אאא

התבטאות מפתיעה: חבר מועצת חכמי התורה, ראש ישיבת "פורת יוסף", הגאון חכם שלום כהן, התבטא אמש (רביעי) במילים מפתיעות על הנהגתו של מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן.

בשעות הערב אתמול התכנסו גדולי ראשי הישיבות, חברי נשיאות 'וועד הישיבות' בביתו של הגראי"ל שטיינמן בבני-ברק, לבחירת הרב חיים אהרון קאופמן לתפקיד יושב-ראש וועד הישיבות.

העובדה כי גדולי הדור מכל החוגים והעדות ישבו יחד בצוותא והביעו בקול גדול את זעקת עולם התורה כנגד גזירות הגיוס ובנוסף החליטו פה אחד למנות יו"ר חדש לוועד הישיבות גרמו להשפעה ציבורית נרחבת.

מי שהפתיע בהגעתו אל הכינוס היה חכם שלום כהן, ראש ישיבת "פורת יוסף" וחבר מועצת חכמי התורה של תנועת ש"ס, שאף נשא דברים נרגשים בסלון ביתו של הרב שטיינמן כשהוא מדבר על חשיבות האחדות בין כל ראשי הישיבות לדון יחד בבעיות השעה.

אולם "כיכר השבת" חושף כי בתום הכינוס, ביציאה מביתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, התבטא הגאון רבי שלום כהן בצורה מפתיעה על הנהגתו של הגראי"ל שטיינמן.

"מי היה מאמין ובגיל כזה מופלג", אמר הרב שלום כהן, "ראש הישיבה רואה ובוחן כל דבר לפרטי פרטים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

חכם שלום כהן הוסיף ואמר כי "זה הבית ממנו יוצאות ההכרעות הציבוריות לכל עולם התורה, ממש לשכת הגזית של דורנו".

 (צילום ארכיון: כיכר השבת)
הרב שלום כהן בכינוס ראשי הישיבות, אמש (צילום: יהודה פרקוביץ')

האברכים הליטאים המופתעים שהצטופפו בפתח הבית ברחוב חזון איש בבני-ברק, התרגשו מאוד לשמע הדברים המיוחדים והשבחים המופלגים אותם זכו לשמוע מרבי שלום כהן על מורם ורבם.

דבריו של חכם שלום כהן מפתיעים במיוחד לאור מערכת היחסים שידעה עליות ומורדות, בין עולם התורה הליטאי לעולם התורה הספרדי, והגיעה לנקודת רתיחה לאחר דבריו של מרן הגראמ"מ שך זצ"ל, בשנת תשנ"ב בכנס לראשי ישיבות, כפי שצוטטו בכלי התקשורת דאז, כי הספרדים אינם ראויים להנהגה ואף הטיל בספק את העובדה שייתכן ויצמחו ראשי ישיבות ספרדים.

עם זאת במרוצת השנים, ובעיקר בשנים האחרונות, נראה כי מערכת היחסים מתנהלת על מי מנוחות, כאשר לא אחת ניכר שיתוף פעולה פורה בתוך עולם התורה, ודבריו של חכם שלום כהן יש בהם כדי להכניס את עולם התורה הספרדי תחת הנהגתו של מרן הגראי"ל שטיינמן.

כינוס ועד הישיבות בבית הגראי"ל. צילום: יהודה פרקוביץ'
כינוס ועד הישיבות בבית הגראי"ל. צילום: יהודה פרקוביץ'
כינוס ועד הישיבות בבית הגראי"ל. צילום: יהודה פרקוביץ'
כינוס ועד הישיבות בבית הגראי"ל. צילום: יהודה פרקוביץ'