אאא

בעקבות מינויים הערב של שלושה שופטים חדשים לבית המשפט העליון, שופטים שבחלקם מהווים בעצם מינויים כיפוף מסוים של הנשיאה דורית בייניש, היו מי שפרצו בצהלות שמחה על ההשפעה שהשיגו חברי הוועדה למינוי שופטים, בעיקר בעצם מינויו של שופט דתי נוסף, מעבר לכיסא הדתי המסורתי.

שלושת השופטים החדשים, עוזי פוגלמן, יצחק עמית וניל הנדל, נבחרו כפשרה של כל הצדדים, כשהסרת ההתנגדות ההדדית והסכם הפשרה, סללו את הדרך למינוי הערב של שלושת השופטים ובכך בעצם נמלא כעת הרכבו של בית המשפט העליון במלואו, חמשה עשר שופטים.

שימת הלב הציבורית, הופנתה במיוחד לשופט הדתי ניל הנדל, בוגר 'ישיבה יוניברסטי' בניו יורק של הרב סולובייצ'יק, מינויו נחשב ניצחון גדול למחנה הדתי והלאומי בכנסת.

עצם מינוים של השופטים היו, מהווה כאמור הישג למתנגדיה של נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש. שהרי מלבד עצם המינוי עצמו, נקבע כעת תקדים, בו ממונה השופט במינוי קבוע כבר מעכשיו, ולא כפי שהיה בעבר, בו הוועדה הייתה ממנה אך ורק מינוי זמני, כאשר את המינוי הקבוע היו מאשרים נשיא בית המשפט ושר המשפטים לאחר זמן, מה שהיה גורם לשופט לא להיות עצמאי לחלוטין בדעותיו, אלא לנסות כל העת לרצות את אלו שקידומו בידיהם.

תקדים נוסף שנקבע הערב, הינה העובדה, כי עד היום לא נבחר מעולם שופט שהוצע על ידי חברי הכנסת, אלא אך ורק מועמדים שהוצעו על ידי בית המשפט ושר המשפטים. כעת לאחר התקדים הזה, יוכלו חברי הכנסת החברים בוועדה, להשפיע הרבה יותר על הרכבו של בית המשפט העליון.

וזה עוד לא הכל. בית המשפט העליון אמנם מלא בהרכבו, אלא שלשופטי בתי המשפט המחוזיים והשלום, חסרים למעלה מ-40 שופטים. בהתאם לכם תתכנס שוב ביום שישי הקרוב הוועדה לבחירת שופטים, כאשר על הפרק יהיו המינויים של שופטים בערכאות הללו.

חה"כ אורי אריאל חבר הוועדה למינוי שופטים, מסביר הערב ל'כיכר השבת', את החשיבות הגדולה במינוי של השופטים בערכאות הנמוכות יותר, מלבד עצם העובדה הפשוטה, כי אלו יקלו את הלחץ השורר בבתי המשפט, וייעלו את השרות לאזרח: "השופטים בערכאות הללו, הינם אלו שבבוא היום יהוו את הקאדר, מתוכו ייבחרו שופטי בית המשפט העליון הבא בעוד כמה שנים, מלבד עצם חשיבות הבחירה בשופטים הללו גם בבתי המשפט האחרים", אומר אריאל.

אגב, גם בבית המשפט העליון, זה שלכאורה נמלא כל הרכבו, עדיין יתכנו הפתעות. על הפרק ישנה הצעת חוק המציעה להגדיל את מספר השופטים בשניים נוספים, ל-17. חה"כ אריאל מבהיר מצידו כי הוא יתמוך בחוק: "אני בעד תוספת שופטים שיתמודדו על העומס בבית המשפט העליון. לחילופין יש להקים בית משפט לחוקה, ולהעביר לטיפולו נושאים שבית המשפט העליון דן בהם כיום".

אז יש סיבה לשמחה הערב? חבר הכנסת אורי אריאל מצנן את ההתלהבות: "יש אמנם שינוי לטובה, אבל אנחנו עוד בתחילת הדרך ממש. עדיין יש מקום לומר בתפילה והשיבה שופטנו כבראשונה ויועצנו כבתחילה".