אאא

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) איים במהלך ישיבה שנערכה היום בוועדה לשוויון בנטל, כי באם חוק הגיוס יכפה את גיוסם של לומדי תורה, ההנהגה החרדית תאסור באופן גורף גיוס גם של חרדים שאינם לומדים.

לדבריו של גפני בוועדה: "אם החוק יכפה את גיוסם של לומד התורה, אנחנו נאסור באופן מוחלט את המשך גיוסם של אותם חרדים שאינם לומדים והיום כן מתגייסים".

שר הביטחון משה בוגי יעלון אמר במהלך הדיון כי "הדרך הנכונה להבטיח את שילובם של החרדים בצה"ל ובחברה הישראלית, היא בתהליך הדרגתי דרך מסלולים ייעודיים בצה"ל ובשרות האזרחי. לא נכון להיכנס למהלך דרסטי של כפייה שיוביל מיד להתנגדות".

"זו גם השקפתי בנושא שילובם של הערבים" אמר יעלון. "צה"ל יודע לקלוט כל מי שהצבא יחליט שנכון לגייס אותו. אמירות לפיהן צה"ל אינו מעוניין בגיוסם של החרדים או שהוא אינו ערוך לקלוט אותם אלו אמירות שהן לא יותר מאשר טקטיקה".

באשר לשאלה האם הרחבת מספר המתגייסים החרדים לצה"ל יפגע בנשים המשרתות, טען השר כי "עצם הקמתן של יחידות נוספות בצה"ל המיועדות לחרדים לא יוביל לפגיעה בנשים המשרתות בצה"ל. יש מספיק יחידות שנשים יכולות לשרת בהן מבלי לשרת ביחידות מעורבות עם חרדים. בפועל להחלטה להרחיב את גיוסם של חרדים יש אומנם מחיר כלכלי אך זה הוא מחיר שווה לשלם אותו".   

יו"ר ועד ראשי הישיבות הרב חיים קופמן שנכח בדיון, התייחס לפטור שיוענק על פי טיוטת החוק ל-1800 עילויים: "לנו בוועד ראשי הישיבות אין שום מנגנון או רעיון כיצד ניתן לבחור את אותם 1800 חרדים שיקבלו את האישור שלא להתגייס. להבנתנו מדובר מספר שרירותי בלבד שאין מאחוריו שום סיבה מעשית".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הפרופ' ידידיה שטרן, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה טען כי "לא ניתן לכפות את גיוסם של מי שלומד תורה. החלטה כזו תביא לקרע בעם וגם אני אתנגד לכך. אין שום דרך בעולם להחליט מי מוגדר כעילוי בתורה ומכאן שגם לא ניתן להגדיר מי יהיה חלק מאותה קבוצה של 1800 שמקבלים פטור מגיוס. אם תהיה כפיה הדבר יוביל לביזוי שלטון החוק משום שבפועל לא יהיה גיוס".

 (צילום: פלאש 90)
גיוס חרדים לצה"ל (צילום: פלאש 90)
הגדלה

באשר לדרישת החוק לאפשר מתן פטור מגיוס ל 1800 תלמידים אמר ח"כ אריאל אטיאס כי "במקום לקבוע מכסה קבועה של 1800 תלמידים חרדים שמקבלים פטור, נכון שצה"ל יגדיר מה הם יעדי הגיוס שלו למול הציבור החרדי ולכל השאר תינתן האפשרות להמשיך ללמוד. בכל מקרה מדובר בפתרון כואב לציבור החרדי רק שהפתרון שאנחנו מצעים הוא בגדר לירות לך בברך ואילו הפתרון של 1800 פטורים הוא במובן מסיים כמו לירות לנו בראש". 

נציג צה"ל בדיון, תא"ל גדי אגמון אמר "בשנה האחרונה צה"ל השקיע כ-60 מיליון שקל במכלול הנושאים הדרושים לצורך המשך גיוסם של החרדים לצה"ל וכל זאת מבלי שקיבלנו על כך כל פיצוי מהאוצר.

את הישיבה סיכמה יו"ר הוועדה ח"כ איילת שקד שאמרה כי "יש לבחון האם נכון להגדיר בחוק את מכסת 1800 המתמידים או שניתן להסתפק בהגדרת יעדים ובמקביל להגדיר מה יקרה ומידה ולא יעמדו ביעדים אלו, בדומה למתווה יעלון. כמו כן צריך לציין שהאתוס החרדי מדבר על מתמידים, כאלו שמוכנים ללמוד מבוקר עד ערב ולא על מצטיינים בהכרח".