מאז נכנס לתפקידו "הרב הפוסק של המועה"ד" הרה"ג אליהו שלזינגר. לצורך טיפול בבעיה ננקטה אסטרטגיה פשוטה – אך מועילה: כל עסק שהחזיק בתעודת הכשרות הפיקטיבית, זכה מיידית לשלילת תעודת הכשרות של הרבנות המקומית. ובהעדרה של תעודת רבנות מקומית, זו המחויבת על פי חוק, זכה העסק לביקור פקחים ולקנס על היעדר תעודת כשרות של הרבנות...

התוצאות נרשמו תוך זמן קצר: תופעת התעודות הפיקטיביות נעלמה כמעט לחלוטין מהעיר ירושלים. המסעדנים למיניהם הפנימו, כי התחכמות עם תעודה פיקטיבית שכזו, עשויה להותיר אותם ללא תעודת כשרות בכלל, ואידך זיל גמור.

אך לא רק בסוגיית התעודות הפיקטיביות, פועלת הרבנות ירושלים. מאז נכנס לתפקידו הרב שלזינגר, הוקשחו הנהלים והוחמר הפיקוח על עבודת המשגיחים.

בשבועות האחרונים אחרי אזהרות רבות, נשלחו מכתבי פיטורין למשגיחים רבים. "משגיחים שלא עושים את עבודתם, יפוטרו. לא יהיה פה מצב שמשגיחים שאינם תושבי העיר, יגיעו פעם בחודש רק כדי לקבל את המשכורות..." אומר ל´כיכר השבת´ הרב אליהו שלזינגר. "הודעתי למשגיחים, שמי שלא יעבוד על פי ההוראות, יפוטר לאלתר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בשבועות האחרונים החל הרב שלזינגר בעריכת ביקורת פתע במסעדות ברחבי העיר. כך למשל בשבוע שעבר, הופתעו השוהים בקניון מלחה בעיר, למראה דמותו הרבנית ההדורה של הרב שלזינגר מסתובב בקניון. מטרתו כמובן לא הייתה מסע קניות, אלא עריכת ביקורת פתע במסעדות הקניון המצויות תחת השגחתה של הרבנות.

במסגרת הסיור, שנערך יחד עם המפקח האזורי של הרבנות, ניגש לרב שלזינגר אדם שסעד באותה שעה בחנות פיצה במקום, והראה לרב ג´וק שמצא בפיצה... על אתר הורה הרב שלזינגר למפקח שעימו, לגשת לחנות ולהוריד מיידית מהקיר את התעודה, למרות תחנוני בעל הפיצרייה, על קיפוח פרנסתו.

"אמנם אני מעריך שבסופו של דבר התעודה תוחזר למקום" אומר הרב שלזינגר, "אבל קודם יהיה עליו לערוך ניקיון סודי והדברה במקום, ולקבל על עצמו נהלים ופיקוח שימנעו מקרה דומה בעתיד" אומר הרב שלזינגר.

אחרי שנים של היעדר יד מכוונת ו´ראש´ למערכת הכשרות הירושלמית, מסתבר שיש סוף סוף שינוי. "המצב כיום הוא שהרבנות ירושלים מהדרין עומדת בשורה אחת עם הבד"צים המחמירים ביותר" אומר הרב שלזינגר, "ניתן כיום לסמוך עלינו ללא שום פקפוק".