אאא

ועדת הכלכלה קיימה דיון בעקבות הפרסום כי ישנם עשרות קווי אוטובוס שמחללים את השבת. במהלך הדיון נחשף כי כל קווי הלילה בצפון הארץ ובאילת פועלים בשבת, כמו גם קו 1 של המטרונית בחיפה. משרד התחבורה טען מנגד כי לא נוספו קווים הפועלים בשבת מעבר לאלה שאושרו כחלק מהסטטוס קוו.

ח"כ יואב בן צור (ש"ס), שיזם את הדיון, אמר כי בינואר השנה מסר שר התחבורה, ישראל כץ, לכנסת רשימה שכוללת 159 קווים שרשאים לפעול בשבת וטען שהיא הרשימה העדכנית ביותר. בן צור הוסיף כי מספר חודשים לאחר מכן חשף תחקיר באתר מחלקה ראשונה כי יש למעלה מ-100 קווים נוספים שפועלים בשבת בניגוד לתקנות. "או שבזמן שחלף נוספו פתאום מעל 100 קווים לרשימה, או שמישהו מאשר הוספת קווים בשבת על דעת עצמו ומסתיר זאת מהשר", אמר ח"כ בן צור.

בן צור הוסיף כי חלק מהקווים גלשו לתוך השבת בשעון החורף, ואמר כי התחקיר חשף גם שחברת "נתיב אקספרס" מחתימה נהגים על חוזה שמחייב אותם לעבוד בשבת ומשרד התחבורה לא מתערב.

מנהל אגף רישוי, תכנון ותפעול תחבורה ציבורית במשרד התחבורה, דרור גנון, אמר כי "רשימת הקווים היא רשימה היסטורית שלא משתנה, למעט עדכונים בהתאם לקריטריונים שנקבעו בתקנות, שמאפשרים לתת רישיונות להפעלת קווים בשבת באחד מהמקרים הבאים: שירות לבתי חולים, שירות ליישובי ספר, שירות לישובים שהתושבים בהם אינם יהודים ובמקרים בהם השירות חיוני לצורכי ביטחון או חיוני לקיום שירותי תחבורה ציבורית.

לדברי גנון, "כל הקווים שפועלים בשבת פועלים בהתאם לאחד מהקריטריונים הללו. חלק מהקווים הופסקו והופעלו מחדש. נעביר את הרשימה העדכנית לוועדה".

הכתב לענייני תחבורה באתר מחלקה ראשונה שפרסם את התחקיר בנושא, עידן יוסף, הסביר כי "הסטטוס קוו נקבע באחד בינואר 1992 בחוק, בעת שאז פעלו קווי תחבורה ציבורית בשבת רק בחיפה רבתי ובאילת. הוא הוסיף וטען כי מאז נוספו קווים ומשרד התחבורה לא מקיים את החוק בגליל, בירושלים ובבני ברק.

"משרד התחבורה פרץ את הגבולות ואף שינה מסלולים", אמר יוסף. לדבריו, "יש גם מקרים בהם קווים לא מגיעים ליעד לפני כניסת השבת ויוצאים לפני צאת השבת". גנון השיב כי "המעבר לשעון קיץ השנה היה מאוחר ויצר פער של כמעט שעתיים בין זמן כניסת השבת בשעון הקיץ לבין שעון החורף". הוא הוסיף כי הדבר יצר בעיה למפעילים, אך זה תוקן. "הוצאתי הנחיה להקפיד על הגעה ליעד לפני כניסת השבת", אמר.

ח"כ איציק שמולי, שמילא את מקום היו"ר, סיכם את הדיון וביקש ממשרד התחבורה להעביר את רשימת הקווים לוועדה ולח"כ בן צור, לפרסמה באתר האינטרנט של המשרד ואף לעדכן את הוועדה על כל שינוי. ח"כ בן צור הוסיף כי אם יתברר שיש קווים שנוסעים בשבת מעבר לקווים ברשימה הוא יבקש דיון נוסף בעניין.