אאא

התוכנית "שווה מחשבה" ששודרה בסוף-השבוע בערוץ הראשון הפגישה לעימות סוער שתי דמויות מרתקות: חבר-הכנסת הרב ישראל אייכלר, עורך "המחנה החרדי", ועורך-הדין דב הלברטל, מי שנחשב למקורבו של פוסק הדור רבי יוסף-שלום אלישיב.

השניים נפגשו בבית-הכנסת "אוהל מועד" הירושלמי, ובתחילה הדיון התנהל על מי מנוחות. הנושא: הפרדת דת ממדינה.

הלברטל אמר: "הבעיה של היהדות החרדית שהיא צרת אופקים, מתנשאת ונתפסת כסחטנית. אנחנו לא יכולים להסתפק בפתרונות קצרי טווח, צריכים משהו רדיקלי. הדבר היחיד שייתכן: להפריד דת מהמדינה".

הרב אייכלר הגיב: "גם אם הפרדנו דת ומדינה, האם פתרנו את הבעיה של ההתנשאות, של ה'לסחוט מהמדינה', של הכפייה?".

בשלב מסוים, עלה הדיון לטונים גבוהים נוכח האשמות חמורות שהטיח הלברטל באייכלר. "כמו שהכיבוש משחית, כך גם הכוח של הציבור החרדי משחית", אמר מקורבו של הגרי"ש.

אייכלר תקף את הלברטל: "אל תתנשא, תדבר בגובה העיניים". 

העימות מתלהט

הלברטל: "קיים ניכור ושנאה שלא היה כדוגמתו מאז קום המדינה. הציבור החילוני הוא כלי עבורך, הוא לא מעניין אותך. תן לי העיקר כספים למוסדות בעלזא".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אייכלר: "אתה שם לב שאתה מצטט בדיוק את שולמית אלוני? תגיד לצופים שעברת למחנה האויב. אתה מדבר כמו האויב של היהדות. כל מה שאמרת הוא שקר וכזב. אתה הולך לעיתון הארץ, ומפרסם שם מאמרים נגד הרבנים והדת. זה מעשה של בגידה, אתה פשוט בוגד בציבור. אתה משמש כלי להסתה ועלילות נגד הציבור החרדי".

הלברטל: "אני הכרתי יהדות אחרת, מתונה. מה קרה איתנו חמישים שנה? מקובלים, מתנחלים קיצוניים, אומן. הכישלון הוא כישלון מרהיב".

בהמשך הפך העימות לסוער עוד יותר. אייכלר תקף את הלברטל: "אתה משניא ומסית. אתה רוצה שיהיה גיור רפורמי?". 

הלברטל: "כן".

אייכלר: "מי מקור המוסר שלך?".

הלברטל: "אני".

אייכלר הגיב: "סליחה, לא ידעתי עם מי אני נפגש. תוציא את הכיפה, ותגיד את האמת. אל תרמה את הצופים עם הזקן שלך".