אאא

דיון סוער בהשתתפות חברי הכנסת החרדיים התקיים הבוקר (שני) בוועדת החינוך של הכנסת ביוזמתו של ח"כ יעקב אשר בכדי לדון בקיצוץ המתוכנן בתקציבי הצהרונים.

במהלך הדיון אמר ח"כ אשר כי הנושא של הצהרונים זה לא חרדים מול חילונים. "אם שר האוצר לפיד שם את האדם העובד במרכז, מדוע דווקא פוגעים בנשים הערביות והחרדיות, הרי המדינה מספרת שמקצה מיליארדים לתחום התעסוקה למגזרים אלו ובדבר בסיסי כל כך לצורך לצאת לעבודה, המדינה עוצרת".

אשר הוסיף בכעס כי גם לפוליטיקה יש גבול. "איך אפשר לעשות פוליטיקה על גבם של הילדים, שר האוצר שמספר לכולם ששם את האדם "העובד" במרכז ומצד שני שולח את שר החינוך לבטל את הצהרונים?", תהה אשר.

ח"כ ישראל אייכלר אמר בדיון כי מכל החלטות הקיצוץ בכל משרדי הממשלה, עדיין לא בוצעה שום פעולה מעשית, מלבד הפסקת הצהרונים על ידי משרד החינוך נגד ילדי העניים בכל ערי הארץ בדירוג 1-3 שהוא הנמוך ביותר מבחינה כלכלית.

"אין עוד משרד ממשלתי, שהשית את כל הקיצוץ הרוחבי, על סעיף אחד בתקציבו, מלבד סעיף הצהרונים במשרד החינוך, שלא במקרה נהנים ממנו אלה שרובם אינם בוחרי "יש עתיד". יש הסבר אחר לזריזות הזאת, מאשר התנכלות פוליטית?", תהה אייכלר.

אייכלר המשיך ואמר כי "טענו אנשי משרד החינוך כי אי אפשר לקצץ בשכר המורים שהוא תקציב קשיח. טוענים אנשי האוצר, שיש עדיין מספיק תקציבים במיליארדים שאינם קשיחים וזו בחירה של סדר עדיפות במשרד החינוך לקצץ בסעיף הצהרונים. מדוע אי אפשר לפגוע בשכר המורים ואפשר לפגוע בפרוסת הלחם של ילד קטן ועני? מדוע אי אפשר לפגוע בתנאי העבודה של מערכת החינוך ואפשר לפגוע בתנאי עבודתם של אמהות עובדות המרוויחות שכר מינימום ולחייבם מאות שקלים לארוחת צהריים בצהרונים? זה לא מס נוסף שמוטל על העובדים?".

"נתניהו ולפיד הסכימו על גרעון של ארבעים ושלושה מיליארד שקל בשנה הקרובה", אמר אייכלר, "זהו אוברדרפט שהם לוקחים על חשבון ילדי ישראל, כדי להיענות לדרישות מאות אלפי עובדי השירות הציבורי, המתפרנסים מכספי מסינו. לא נשאר להם בגרעון הזה ארבע מאות מיליון שעולים הצהרונים לילדי העניים?".

"הרמב"ם אומר שגם מדינה נידונה בראש השנה, לפי מעשיה. יש להסיר את הקטרוג של הפגיעה בעניי ישראל. חייבים להפעיל מיד את הצהרונים לילדי העניים. 'אם עושק רש וגזל וכו' תראה במדינה, אל תתמה אל החפץ. כי גבוה ועל גבוה שומר וכו''. הקב"ה ממתין עד שתתמלא סאתה. הפגיעות הישירות והנמשכות בעניי ישראל וגזילת המיסים ממי שאין להם, זהו עושק רש וגזל. לא נסכים להמשך ההתעללות בילדי ישראל", אמר ח"כ ישראל אייכלר.