אאא

עימותים בחיפה: אחת הערים הבודדות בהם הצליח הציבור החרדי לגבור על חילוקי הדעות והוויכוחים הפנימיים ולרוץ ברשימה משותפת לכל העדות והחוגים לבחירות הקרובות, הינה העיר חיפה.

בטרם נסגרו הרשימות, גובשה רשימה משותפת ל'אגודת ישראל' המייצגת את הציבור החסידי, ל'דגל התורה' המייצגת את הציבור הליטאי ולתנועת ש"ס.

אלא שכעת מתברר כי גם שם האווירה עכורה וכעת כל השלום שהושג במחי עבודה מאומצת נמצא על כרעי תרנגולת וזאת בשל עימותים שפרצו ביממה האחרונה בין הקהילות השונות בעיר.

המדובר הוא על ויכוח ישן לכאורה בנוגע לשליטה בבית הכנסת הגדול בחיפה שצץ אמש והתעורר מחדש ומאיים להצית את העיר השקטה.

בשנים האחרונות הידלדלה אוכלוסיית המתפללים הוותיקים בבית הכנסת הגדול המיתולוגי שבמרכז העיר ורבים מהם נפטרו לבית עולמם כשקהל אברכים צעירים לטש עיניים אל המקום.

לפני שנתיים פרץ עימות בין חסידויות גור ובעלזא לגבי השליטה בפועל במבנה, כשכל צד טען שבית הכנסת מגיע לקהילה שלו, לבסוף קיבלה קהילת בעלזא את ההיכל הגדול והמרכזי בקומה העליונה במבנה בית הכנסת ואילו חסידות גור הסתפקה בחלק הנמצא במערב הקומה הראשונה, כשבמקביל מנהלת העירייה משפט כנגד ההשתלטות.

אלא שאמש ניצת הוויכוח מחדש. מתברר כי לצד השטיבל של חסידות גור ממוקמת הספרייה התורנית הישנה של בית הכנסת הגדול העומדת ללא שימוש משמעותי בתקופה האחרונה, בעקבות כך החליטו בני הקהילה הליטאית 'לפלוש' למבנה ולהפוך אותו לבית הכנסת בעבורם.

לדבריהם, מאחר והעירייה מפלה אותם לרעה ולא הקצתה מספיק בתי כנסיות המיועדים לציבור בני התורה לא היה להם מנוס אלא לעשות את הצעד החריג ואכן אמש כבר נערכו תפילות במבנה הספרייה ואף הוכנס ספר תורה למבנה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בשלב זה החל המאבק להתחמם. לטענת בני הקהילה הליטאית, גורמים מחסידות גור שעינם הייתה צרה בעובדה כי הוקם בית כנסת ליטאי לצד בית הכנסת שלהם, עירבו את המשטרה וגורמים עירוניים והללו הגיעו הבוקר לפנות את מבנה הספרייה.

"כנראה שהם תכננו להשתלט על הספרייה ולהרחיב את השטיבל ולכן הלשינו עלינו לעירייה", אומר ל"כיכר השבת" אחד העסקנים הליטאיים בשכונת הדר בעיר.

"אני לא מבין מה אכפת להם שגם לנו יהיה מקום להתפלל", הוא אומר בכעס.

מנגד, גורמים הקשורים לחסידות גור מכחישים כל קשר לעניין ואומרים כי העירייה התערבה לאחר שהתברר כי ביצעו פלישה בלתי חוקית למבנה.

כך או כך הסערה נמשכת והבוקר הגיעו כאמור פקחים לפנות את בית הכנסת כשהעסקנים בציבור הליטאי מבטיחים כי המילה האחרונה עוד לא נאמרה.