אאא

אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו נמנע כבר כחודש מלהביא את הסכמות 'הבית היהודי' ו'התנועה' ב'חוק הגיור' החדש לדיון בממשלה, קיימה היום (חמישי) ועדת הפנים של הכנסת דיון בעניין.

ח"כ יעקב אשר תקף בדיון את חברי הבית היהודי והאשים אותם בכך שהם מנסים לעקוף את הרבנים הראשיים על ידי חוקים שונים. "התקדים אותו מנסים לחוקק כרגע חמור ביותר, כי מעבר לפגיעה הקשה במושג ההלכתי של הגיור שעלולות להיות לו השלכות חמורות על העם היהודי, הוא פגום גם ללא קשר לדת ומדינה".

לדבריו, "כמו בצבא במשטרה ובכלכלה מחליטים אנשי המקצוע שבתחומם, כך כאן הסמכות היחידה הם הרבנים הראשים, ולא לסלול כבישים עוקפים. אתם רוצים אחרת? תפטרו את הרבנים הראשיים ותסגרו את הרבנות".

אשר הודה ליו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב (הליכוד) על העמידה האיתנה כנגד החוק: "אסור לתת יד למהלכים המסוכנים שלהם, וכל הכבוד לך שאת עומדת איתנה מולם".

אשר לגלג על האובססיביות של ח"כ שטרן בענייני דת, ואמר לקול צחוקם של חברי הכנסת "הוא כנראה חלם להיות רב-אלוף, עכשיו הוא מנסה שבנוסף לתואר אלוף שיש לו, הוא יקבל גם תואר רב בכנסת הוא כל הזמן מתעסק בעניני דת"
אשר פנה אל ח"כ אורית סטרוק מ'הבית היהודי' שישבה כל הדיון בשקט, והשמיע דברי ביקורת חריפים: "הלא את, על כל מאחז או התנחלות קטנה שזזה את הופכת שולחנות, וכאן על עניין כזה הלכתי וקריטי את יושבת ושותקת?".

כאמור, אשר האשים את חברי הבית היהודי בניסיון לעקוף את הרבנות הראשית: "הבית היהודי פשוט בטראומה מההפסד בבחירות לרבנות ולא מצליח להתאושש ומנסה בכל דרך לעקוף את הרבנים הראשים שנבחרו".

"הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו מסבירי פנים הרבה יותר מאנשים אחרים כאן בבניין כולל הבית היהודי. הניסיון להציג מצג כאילו הרבנות הראשית כיום תגרום לאנשים לרדת מהארץ, הוא לא יותר מאשר דמגוגיה זולה" אמר אשר.

אייכלר לבית היהודי: "עדיין יכולים לעצור את החוק"

ח"כ ישראל אייכלר אמר בדיון כי "חייבים לומר למתגיירים את האמת ולא להונות אותם. רק מי שמאמין באמונה היהודית ומבקש לקבל עליו עול תורה ומצוות, יכול להתגייר כהלכה. גוי שאינו מקבל עליו עול תורה ומצוות, טקס הגיור שלו הוא פיקטיבי. גם אם הרב הראשי בעצמו יגייר אותו וגם אם הצליח לרמות את בית הדין הרבני, הוא נשאר גוי למהדרין".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אייכלר טען כי בעיקרון מדינה חילונית אינה רשאית כלל לקבוע את דתו של אדם. "עצם הנסיון להעביר החלטת ממשלה או חוקים שהופכים את הגיור לפיקציה, מוכיח כי יש כאן רצון לבולל את עם ישראל בגויים" אמר אייכלר "זוהי פגיעה באנשים שאינם חרדים וגם אינם אנטי דתיים השואפים להתבולל".

לדבריו, "הפגיעה היא ברוב העם המורכב מיהודים מסורתיים וחילונים, הסומכים על תעודות מזוייפות של המדינה. רובם רוצים צאצאים יהודיים ומתנגדים לנישואי תערובת. הם עלולים לאבד את הילדים שלהם שיצאו מכלל ישראל, בגלל הליכוד ביתנו והבית היהודי".

אייכלר הוסיף, ""הבית היהודי" יכול למנוע את הגזירות הללו. יש לכם זכות ווטו בנושאי דת בקואליציה. לכן אתם חייבים לעצור את הגזירות הללו, גם במחיר פירוק הממשלה. אחרת, אתם תשאו באחריות להתבוללות".

חכ"י הבית היהודי טענו בדיון כי הליכוד הונה אותם והם נאלצים עתה לבחור ברע במיעוטו. לדבריהם, הם מתחרטים על שהאמינו לליכוד שלא יקדם את החוק בלי הסכמת הרבנים הראשיים. בתגובה, אמר אייכלר לסגן השר בן דהן ולחכ"י הבית היהודי כי "אין ערך לחרטה כאשר אתם יכולים עדיין לתקן את המעוות. עליכם למנוע את החלטת הממשלה בעניני גיור, גם במחיר משבר קואליציוני. תלמדו מ"האח שלכם" יאיר לפיד שמאיים על הממשלה, למרות שהוא עלול להפסיד בבחירות. אתם לא תפסידו מבחירות ובידכם לעצור את תהליך ההתבוללות לפני תהום".